Alimente pentru cugirenii defavorizaţi
Serviciul Public de Asistenţă Socială din cadrul Primăriei Cugir a demarat acţiunea de distribuire a alimentelor provenite din stocurile de intervenţie comunitare. Peste 1800 de cugireni beneficiază fiecare de câte 14 kg făină, 10 kg făină de mălai, 2 kg paste făinoase, 1 kg biscuiţi, 1 kg orez, 1,5 kg lapte praf. Până în momentul de faţă o treime dintre cei îndreptăţiţi şi-au ridicat deja produsele, cei mai interesaţi dovedindu-se beneficiarii de ajutor social şi persoanele cu handicap. Nu acelaşi lucru se poate spune despre şomeri care au venit în număr destul de mic în prima săptămână.
Pentru a elimina unele neplăceri şi disfuncţionalităţi, SPAS Cugir a stabilit patru centre de distribuire, pentru fiecare categorie de beneficiari. Astfel, la sediul Băii Sociale sunt împărţite alimentele pentru beneficiarii de venit minim garantat si pentru pensionarii sistemului public de pensii a căror venit este sub 400 lei/lună. Persoanele cu handicap grav şi accentuat îşi pot ridica produsele de la garajul din spatele Primăriei din strada I. L. Caragiale nr 1, iar şomerii care beneficiază de indemnizaţie de şomaj, de la remiza de pompieri din str. Viitorului. Persoanele cu domiciliul în localitatea Vinerea trebuie să se prezinte la Centrul Multifuncţional din str. Morilor, nr.5.
Pentru ridicarea alimentelor beneficiarii trebuie să se prezinte personal cu buletinul de identitate/cartea de identitate în original şi acte doveditoare ale categoriei din care aparţin, respectiv copie a ultimului cupon de pensie, copie carnet de şomer vizat la zi, copie certificat de încadrare în grad de handicap (accentuat sau grav) valabil. (N.I.T.)
Secțiune Știri sub articolul principal
Urmăriți Ziarul Unirea și pe GOOGLE ȘTIRI
![](https://ziarulunirea.ro/wp-content/uploads/2023/12/ziarulunirea.jpg)
Știri recente din categoria Cultură Educație
Elevul fruntaș Daniel Cârnaț, de la Colegiul Militar din Alba Iulia, premiul I la un concurs de literatură și arte vizuale dedicat poetului Lucian Blaga
Elevul fruntaș Daniel Cârnaț, de la Colegiul Militar din Alba Iulia, premiul I la un concurs de literatură și arte vizuale dedicat poetului Lucian Blaga Elevul fruntaș Daniel Cârnaț s-a remarcat din nou în cadrul activităților culturale datorită Premiului I obținut la etapa județeană și apoi la cea națională a Concursului de literatură și arte […]
Secțiune Articole Similare
-
Opinii - Comentariiacum 3 zile
Muntele Găina sau ”Muntele Dragostei” din Alba, unde are loc anual Târgul de fete, încărcat de legende și tradiție
-
Opinii - Comentariiacum 2 zile
Ce nume se sărbătoresc de Sfântul Ilie 2024. Câți români își sărbătoresc onomastica de Sfântul Prooroc Ilie
-
Opinii - Comentariiacum 23 de ore
Legenda Sfântului Ilie, aducătorul de ploi, căruţaşul cerului care fulgeră şi trăzneşte
-
Opinii - Comentariiacum o zi
Mesaje de SFANTUL Ilie 2024. Urări, SMS-uri şi felicitări pe care le poţi transmite celor îşi serbează onomastica
-
Opinii - Comentariiacum 2 zile
Mesaje cu URARI de ”La mulți ani” de Sfântul Ilie 2024. Felicitări și idei de mesaje pentru sărbătoriți
-
Opinii - Comentariiacum o zi
Cui îi spunem „La mulţi ani” de Sfântul Ilie 2024. Ce nume se sărbătoresc pe 20 iulie