Alba vrea o nouă promovare în Liga a 3-a: CSU Alba Iulia, favorită în barajul cu CSO Baraolt (Covasna)
CS Universitatea Alba Iulia, câștigătoarea eventului județean, este cotată drept mare favorită înaintea duble de baraj pentru promovarea în Liga a 3-a, adversara studenților pregătiți de Mihai Manea fiind CSO Baraolt, campioana județului Covasna (ce a terminat neînvinsă competiția județeană ce a avut doar 9 etape).
Asta, întrucât la tragerea la sorți a barajelor s-au evitat reprezentantele altor județe mult mai puternice fotbalistice, gen Mureș (ACS Tg. Mureș 1898-Marosvasarhelyi SE 1898), Sibiu (Inter Stars Sibiu), Brașov (Olimoic Zărnești) sau chiar Harghita (CS Gheorgheni-VSK Gheorgheni).
Formația din Cetatea Marii Uniri a declarat ferm că obiectivul acestei stagiuni este accederea în eșalonul superior, iar lotul albaiulian este unul valoros pentru acest nivel, CSU Alba Iulia fiind o oază de stabilitate financiară, bazându-se pe un buget substanțial. Primul meci se va disputa sâmbătă, 18 iunie, pe “Cetate”, de la ora 18.00 (din acest motiv jocurile zilei din turneul semifinal al juniorilor A1 se vor muta la Oarda de Jos), iar returul este prevăzut peste o săptămână, în 25 iunie, în Covasna (ora 17.30). Înființată în 2018, formația universitară și-a propus să ajungă cât mai rapid în competițiile disputate sub egita FRF. În primul sezon a promovat din Liga a 5-a și a disputat finala Cupei României (1-2 cu Voința Stremț), iar al doilea, întrerupt de pandemia de coronavirus, a găsit-o pe locul secund în Liga a 4-a (a participat la barajul de la Ungheni CS Ocna Mureș care a și promovat). Vara trecută a fost o nouă finală județeană a competiției “KO”, iarăși pierdută la Unirea, după loviturile de departajare, cu același adversar, Voința Stremț, pentru ca în acest campionat CSU Alba Iulia să domine sezonul.
*După 3 ani, revenire la formatul clasic
În ultimele 3 stagiuni, din Liga a 3-a a retrogradat de fiecare dată o reprezentantă a Albei: CS Ocna Mureș (2019), în 2020 s-a “înghețat’ campionatul, Industria Galda de Jos (2021, dublă cu Pobeda Star Bisnov, 0-0 și 1-2), Unirea Alba Iulia (2022). Totuși, e posibil ca din ediția viitoare a eșalonului terț județul să fie reprezentat de 4 echipe dacă CSU Alba Iulia va reuși promovarea iar Unirea Alba Iulia va primi loc în eșalonul terț (ca o paranteză, 1988 a fost ultimul an în care municipiul reședință de județ a avut două echipe în “Divizia C”, Unirea Alba Iulia – ce a promovat atunci în “B” și Mecanica Alba Iulia – ce a retrogradat!).
În ultimul deceniu, Alba a avut momente extraordinare promovându-se 7 ani la rând: Europa Alba Iulia (2012), CSO Cugir (2013), Industria Galda de Jos (2014), Performanța Ighiu (2015), Mureșul Vințu de Jos (2016), Șurianu Sebeș (2017) și CS Ocna Mureș (2018, fără joc, Unirea Cristuru Secuiesc, adversarul de la baraj, neavând documentele obligatorii participării). Însă două dintre acestea, Mureșul Vințu și Șurianu Sebeș, au abandonat după câștigarea barajelor și ulterior s-au desființat. La barajele următoare au fost și rateuri: Sportul Petrești (2019, 2-3 și 0-6 cu CSM Tg. Mureș), sau Industria Galda de Jos (vara trecută), dar și realizări: CS Ocna Mureș – în două rânduri în 2020 (turneu în 3, cu Corona Brașov și CS Gheorgheni), respectiv 2021 (3-0 și 5-4 cu CS Iernut, Mureș). Practic, din această vară, după doi ani în care pandemia a bulversat sistemul competițional, se revine la sistemul clasic, implementat în 2005, cu dispute de baraj între reprezentantele a două județe.
Secțiune Știri sub articolul principal
Urmăriți Ziarul Unirea și pe GOOGLE ȘTIRI
![](https://ziarulunirea.ro/wp-content/uploads/2023/12/ziarulunirea.jpg)
Știri recente din categoria Sport
FOTO: CSM Unirea Alba Iulia – FC Ittihad Kalba 1-2 (0-2), în meci amical în Slovenia | Golul „alb-negrilor” marcat de Fetița
Într-o partidă amicală disputată în Slovenia, divizionara terță CSM Unirea Alba Iulia a pierdut cu FC Ittihad Kalba (din primul eșalon al Emiratelor Arabe Unite), scor 1-2 (0-2). Fetița, intrat la pauză a marcat golul „alb-negrilor” (49), asta după ce în prima repriză s-au consemnat reușitele lui Yasser Hassan (7) și Salem Rashid (41). Gruparea […]
Secțiune Articole Similare
-
Opinii - Comentariiacum 9 ore
Muntele Găina sau ”Muntele Dragostei” din Alba, unde are loc anual Târgul de fete, încărcat de legende și tradiție
-
Opinii - Comentariiacum 3 zile
15 iulie: Ziua Mărcii Poștale Românești. Primele mărci poștale, tipărite în Moldova, în 1848
-
Opinii - Comentariiacum 5 zile
13 iulie | Ziua internațională a rock-ului. Cum s-a ajuns ca această zi să reprezinte rock-ul
-
Opinii - Comentariiacum 3 zile
15 iulie, Ciurica, o altă zi a femeilor! Dacă îţi baţi bărbatul, îţi va merge bine tot anul
-
Sportacum 2 zile
FOTO: Reunire la Metalurgistul Cugir, cu revenirile lui G. Goronea, S. Itu și M. Codrea
-
Opinii - Comentariiacum 4 zile
14 iulie: Ziua Transmisioniştilor Militari