Rămâi conectat

Sport

Albaiulianul Nicolae Stanciu, trofeul pentru golul anului 2024, pentru reușita de excepție cu Ucraina, de la Euro 2024!

Dan HENEGAR

Publicat

în

URS Construct

Albaiulianul Nicolae Stanciu, căpitanul României, a câștigat trofeul acordat de FRF pentru golul anului 2024, grație reușitei de excepție contra Ucrainei, la Campionatul European din acest an!

Pentru fotbalistul din Alba este al patrulea trofeul de acest gen din carieră, al doilea consecutiv, în 2023 fiind premiat pentru golul din confruntarea cu Andorra.

Nicolae Stanciu, cel mai bun produs al fotbalului din Alba în ultimele decenii, a fost descoperit de antrenorul Alexandru Kalanyos și și-a început cariera la Unirea Alba Iulia, de unde a plecat în 2011 la FC Vaslui

Reușita căpitanului naționalei din victoria cu Ucraina, 3-0, de la EURO 2024, a fost votată de 78% dintre fanii din aplicația Tricolorii.

Citește și: VIDEO: Albaiulianul Nicolae Stanciu, căpitanul României, a dat lovitura de începere la întâlnirea CSM Unirea Alba Iulia – SCM Rm. Vâlcea, din Cupa României!

Competiția „Golul Anului 2024” s-a încheiat, după 8 zile de vot, cu un câștigător detașat. Cea mai frumoasă reușită a anului este cea a lui Nicolae Stanciu prin care România a deschis scorul împotriva Ucrainei, în 17 iunie, în primul meci de la EURO 2024.

Șutul lui Stanciu din afara careului, plasat la vinclu, și emoția creată pe stadion și milioanelor de români din fața televizoarelor i-au adus mijlocașului cel de-al patrulea trofeu ”Golul Anului” din carieră. El a mai câștigat competiția și în 2016, 2017 și 2023.

YouTube video

Au fost propuse 10 reușite ale echipelor naționale din 2024, iată cum arată Top 3:
1. Nicolae Stanciu (România – Ucraina 3-0) – 78,1%
2. Răzvan Marin (România – Cipru 4-1) – 8,8%
3. Dennis Man (Kosovo – România 0-3) – 7,4%

Sursa: Federația Română de Fotbal


Secțiune Știri sub articolul principal

Urmăriți Ziarul Unirea și pe  GOOGLE ȘTIRI



Știri recente din categoria Sport

Sport

În ultima repetiție amicală, CIL Blaj – CSU Alba Iulia 0-4 (0-1) | Studenții, victorie concludentă, Namolovan – dublă la debut

Dan HENEGAR

Publicat

în

În ultima repetiție amicală, CIL Blaj – CSU Alba Iulia 0-4 (0-1) | Studenții, victorie concludentă, Namolovan – dublă la debut CIL Blaj și CSU Alba Iulia, conjudețenele care activează în Seria 7 din Liga 3, s-au întâlnit în ultimul test înaintea reluării sezonului Ultima repetiție pentru cele două conjudețene, CIL Blaj și CSU Alba […]

Citește mai mult

Secțiune ȘTIRI RECENTE CATEGORII

Actualitate

Știrea Zilei

Curier Județean

Politică Administrație

Opinii Comentarii

Copyright © 2004 - 2025 Ziarul Unirea