UPDATE: Trei fraţi au decedat într-un accident pe DN1 la Mirăslău. Un autocar a intrat într-un autoturism.

Mircea Trifu - Primar Alba Iulia

Update: Cei trei pasageri decedaţi în maşina Opel sunt fraţi şi locuiesc în Alba Iulia. Numele lor de familie este Horincaş. La volanul maşinii s-a aflat Timotei Horincaş de 26 de ani, în timp ce fratele său H.I.T. de 17 ani şi sora lor H.G.S. de 24 de ani erau pasageri în autoturism. Pentru scoaterea cadavrelor din maşină a fost nevoie de intervenţia pompierilor de la descarcerare.

Din primele cercetări, potrivit poliţiştilor care s-au deplasat de urgenţă la locul accidentului  reiese că şoferul autoturismului Opel care circula dinspre Cluj spre Aiud s-a angajat în depăşirea unui TIR, a derapat şi a intrat în coliziune cu un autocar Dacos plin cu pasageri. Autoturismul este înmatriculat în judeţul Alba şi are numărul de înmatriculare AB 85  HIT. Autocarul are numărul de înmatriculare VL 06 KKK. Nici unul din pasagerii autocarului nu au fost răniţi în urma accidentului.

Pro România - Ține cu ALBA
ELIT

Traficul rutier a fost restricţionat pe un singur sens de mers

PMP - Alegeri Locale 2020
USR-Plus - Oameni ca tine schimbă Alba în bine

Un accident mortal a avut loc în această seară în jurul orei 19.30 pe DN1, pe raza localităţii Mirăslău unde un autocar a intrat în coliziune cu un autoturism marca Opel. Trei pasageri care se aflau în autoturism au decedat.

Pompierii din Aiud au intervenit la locul accidentului pentru stingerea incendiului izbucnit în urma coliziunii dintre cele două autovehicule. (B.P.)

Vom reveni cu amănunte.

Foto: Timotei Horincaş

SURSA foto:  facebook

Bogdan PRESECAN

Email:bogdanpresecan@yahoo.com
Tel: 0734.771.136

21 Comentarii

1 28 decembrie 2011 at 13:47

doamnelor si domnilor jurnalisti? de ce nu postati comentariile? vad ca ati corectat greseala, dar comentariul nu l-ati postat! chiar trebuie sa fie anuntat si redactorul sef?

Redactorul sef 28 decembrie 2011 at 14:50

Dar tu de ce nu-ti scrii numele?

1 28 decembrie 2011 at 21:26

sa nu-mi spui ca numele conteaza si asta e motivul pentru care nu ati publicat comentariul =)) slab motiv ati gasit, pur si simplu jenant 😛
mai bine ati recunoaste ca la moderarea comentariilor sunteti subiectivi si publicati doar ce va place!

Dreptatea 29 decembrie 2011 at 8:46

PACAT CA AU MURIT CEI DOI PASAGERI SI BINE CA A MURIT SOFERUL PENTRU CA DACA RAMANEA IN VIATA SIGUR MAI FACEA ODATA GRESALA PE CARE A FACUT-O ACUM.CONDOLEANTE PNTRU CEILALTI DOI TINEI.

Corect 29 decembrie 2011 at 9:45

Asta nu-i Dreptate, sa te bucuri de moartea cuiva, indiferent de ce greseala a facut…E trist…

Andreea 29 decembrie 2011 at 9:47

Pacat ca suntem asa rai, am ajuns judecam noi si sa zicem „Bine ca a murit” in loc de ” Odihneasca-se in pace”. Condoleante familiei.

Dreptatea 29 decembrie 2011 at 9:54

INTELEG CA ESTE TRIST DAR DACA INTRA CU MASINA IN CINEVA DRG MIE SAU DUMNEAVOASTRA? NU VREAU SA MA GANDESC CE SUFERINTA ERA.

profesor Ana 29 decembrie 2011 at 12:21

Dumnezeu sa-i odihneasca si sa-i intareasca pe cei ramasi in urma lor! Ma gandesc la parintii care, daca traiesc, probabil isi pierd mintile. Sa cresti trei copii si sa-ti dispara toti intr-o secunda si in asa conditii. Doamne, fereste!

Nu cred ca userul Dreptatea se bucura pentru moartea cuiva (pacat, insa, ca se exprima asa), dar, sa recunoastem, cele mai multe accidente se intampla din cauza conducerii iresponsabile. Se depaseste la limita accidentului, se conduce cu viteza si fiecare se crede stapan pe masina si pe sosea. Cui nu-i convine, sa traga in sant ca sa faca loc! Si, sa mai recunoastem ca, uneori cand scapa cu viata cate un sofer dupa ce a cauzat moartea altora, avem tendinta de a spune „Asa! Bine ca el a scapat sa mai poata omori si pe altii!”. Sigur ca nu e normal sa gandim asa, dar, la cate se intampla pe drumurile noastre din cauza ca oricine poate sta la volan, nimic nu mai e normal…
E drept ca si drumurile sunt asa cum sunt, dar, atata vreme cat nu avem altele, adaptam masina la drum si nu invers.

Dreptatea 29 decembrie 2011 at 12:44

NU imi pare bine de moartea acestor oameni.Dar DIN PACATE acesta este PRETUL platit de cei inconstienti si MA BUCUR de faptul ca nau au fost mai multe vixtime si ca sa oprit aici totul.

marius 29 decembrie 2011 at 15:13

Cred ca profesor Ana a inteles cel mai bine despre ce este vorba intr o situatie ca asta…din pacate majoritatea nu intelege si in consecinta rezultatele sunt dezatrele care se intampla tot mai des pe sosele ….foarte putini oameni invata ceva din greselile altora mai ales cand e vorba de condus masini, care pt multi e o distractie pe cand ar trebui sa fie o responsabilitate fata de cei pe care ii are in masina, fata de ceilalti din trafic si fata de el insusi! pacat! Dzeu sa i ierte pe cei 3 frati !

coco 29 decembrie 2011 at 22:17

Zona este cu probleme de multa vreme, vegetatia de pe culme nu este ,,coafata” la timp, nu cred ca implica mare cost acest lucru dar situatiile create se cunosc ca sa nu mai spun de faptul ca DN1 este subtraversat de un tunel in zona ceea ce conduce la crearea poleiului la fiecare schimb de temperatura, lucruri care ar trebui sa dea de gandit administratorului drumului, nu cred ca tot timpul vina este a mortului.

Intepatul 30 decembrie 2011 at 1:52

Domnilor – de ce vorbiti fara sa fiti in cunostinta de cauza? Ati participat la cercetari si cunoasteti toate amanuntele incat sa va permiteti sa va dati cu parerea? In primul rand nu-l cunoasteti pe sofer . Nu era un incepator , a condus camioane mari si era mecanic auto . Era un sofer profesionist cu un pic de experienta . Stiti ca la revenirea pe banda sa dupa ce a depasit tirul a intrat in derapaj datorita faptului ca un incostient a iesit de pe un drum lateral de pe camp cu mizerie si noroi care a inghetat? Stiti ca autocarul avea 110 km/h intr-o sona de 50? Stiu k soferul de pe autocar nu are vina in producerea accidentului dar totusi…. Masina Opel era echipata corespunzator cu anvelope de iarna si avea o stare tehnica f buna dar nenorocul lui a fost ca a revenit pe banda exact in locul in care era noroiul ala cu apa care inghetase si masina a intrat in derapaj scurt . Nu era un tanar iresponsabil – era un om cu mult bun simt si linistit – nu era genul teribilist . Si pe urma oricare ar fi vina lui – despre morti numai de bine – spune o veche vorba romaneasca. D-zeu sa-l odihneasca in pace . O sa ne lipsesti Timo !!!

Observator 30 decembrie 2011 at 14:43

Si ce-i daca „a condus camioane mari si era mecanic auto”?

Asta ii da dreptul sa depaseasca oriunde si pe oricine?

Unii chiar ca-si merita soarta!

on om de bun simt 30 decembrie 2011 at 15:19

De unde ati tras aceasta concluzie stimate domn? In commentul de mai sus nu se afirma acest lucru . Se sublineaza acest aspect „ca a condus camioane”pentru a se scoate in evidenta faptul ca nu era chiar un novice in ale condusului. Nimeni nu este indreptatit sa nu respecte regulile de conducere pe drumurile publice indiferent de natura meseriei sale dar se spune ca sunt mai multi factori care au condus la acest accident nefericit . Pacat de viata acestor tineri.

Observator 30 decembrie 2011 at 16:02

Pentru „on om”

De unde această concluzie?

Din deplasarile pe care le fac pe sosele.

Mă ÎNGROZESC cand vad in ce conditii fac depasiri unii participanti la trafic.

Ce sa mai spun de cei care conduc camioane (TIR-uri); sunt de o nesimţire inimaginabilă!

cineva 3 ianuarie 2012 at 1:30

Pt Intepatul.Habar nu ai ce vb.Autocarele sunt limitate la 103km/h.Mai intereseaza-te inainte sa vb.D-zeu sa-i ierte pe cei 3 copii dar nici pt soferul de autocar nu e usor,mai ales ca e nevinovat.

raluca 30 decembrie 2011 at 15:40

Va spun sincer am trecut si noi prin aceasta incercare anul trecut pe data de 29 decembrie cele trei surori ale mele impreuna cu unul dintre prieteni lor au hotarat sa mearga la targu mures pentru a face cumparaturi in localitatea recea au avut accident la fel soferul a intrat in depasire intro curba insa din fericire pentru noi nu a murit nimeni insa cea mai mare a stat in spital 9 luni atunci puteau muri cutoti insa am avut noroc aici asa a vrut dumnezeu pe samuel il cunosc foarte bine a fost colegul meu de banca dumnezeu sai odihneasca

DDAA 30 decembrie 2011 at 20:19

Are cineva mai multe informații sau amănunte cu privire la cauza reală a accidentului?L-am cunoscut personal pe Timotei și știu că nu era dintre cei ce riscă la volan , dar fiecare poate greși ,pericolul este real și la tot pasul iarna pe șoselele Românești.Mulțumesc!

mesaros lucia 31 decembrie 2011 at 16:29

SINCERE CONDOLEANTE

Cristina 31 decembrie 2011 at 16:38

Ceea ce stie familia este faptul ca Timo a intrat in depasire la TIR, apoi a derapat si a intrat sub autocarul Daos. Nimeni niciodata nu vom sti cu adevarat ce s-a petrecut.
Este o durere supaomeneasca, asa ceva nu ar trebui sa se intample.. indiferent cine e vinovat. Erau niste copii buni, credinciosi, cuminti..
Dumnezeu sa-i odihneasca in pace!

DDAA 2 ianuarie 2012 at 9:33

Este o durere foarte mare pentru toti cei care i-am cunoscut și văd că mulți ne aducem aminte cu drag de ei,imaginațivă atunci Dumnezeu,sincer le doresc să-și aducă aminte de ei spre favoare la ceasul învierii!(Ioan 6:39,40).Ne va fi dor de voi Frații Nostri!