Ştirea zilei

Alba, județul cu cele mai puţine accidente mortale din România, în 2021: Autostrăzile, principalul motiv al scăderii

Ioana Oprean

Publicat

în

Alba, județul cu cele mai puţine accidente mortale din România, în 2021: Autostrăzile, principalul motiv al scăderii

Judeţul Alba este pe primul loc, la nivel național, în anul 2021, la cele mai puține accidente mortale înregistrate. Potrivit IPJ Alba, anul trecut au fost înregistrate 10 decese în accidente rutiere. Motivul principal al acestei scăderi se datorează deschiderii traficului rutier pe reţeaua de autostrăzi care traversează judeţul, respectiv A1 și A10.

Județul Alba se situează pe locul al doilea, la nivel național, cu 99 de kilometri de autostradă, după Timiş, care are 105 km.

”Alba este judeţul care a înregistrat cea mai mică criminalitate la nivel naţional, respectiv 10 persoane decedate pe tot parcursul anului 2021. Dacă ne raportăm la populaţie, suntem undeva la 4,13 la 1.000 de locuitori gradul de mortalitate”, a declarat, marţi, 8 februarie, într-o conferinţă de presă, şeful Serviciului Rutier Alba, comisar şef Dorin Davidaş.

Şeful IPJ Alba, comisar şef Florin Dogaru, a subliniat că, alături de partea de infrastructură, în diminuarea numărului de accidente grave au contat şi modul de acţiune în stradă şi activitatea de prevenţie desfăşurate de poliţiştii rutieri.

DN1 şi DN7 au fost până la deschiderea autostrăzilor A1 şi A10 principalele căi de comunicaţie unde se producea accidente foarte grave, soldate cu morţi şi răniţi.

În prezent, cele două drumuri naţionale sunt circulate în principal de către locuitorii localităţilor de pe traseu. Restul traficului s-a mutat pe autostrăzi. A3 a fost deschisă în 2014 – 2015, iar loturile din A10 – în 2018, 2020 şi 2021.

Adjunctul şefului IPJ Alba, comisar şef Vasile Darius Bic, a precizat că în Alba sunt 70 de poliţişti rutieri, iar reţeaua de drumuri constă în 350 de kilometri de drumuri naţionale şi europene, peste 1.000 de kilometri de drumuri judeţene şi peste 1.000 de kilometri de drumuri comunale.

În 2021, numărul de accidente grave de circulaţie s-a redus în Alba faţă de 2020 cu 25%, iar al persoanelor rănite grav cu 20%. În anul 2020 s-a reuşit reducerea numărului accidentelor grave de circulaţie cu 17% faţă de anul 2019 şi a persoanelor rănite grav cu 22%.

În cadrul acţiunilor punctuale, poliţiştii rutieri au constatat un număr de 348 de infracţiuni la regimul rutier, cele mai multe (152) fiind infracţiuni de conducere cu o alcoolemie peste limita legală, urmate de infracţiunile de conducere fără permis şi de conducere cu autovehiculul neînmatriculat.

De asemenea au fost aplicate un număr de 45.150 de sancţiuni contravenţionale, cele mai multe (24.293) pentru nerespectarea regimului legal de viteză, din care 405 celor care au depăşit viteza cu peste 50 km/h.

Principalele cauze ale producerii accidentelor grave de circulaţie au fost viteza neadaptată la condiţiile de drum, neacordarea de prioritate vehiculelor şi neacordarea de prioritate pietonilor.


Secțiune Știri sub articolul principal

Adăugați Ziarul Unirea ca sursă de ȘTIRI GOOGLE



Știri recente din categoria Ştirea zilei

Ştirea zilei

EXCLUSIV | Directoarea economică Emilia Oprean pleacă din Primăria Alba Iulia. Primar: „Am respectat dorința doamnei”

Ioana Oprean

Publicat

în

EXCLUSIV | Directoarea economică Emilia Oprean pleacă din Primăria Alba Iulia. Primar: „Am respectat dorința doamnei” Emilia Oprean, director executiv al Direcției Cheltuieli (n.a. Direcția Economică) a Primăriei Alba Iulia, va părăsi instituția. Primarul municipiului Alba Iulia, Gabriel Pleșa, dezminte informațiile potrivit cărora plecarea Emiliei Oprean din Primăria Alba Iulia ar avea legătură cu conflictul […]

Citește mai mult

Ştirea zilei

Cei cinci consilieri din Almașu Mare care nu au votat bugetul și taxele își explică decizia. Cum justifică blocajul din comună după 18 ședințe de Consiliu Local

Bogdan Ilea

Publicat

în

Cei cinci consilieri din Almașu Mare care nu au votat bugetul și taxele își explică decizia. Cum justifică blocajul din comună după 18 ședințe de Consiliu Local Comuna Almașu Mare, din județul Alba, se confruntă cu o situație fără precedent, după ce, în ciuda organizării a 18 ședințe de Consiliu Local, nu au fost aprobate […]

Citește mai mult

Ştirea zilei

17,8 milioane de lei pentru renașterea Fabricii de Arme Cugir: Modernizare strategică pentru producția de armament și aliniere la standardele NATO

Ioana Oprean

Publicat

în

17,8 milioane de lei pentru renașterea Fabricii de Arme Cugir: Modernizare strategică pentru producția de armament și aliniere la standardele NATO Una dintre cele mai importante capacități industriale din industria românească de apărare intră într-un amplu proces de transformare. Fabrica de Arme Cugir, filială a Companiei Naționale Romarm, a lansat procedura pentru proiectarea și execuția […]

Citește mai mult