Antrenori necăjiţi pe „Cetate”
Călin Moldovan, antrenorul Luceafărului nu şi-a ascuns insatisfacţia după egalul realizat la Alba Iulia. „Rezultatul este meritat, dar eu zic că am pierdut două puncte. Am venit aici cu ideea de a învinge, am avut marile situaţii ale jocului, 4 ocazii imense. Cu excepţia oportunităţii lui Pecarov, gazdele n-au ajuns în careul nostru în actul secund. Suntem pe un drum bun, am scos o remiză valoroasă, cu o echipă aşezată şi organizată”, a declarat Călin Moldovan, care a explicat şi „subiectul” Lupaşcu (atacantul cugirean ce nu mai prinde lotul). „Aşa am considerat de cuvinţă. La Luceafărul nu există noţiunea de titular, am preferat jucători disponibili la efort. Banca tehnică nu are niciun conflict cu Lupaşcu, poate acesta are un diferend cu noi”, a concluzionat C. Moldovan.
l”Ne-am arătat limitele, am văzut exact unde ne aflăm”, a declarat Gherman
„Din păcate se adeveresc problemele care le avem pe partea de atac. Mijlocaşii centrali şi atacanţii au dat puţin pentru un duel acasă. Pascal a avut două intervenţii bune şi trebuie să recunoaştem că Luceafărul şi-a trecut în cont mai multe situaţii de a înscrie. Important rămâne faptul că n-am pierdut şi n-am luat gol”, a declarat Gherman. Tehnicianul unirist a explicat şi deficienţele din jocul propriei echipe. „N-a funcţionat partea de construcţie, n-am ales soluţiile adecvate. Acum în acest meci am văzut exact unde ne aflăm, de ce potenţial dispunem, a fost dorinţă din partea noastră dar fără putinţă”, a adăugat Gherman. Antrenorul albaiulienilor a surprins prin titularizarea lui Mircea Oprea în detrimentul lui Cornel Cornea, după înlocuirea lui Potopea (suspendat la Târgovişte pentru 4 cartonaşe galbene) producându-se 3 permutări în distribuţia tactică: Bălu revenit fundaş, M. Oprea mutat pe flancul drept, iar Giurgiu trecut mijocaş stânga.
lNemulţumit de Cl. Oara şi C. Cornea
Gherman şi-a justificat opţiunile în alcătuirea primului unsprezece, cu toate că spectatorii i-au reproşat neintroducerea în teren a lui C. Cornea şi faptul că nu l-a înlocuit pe M. Oprea. „Era normal să-l aleg pe Cl. Oara, a dat două pase decisive la Baia Mare, dar în acest joc nu s-a ridicat la pretenţiile mele. În cazul lui Cornea, n-am fost mulţumit de randamentul său în meciuri, nu m-a convins că ar fi «peste» Mircea Oprea. Dacă ultimul nu ar fi acuzat probleme medicale, aş fi început cu el titular şi la Baia Mare”, a încheiat Gherman, care s-a arătat deranjat de atitudinea unora dintre elevii săi: „Vor fi jucători amendaţi pentru că nu şi-au ales ghetele adecvate”.
Dan HENEGAR
Secțiune Știri sub articolul principal
Urmăriți Ziarul Unirea și pe GOOGLE ȘTIRI
![](https://ziarulunirea.ro/wp-content/uploads/2023/12/ziarulunirea.jpg)
Știri recente din categoria Sport
CSM Unirea Alba Iulia a susținut un triunghiular în Slovenia, la Rogla, întâlnind ND Gorica (remiză, 1-1) și CSM Reșița (eșec, 0-1). După ce amicalul cu NK Bistrica a fost anulat, uniriștii au susținut două teste a câte 45 de minute în aceeași zi, obținând rezultate de apreciat în fața unor oponenți din eșalonul superior. […]
Secțiune Articole Similare
-
Opinii - Comentariiacum 3 zile
Muntele Găina sau ”Muntele Dragostei” din Alba, unde are loc anual Târgul de fete, încărcat de legende și tradiție
-
Opinii - Comentariiacum o zi
Ce nume se sărbătoresc de Sfântul Ilie 2024. Câți români își sărbătoresc onomastica de Sfântul Prooroc Ilie
-
Opinii - Comentariiacum 17 ore
Legenda Sfântului Ilie, aducătorul de ploi, căruţaşul cerului care fulgeră şi trăzneşte
-
Opinii - Comentariiacum o zi
Mesaje de SFANTUL Ilie 2024. Urări, SMS-uri şi felicitări pe care le poţi transmite celor îşi serbează onomastica
-
Opinii - Comentariiacum o zi
Mesaje cu URARI de ”La mulți ani” de Sfântul Ilie 2024. Felicitări și idei de mesaje pentru sărbătoriți
-
Opinii - Comentariiacum o zi
Cui îi spunem „La mulţi ani” de Sfântul Ilie 2024. Ce nume se sărbătoresc pe 20 iulie