Adoptă un câine polițist pensionat! Şase ciobănesc germani îşi aşteaptă stăpânii la Inspectoratul de Poliţie Alba

Inspectoratul de Poliţie Judeţean Alba oferă posibilitatea tuturor iubitorilor de animale să devină stăpâni ai unuia dintre cei şase câini de serviciu, Ciobănești Germani, cu vârste cuprinse între 7 ani şi 6 luni şi 8 ani şi 6 luni, aflaţi în posesia acestei instituţii.

Timp de 7-8 ani ei au fost poate cei mai credincioşi şi disciplinaţi „angajaţi” ai IPJ Alba însă a venit vremea retragerii, pentru a lăsa locul unor „colegi” mai tineri, cu simţuri mai ascuţite şi mişcări mai agile. Ula, Dala, Duz, Depara, Efoca şi Eleta nu sunt însă prea bătrâni pentru a oferi afecţiune şi protecţie unor stăpâni dispuşi să îi primească în casele lor. Sunt nişte câini foarte docili şi dresaţi. Fiecare dintre ei a avut câte un stăpân-poliţist alături de care a participat la patrulări şi misiuni în cei aproximativ 8 ani de activitate.

ELIT

Cine dorește un astfel de câine trebuie să depună o cerere în acest sens la sediul IPJ Alba pana luni, 22 iulie sau la adresa de e-mail relatiipublice@politiaalba.ro.

Potrivit IPJ Alba, solicitările de preluare, fără plată, a câinilor de serviciu se adresează, în scris, şefului inspectoratului şi vor fi depuse la secretariatul Inspectoratul de Poliţie Judeţean Alba, până cel târziu, luni 22 iulie. Acestea vor fi analizate de chestorul principal de poliție – șeful IPJ Alba, Nicolae Căbulea, urmând să fie aleși viitorii stăpâni ai câinilor polițiști.

Persoanele interesate pot obţine informaţii de la sediul I.P.J: Alba, din municipiul Alba Iulia, strada I.C. Brătianu, nr. 1, Serviciul Logistic, telefon: 0258/806161, int. 20234, fax: 0258/810683.”

ADEZIUNE PLUS ALBA

Bogdan PRESECAN

Email:bogdanpresecan@yahoo.com
Tel: 0734.771.136

Te-ar putea interesa și:

Primăria Sebeș continuă procedurile reabilitarea şi revitalizarea Parcului Arini. Licitația pentru proiectare a fost publicată în sistemul de achiziții publice

Primăria Sebeș continuă procedurile reabilitarea şi revitalizarea Parcului Arini. Licitația pentru proiectare a fost publicată în sistemul de achiziții publice… Citește mai mult pe ziarulunirea.ro

FOTO| Biblioteca Județeană „Lucian Blaga” Alba a fost RENOVATĂ pentru iubitorii de carte, cu dizabilități

Biblioteca Județeană „Lucian Blaga” Alba este instituția publică de cultură care are rolul de a gestiona documente și baze de… Citește mai mult pe ziarulunirea.ro

FOTO| Veteranul de război Gheorghe Tamaș din Daia Română, sărbătorit la 98 de ani de reprezentanți ai Armatei Române și oficialități

Veteranul de război Gheorghe Tamaș din Daia Română a fost omagiat la împlinirea venerabilei vârste de 98 de ani de… Citește mai mult pe ziarulunirea.ro

67 de persoane sancționate de către polițiștii din Alba pentru nerespectarea măsurilor și normelor de protecție împotriva COVID-19. Activățile de verificare ale IPJ Alba continuă

Continuă activitățile Inspectoratului de Poliție Județean Alba în vederea verificării modului în care se respectă prevederile Legii nr 55 din… Citește mai mult pe ziarulunirea.ro

Nevoie URGENTĂ de donatori la Centrul de Transfuzie Alba: Ce grupe de sânge au stoc insuficient

Centrul de Transfuzie Sanguină Alba face un apel către cetățenii județului, pentru a dona de urgență sânge, în special cei… Citește mai mult pe ziarulunirea.ro

13 ianuarie: Exponatul lunii la Muzeul Național al Unirii din Alba Iulia. Depozitul de bronzuri de la Gâmbaș

Miercuri, 13 ianuarie 2021, ora 1100, la Muzeul Național al Unirii Alba Iulia va fi vernisat exponatul lunii ianuarie: Depozitul… Citește mai mult pe ziarulunirea.ro

20 Comentarii

Anita 18 iulie 2013 at 18:15

Dragii de ei…Ce se intampla cu cei care nu vor fi adoptati ?

Dog 18 iulie 2013 at 20:27

@Anita: Probabil vor fi dusi la Ecarisaj sau vor fi eutanasiati. Cam asta se intampla cu ei daca nu sunt adoptati. Ma intreb de ce desteptii care s-au folosit de ei atata vreme nu fac gestul omenesc de a-i adopta!?

radu 20 iulie 2013 at 13:45

desteptii astia trebuie sa schimbe cainii cam la 5 ani. Daca i-ar adopta pe toti ar trebui sa aiba hotel de cainei! 😉

florin 18 iulie 2013 at 20:29

vor fi eutanasiati

mona 18 iulie 2013 at 21:46

Eu am un caine de 17 ani si e bine mersi , la 8 ani mai poate fi folositor inca!

Andra 18 iulie 2013 at 22:59

La 8 ani e inca foarte folositor! De fapt, la 8 ani un CG bine ingrijit e bine-mersi si in putere pana la 12-13 ani.

Nu mi-am imaginat niciodata ca astfel de caini pot fi eutanasiati! Credeam ca e se dau ca painea calda, chiar si contra cost…
Doar dresajul unui astfel de caine ajunge la minimum 300euro…

costi 18 iulie 2013 at 23:58

vreau sa adopt un mascul din acesti caini.mai am ciobanesc german acasa si mai are loc inca unu.am padocuri din lemn si ma ocup si de dresaj,nu se va plictisi.cum pot intra in posesia unui exemplar?cine poate da informatii utile 0741631237

pelerin 19 iulie 2013 at 1:34

Cand i-au crescut pentru dresaj nu au luat in calcul ca or sa ajunga la varsta la care nu vor mai face fata cerintelor? Acum se descotorosesc de ei sub acoperirea oferirii spre adoptie? Cainii astia au un regim de viata special si niste obisnuinte capatate in ani de dresaj si antrenament. Merita sa fie adapostiti si intretinuti tot de cei care i-au exploatat pana acum! Rusine inca o data jandarmeriei!

Anda 19 iulie 2013 at 8:03

Dresajul unui astfel de caine este in jur de 2000 de euro si dureaza intre 6 luni si un an. Acesti caini pot fi companioni minunati si cei mai fideli si credinciosi prieteni. Ganditi-va bine cand adoptati asemenea caini, ei au obiceiurile deja formate si au nevoie de persoane ferme, care sa se ocupe de ei si potente financiar, care sa le ofere un stil de viata asemanator Nu sunt caini pe care sa-i puneti pe lant in fundul curtii si sa le aruncati o bucata de paine. Puteti suna la numerele de telefon si la mailul afisat in articol.

Vaxile 19 iulie 2013 at 9:08

@Andra: 300 euro? poate dresajul unui pechinez…Un ciobanesc german dresat profesional (minim Sch II certificat) trece linistit de 1500 de euro. Recomand cu drag adoptarea,eu am deja unul (cumparat) si face toti banii…Mai ales ca cei din Alba sunt super-antrenati si ii iei moca…Sper sa existe o selectie adevarata pt pretendentii la adoptie: ar fi mare pacat ca un astfel de caine sa intre pe mana unui neghiob.

Myke 19 iulie 2013 at 9:38

Toata viata mi-am dorit un asemenea caine – imi mai doresc si acum , numai ca este mai complicat : eu am f. multi caini adunati de pe unde arunca romanul – nici nu isi inchipuie mintea omeneasca – asa ca nu mai pot lua un astfel de caine desi mi-as dori . Numai daca ar fi in pericol sa fie omorat as dori sa iau …dar cum – Doamne iarta-ma – sa lasi sa fie omorat un asemenea caine ? ( Nu mai discutam ca oricare caine omorat este o adevarata nenorocire , pentru ca s-ar putea regla f. bine surplusul numarului de caini si aruncatul lor pe unde se nimereste… ) Cum nu sunt zeci , poate sute – care sa depuna cereri pentru un asemenea caine si sa fie drastic alesi si urmariti ulterior – pentru binele cainelui … Nu pot intelege… Si cei care de fapt au lucrat cu cainii , cum de se pot desparti de ei ? Cred ca l-as tine si in cap , numai sa nu mi-l ia …. Este o adevarata trauma pentru ei … Sunt curioasa care va fi finalul acestei actiuni … Sper sa aiba cainii noroc … cat despre viitorii stapani … ii invidiez …

marian 19 iulie 2013 at 15:30

Sa le fie rusine celor de la IPJ Alba,acesti caini i-au servit cu credinta si acum ii arunca ca pe niste lucruri nefolositoare,de ce nu au gasit pana acum solutii sa-i dea spre adoptie, nu acum pe ultima suta de metrii le cauta stapani ?Inca o data sa le fie RUSINE!!!!!!!!,cand vor iesi la pensie si nu vor mai fi folositori societatii sa beneficieze de acelasi tratament?

ana 19 iulie 2013 at 19:10

Peste tot in lume se dau in adoptie dupa ce „ies la pensie” – si sunt foarte multi doritori sa-i adopte

Razvan 19 iulie 2013 at 22:51

Nu e ok…asta o sa-mi gaseasca drogurile prin casa

dragos 20 iulie 2013 at 21:09

cel mai tare comment:))

Luciana 20 iulie 2013 at 1:07

As dori sa adopt unu din ei daca e posibil….mai am o fetita acasa un lup alb canadian i-ar prinde bine un prieten sa ai tina companie ador caini lupi si am curtea destul de mare pt doi.vreau informati daca se poate.00306983746740

Júlia 20 iulie 2013 at 1:32

Dupa cite stiu eu, in multe tari adopta cateii „colegii politisti” care au lucrat cu catelul. Bine-nteles nu toata lumea are conditiile necesare pentru astfel de catel. Mai adopta firme security, sau civili. In orice caz, necesita acesti catei mare pricepere. Find invatati cu munca grea, trebuie tinuti in lucru. Un astfel de catel poate cadea in depresii daca nu se simte util. Asta poate insemna chiar moartea catelului. Deci: cu curaj adoptati oameni buni, sint foarte afectiosi. Doar sa asumati raspunderea mare care soseste cu catelul! (imi cer scuze daca n-am reusit sa ma exprim corect).

Corina 20 iulie 2013 at 10:39

Nu va mai lasati aici numerle de telefon. Faceti reoede o cerere de adoptie, luni e ultima zi. Sper ca ziarul Unirea sa ne tina la curent cu soarta cateilor, ar merge si niste articole cu noua lor viata.

Paul 21 iulie 2013 at 6:11

Eu nu as da un caine unui om care nu are atentia si inteligenta necesara sa citeasca un articol pana la capat si sa vada ca sunt trecute toate coordonatele acolo!!!

Sever 21 iulie 2013 at 13:30

Nu o sa fie eutanasiati, vorbiti numai prostii cei care credeti asta, cei din politie nu au aceleasi proceduri ca la ecarisaj, probabil o sa fie tinuti in conttinuare pana o sa se gaseasca cineva care sa ii ia…