Ştirea zilei

Ambulatoriul din orașul Cugir va fi DOTAT cu echipament medical nou. Licitația în valoare de peste 8 milioane de lei, lansată în SEAP

Ioana Oprean

Publicat

în

Ambulatoriul orașului Cugir va beneficia în curând de o serie nouă de dotări, menite să sporească calitatea serviciilor medicale primite de către cetățenii săi.

Conform proiectului publicat în Sistemul Electronic de Achiziții Publice (SEAP), obiectivul general al proiectului este creșterea accesibilității serviciilor de sanatate, comunitare si a celor de nivel secundar, în special pentru zonele sarace si izolate, în orașul Cugir, județul Alba.

Scopul proiectului este de a asigura servicii medicale de calitate în regim ambulatoriu in contextul in care ambulatoriul Spitalului Orășenesc Cugir deservește atât zona urbana, cât si zonele rurale învecinate.

Este vorba despre o populație totala de aproximativ 35.000 de locuitori, atat locuitori ai orașului Cugir, cat si ai localităților învecinate, ambulatoriul Spitalului Orășenesc Cugir fiind unicul furnizor public de servicii medicale în asistenta medicala ambulatorie din zona.

Calitatea ridicata a dotărilor medicale va conduce atât la eficientizarea sistemului de sanatate, in general, prin reducerea internărilor evitabile, cât si la accesibilizarea ofertei de servicii de asistenta în cadrul ambulatoriului.

Grupul tintă care vă beneficia de rezultatele proiectului este format dintr-o populație de aproximativ 35.000 locuitori dispersați geografic pe zeci de kilometri că urmare a zonei montane în care se afla orașul și a arondării mai multor comune aflate în vecinătate.

În cifre absolute, conform recensământului efectuat în 2011, populația orașului Cugir se ridica la 21.376 de locuitori, în scădere fata de recensământul anterior din 2002, când se înregistraseră 25.977 de locuitori.

Declinul demografic care caracterizează orașul Cugir este dublat de un proces accentuat de îmbătrânire a populației, ceea ce se traduce într-o nevoie mai mare de servicii medicale. La populația orașului Cugir, se adaugă populația localităților componente (Bocsitura, Bucuru, Calene, Feteni, Goasele, Mugești și Vinerea), precum și pentru populația comunelor din apropiere: Ceru- Bacainti, Blandiana, Săliștea, Sibot.

În mod indirect grupul tintă al proiectului vă fi reprezentant de comunitatea de cetățeni, care vor beneficia de servicii medicale nespitalicesti de o calitate ridicata și astfel nu vor fi nevoite să migreze spre marile centre urbane sau înafara tarii.

Comunitatea va avea cel mai mult de câștigat de pe urma implementării proiectului, deoarece prin acesta se vor asigura premisele unui nivel de sanitate crescut pentru cetățeni și un nivel ridicat al calității serviciilor medicale oferite la nivel local.


Secțiune Știri sub articolul principal

Adăugați Ziarul Unirea ca sursă de ȘTIRI GOOGLE



Știri recente din categoria Ştirea zilei

Ştirea zilei

25-26 iunie 2026 | Coduri GALBEN și PORTOCALIU de CANICULĂ în Alba și alte zone din țară: Temperaturi de până la 37 de grade

Ioana Oprean

Publicat

în

Coduri GALBEN și PORTOCALIU de CANICULĂ în Alba și alte zone din țară: Temperaturi de până la 37 de grade În următoarele zile județul Alba va fi sub incidența unoe Coduri Galben și Portocaliu de caniculă. O atenționare meteorologică Cod Galben de val de căldură, temperaturi deosebit de ridicate, caniculă și disconfort termic va fi […]

Citește mai mult

Ştirea zilei

AVARIE MAJORĂ de curent în Alba Iulia, Sântimbru și Pâclișa: Zeci de mii de oameni au rămas fără curent. Peste 80 de străzi, afectate

Bogdan Ilea

Publicat

în

AVARIE MAJORĂ de curent în Alba Iulia, Sântimbru și Pâclișa: Zeci de mii de oameni au rămas fără curent. Peste 80 de străzi, afectate O pană majoră de curent a lovit județul Alba în această dimineață, joi, 25 iunie 2026. Peste 50 de străzi din municipiul Alba Iulia au fost afectate.  Zeci de mii de […]

Citește mai mult

Ştirea zilei

Locuitorii din Alba Iulia încep să se alăture șoferilor STP aflați în grevă: „Ca și cetățean al acestui oraș am venit să-i susțin. După ce ne-au purtat atâția ani în spate, măcar atât merită și ei”

Ioana Oprean

Publicat

în

Locuitorii din Alba Iulia încep să se alăture șoferilor STP aflați în grevă: „Ca și cetățean al acestui oraș am venit să-i susțin. După ce ne-au purtat atâția ani în spate, măcar atât merită și ei” După aproape două săptămâni de grevă a șoferilor Societății de Transport Public (STP) Alba Iulia, tot mai mulți cetățeni […]

Citește mai mult