Abandonul școlar, la cel mai scăzut nivel din ultimul deceniu, dar cu o diferență dramatică între urban și rural
Abandonul școlar, la cel mai scăzut nivel din ultimul deceniu, dar cu o diferență dramatică între urban și rural
Rata abandonului școlar la sfârșitul gimnaziului a atins, în anul 2021-2022, cel mai scăzut nivel din ultimul deceniu, potrivit unui raport publicat de Ministerul Educației. Diferența dintre urban și rural este însă dramatică, cu o pondere a abandonului școlar de trei ori mai mare în mediul rural decât la nivel național.
Potrivit raportului, dintre cei peste 183.000 de elevi înscriși în clasa pregătitoare în anul 2013-2014, au absolvit clasa a VIII-a circa 168.000, iar aproximativ 5.900 au rămas repetenți. Mai mult, din totalul elevilor înscriși în clasa I cu 8 ani în urmă, 5,4% se înscriu la abandon pentru ciclul primar și gimnazial. Acest procent include elevii cu situație școlară neîncheiată, exmatriculați, cazuri de deces sau migrație.
Ponderea de 5,4% este cea mai scăzută în mai bine de un deceniu, potrivit datelor oferite de minister. Comparativ, abandonul pentru ciclul primar și gimnazial era de 19,2% în cazul cohortei care a terminat gimnaziul în 2010-2011 și de 13,8% în cazul celei care a încheiat cu cinci ani în urmă, în 2017.
Citește și: FOTO VIDEO | TRAGEDIE în Alba: Un bărbat a fost găsit SPÂNZURAT în propria locuință din Alba Iulia
Situația este însă mult mai gravă în cazul elevilor din mediul rural. Aici, ponderea abandonului este de 3 ori mai mare decât cea la nivel național: 15,3% pentru cohorta care a încheiat clasa a VIII-a în 2021-2022, ultimul an școlar afectat de pandemia Covid-19.
Mai precis, din totalul de 84.670 de elevi din mediul rural înscriși în clasa pregătitoare în 2013-2014, au absolvit 68.132 de elevi (3.599 au rămas repetenți).
Diferența de pondere este mult mai ridicată decât în anii anteriori:
- În 2020-2021, la o pondere națională a abandonului la final de gimnaziu de 7,4%, rata în rural era de două ori mai mare, de 14,6%
- În 2019-2020, la o rată națională de 10,8%, rata la nivel național era de 17,1%
- În 2018-2019, la o rată națională de 12,2%, în mediul rural rata era de 18,9%
Tot anul 2021-2022 se remarcă drept primul a în care, la orașe, au absolvit clasa a VIII-a mai multi elevi decât s-au înscris în școala primară – în acest caz cu nouă ani înainte, cu în clasa pregătitoare.
Astfel, la nivel urban, în 2013-2014 s-au înscris în clasa pregătitoare 98.963 de elevi. După 9 ani, au absolvit clasa a VIII-a cu 842 mai mulți elevi (99.805), numărul repetenților fiind de 2.251. Aceasta înseamnă că, de fapt, rata abandonului la final de ciclu primar și gimnazial a fost una negativă (-3,1%).
Cauzele abandonului școlar sunt multiple și complexe, dar printre cele mai importante se numără:
- Sărăcia și excluziunea socială
- Lipsa accesului la educație de calitate
- Problemele familiale și de sănătate
- Prejudecățile sociale și culturale
Pentru a reduce abandonul școlar, este nevoie de o abordare integrată, care să combine măsuri de ordin economic, social și educațional.
Secțiune Știri sub articolul principal
Adăugați Ziarul Unirea ca sursă de ȘTIRI GOOGLE

Știri recente din categoria Actualitate
Nicușor Dan: „Nu poți să te lupți cu sistemul când ești șeful sistemului. Între un câine care latră şi un câine care muşcă, eu prefer un câine care muşcă”
Nicușor Dan: „Nu poți să te lupți cu sistemul când ești șeful sistemului. Între un câine care latră şi un câine care muşcă, eu prefer un câine care muşcă” Preşedintele Nicuşor Dan a declarat, joi, 25 iunie 2026, în Polonia, referindu-se la influenţa sistemului de la momentul preluării mandatului la Palatul Cotroceni, că „nu poţi […]
Președintele Nicușor Dan spune că deciziile pe care le ia sunt pentru binele României: „Este mai greu să distingi între pasul 1, pasul 2 și pasul 3”.
Președintele Nicușor Dan spune că deciziile pe care le ia sunt pentru binele României: „Este mai greu să distingi între pasul 1, pasul 2 și pasul 3”. Președintele Nicușor Dan a declarat că este pe deplin conștient de responsabilitatea mandatului său și că toate deciziile pe care le ia au în vedere binele României, subliniind […]
PENSII 2026 | Când intră pensiile în iulie 2026: Data la care vor primi pensionarii banii prin Poștă sau card
Când intră pensiile în iulie 2026: Data la care vor primi pensionarii banii prin Poștă sau card Peste 4,8 milioane de pensionari din România urmăresc, de la o lună la alta, calendarul plăților pentru a afla exact data la care își primesc banii. În iulie 2026, programul de distribuire a pensiilor rămâne, în mare parte, […]









