Ştirea zilei

Alba Iulia în imagini de epocă: Liceul ”Mihai Viteazul”

Ioana Oprean

Publicat

în

*Liceul ”Mihai Viteazul” din Alba Iulia a fost deschis oficial în 1919

liceul mihai viteazul2Înfiinţat la scurt timp după realizarea Marii Uniri, printr-o decizie prioritară a Consiliului Diligent, liceul ”Mihai Viteazul” din Alba IuIia, a fost prima instituţie de stat destinată elevilor români ardeleni din învăţământul secundar.

De la deschiderea oficială care a avut loc în ziua de 1 februarie 1919, până la stabilirea definitivă într-un local propriu, liceul a funcţionat provizoriu în mai multe edificii din Oraşul de Jos. La început, pentru desfăşurarea cursurilor în anul şcolar 1919/1920 s-a folosit o clădire a şcolii medii maghiare naţionalizate (str. G-ral Grigorescu, astăzi Grădiniţa de pe str. Primăverii). Odată cu creşterea numărului elevilor, aceştia sunt transferaţi în edificiul Orfelinatului orăşenesc (construit R. V. Fridolin în 1898), facându-se un schimb de clădiri. O altă schimbare de sediu are loc în anul şcolar următor 1921/1922, când liceul primeşte edificiul Şcolii primare, de pe strada Călăraşilor (construit în jurul anilor 1900 pe locul cimitirului reformat, astăzi sediul liceului de Muzică şi Arte Plastice).

În tot acest interval relativ lung de timp s-au făcut demersurile necesare şi s-au desfăşurat lucrările de construcţie pentru înzestrarea oraşului cu un liceu modern.

Încă din anul 1921 – 1922, cu ocazia vizitei ministrului Instrucţiei Publice, Constantin Anghelescu şi a directorului Popa Liseanu se dau asigurări de sprijin şi se fac primele donaţii pentru amplasarea pe platoul din vestul cetăţii (în zona unde se preconiza dezvoltarea viitorului oraş „grădină”) a unui edificiu important capabil să îndeplinească cerinţele unui învăţământ modern.

Până la terminarea lucrărilor în anul 1940, aici şi-au avut sediul timp de doi ani (dec. 1938) diferite instituţii: Rezidenţa Regală a Ţinutului Mureş, Divizia 20 Infanterie, Inspectoratul Şcolar al Regiunii Alba, Liceul comercial.

Abia începând cu anul şcolar 1940 – 1941, prin hotărârea Consiliului de Miniştri nr. 87 imobilul este trecut în folosinţă Ministerului Educaţiei Naţionale Cultelor şi Artelor, cu destinaţia şi titulatura de Liceul de băieţi „Mihai Viteazul”.

După al doilea război îşi schimbă denumirea, în 1965 aici funcţionând Şcoala secundară „Horea, Cloşca şl Crişan” şi Şcoala profesională de mecanici agricoli (astăzi Colegiul Naţional „Horea, Cloşca şi Crişan”).

SURSA: Gheorghe FLEŞER – ”Alba Iulia. Orașul și monumentele sale în imagini de epocă”

_______________________________

În Alba Iulia avem clădiri și monumente vechi de sute de ani însă sunt foarte mulți care nu le cunosc istoria. ziarulunirea.ro vă prezintă o serie de articole în care veți afla despre arhitectura vechiului oraș și veți afla poveștile celor mai importante edificii, așa cum sunt ele prezentate în volumul ”Alba Iulia – Orașul și monumentele sale în imagini de epocă”, semnat de Gheorghe Fleşer – o carte care nu ar trebui să lipsească din biblioteca niciunui albaiulian pasionat de cunoașterea și păstrarea memoriei trecutului.


Secțiune Știri sub articolul principal

Adăugați Ziarul Unirea ca sursă de ȘTIRI GOOGLE



Știri recente din categoria Ştirea zilei

Ştirea zilei

Directorul general și directorul economic de la Fabrica de Arme Cugir, în preaviz de 60 de zile. Consiliul de administrație pregătește numirea unor directori interimari. Ce se întâmplă cu salariile muncitorilor

Ioana Oprean

Publicat

în

Directorul general și directorul economic de la Fabrica de Arme Cugir, în preaviz de 60 de zile. Consiliul de administrație pregătește numirea unor directori interimari. Ce se întâmplă cu salariile muncitorilor Consiliul de Administrație al Fabricii de Arme Cugir a luat act în ședința de marți, 23 iunie 2026, de demisia directorului general, Radu Coroamă, […]

Citește mai mult

Ştirea zilei

Revoluție pe harta transportului din Alba: Consiliul Județean „redesenează” traseele și orarele de autobuz pentru zeci de mii de călători

Ioana Oprean

Publicat

în

Revoluție pe harta transportului din Alba: Consiliul Județean „redesenează” traseele și orarele de autobuz pentru zeci de mii de călători O nouă reorganizare a transportului public județean intră în linie dreaptă în Alba. Consiliul Județean pregătește o amplă actualizare a programului de transport de persoane, care aduce modificări ale traseelor, stațiilor și orarelor de circulație. […]

Citește mai mult

Ştirea zilei

STP Alba Iulia: „Am aflat din presă că am fost amendați”. Sancțiune de 30.000 de lei, necomunicată încă operatorului de transport

Ioana Oprean

Publicat

în

STP Alba Iulia: „Am aflat din presă că am fost amendați”. Sancțiune de 30.000 de lei, necomunicată încă operatorului de transport O nouă controversă apare în conflictul dintre operatorul de transport public STP Alba Iulia și autoritățile locale. Deși Poliția Locală a aplicat o amendă de 30.000 de lei pentru neefectuarea serviciului de transport public, […]

Citește mai mult