Ambasadorul Norvegiei, Qystein Hovdkinn, impresionat din nou, de data aceasta de programele de promovare a sănătăţii din Alba Iulia
În cursul acestei săptămâni, Ministerul Sănătăţii (M.S.) şi Ambasada Norvegiei au organizat Conferinţa finală a proiectului „Creşterea accesului la servicii de prevenţie medicală primară pentru copiii şi adolescenţii din România. Alimentaţia sănătoasă şi activitatea fizică în rândul copiilor şi adolescenţilor din România”. Cu această ocazie a fost lansată o altă campanie, respectiv „Viaţa – Instrument de politică de prevenţie primară bazată pe dovezi a bolilor cronice netransmisibile”, proiect finanţat de Ministerul Sănătăţii şi Guvernul Norvegiei. La conferinţă au participat reprezentanţi ai Ministerului Sănătăţii, Institutului Naţional de Sănătate Publică Bucureşti, reprezentanţi ai Ministerului Educaţiei şi Excelenţa Sa, domnul Ambasador al Norvegiei Qystein Hovdkinn.
Aşa cum ne-a precizat dr. Olimpia Candrea, coordonator judeţean programe promovarea sănătăţii, la această conferinţă, judeţul Alba a fost reprezentat de directorul Executiv al Direcţiei de Sănătate Publică Alba, dr. Horea Timiş, şi Aurora Vârtei – director al grădiniţei Dumbrava Minunată. „În cadrul conferinţei s-au organizat standuri de promovare a activităţilor derulate la nivel naţional, standul judeţului Alba bucurându-se de aprecierea d-lui ambasador care a spus «Alba impresionează din nou!», având în vedere faptul că într-o vizită recentă la Alba Iulia fusese impresionat de Cetatea Alba Carolina. Toate aceste realizări au fost posibile prin angajamentul partenerilor noştri din proiect şi în special a inimoasei doamnei director a Grădiniţei Dumbrava Minunată care prin creativitate, implicare şi devotament a stârnit interesul la nivel naţional”, a menţionat dr. Candrea. (L.I.)
Secțiune Știri sub articolul principal
Urmăriți Ziarul Unirea și pe GOOGLE ȘTIRI
Știri recente din categoria Cultură Educație
Elevul fruntaș Daniel Cârnaț, de la Colegiul Militar din Alba Iulia, premiul I la un concurs de literatură și arte vizuale dedicat poetului Lucian Blaga
Elevul fruntaș Daniel Cârnaț, de la Colegiul Militar din Alba Iulia, premiul I la un concurs de literatură și arte vizuale dedicat poetului Lucian Blaga Elevul fruntaș Daniel Cârnaț s-a remarcat din nou în cadrul activităților culturale datorită Premiului I obținut la etapa județeană și apoi la cea națională a Concursului de literatură și arte […]
Secțiune Articole Similare
-
Opinii - Comentariiacum 2 zile
Muntele Găina sau ”Muntele Dragostei” din Alba, unde are loc anual Târgul de fete, încărcat de legende și tradiție
-
Opinii - Comentariiacum 7 ore
Ce nume se sărbătoresc de Sfântul Ilie 2024. Câți români își sărbătoresc onomastica de Sfântul Prooroc Ilie
-
Opinii - Comentariiacum 3 ore
Mesaje de SFANTUL Ilie 2024. Urări, SMS-uri şi felicitări pe care le poţi transmite celor îşi serbează onomastica
-
Opinii - Comentariiacum 10 ore
Mesaje cu URARI de ”La mulți ani” de Sfântul Ilie 2024. Felicitări și idei de mesaje pentru sărbătoriți
-
Opinii - Comentariiacum 2 ore
Cui îi spunem „La mulţi ani” de Sfântul Ilie 2024. Ce nume se sărbătoresc pe 20 iulie
-
Sportacum 4 zile
FOTO: Reunire la Metalurgistul Cugir, cu revenirile lui G. Goronea, S. Itu și M. Codrea