Abandonul școlar, la cel mai scăzut nivel din ultimul deceniu, dar cu o diferență dramatică între urban și rural
Abandonul școlar, la cel mai scăzut nivel din ultimul deceniu, dar cu o diferență dramatică între urban și rural
Rata abandonului școlar la sfârșitul gimnaziului a atins, în anul 2021-2022, cel mai scăzut nivel din ultimul deceniu, potrivit unui raport publicat de Ministerul Educației. Diferența dintre urban și rural este însă dramatică, cu o pondere a abandonului școlar de trei ori mai mare în mediul rural decât la nivel național.
Potrivit raportului, dintre cei peste 183.000 de elevi înscriși în clasa pregătitoare în anul 2013-2014, au absolvit clasa a VIII-a circa 168.000, iar aproximativ 5.900 au rămas repetenți. Mai mult, din totalul elevilor înscriși în clasa I cu 8 ani în urmă, 5,4% se înscriu la abandon pentru ciclul primar și gimnazial. Acest procent include elevii cu situație școlară neîncheiată, exmatriculați, cazuri de deces sau migrație.
Ponderea de 5,4% este cea mai scăzută în mai bine de un deceniu, potrivit datelor oferite de minister. Comparativ, abandonul pentru ciclul primar și gimnazial era de 19,2% în cazul cohortei care a terminat gimnaziul în 2010-2011 și de 13,8% în cazul celei care a încheiat cu cinci ani în urmă, în 2017.
Citește și: FOTO VIDEO | TRAGEDIE în Alba: Un bărbat a fost găsit SPÂNZURAT în propria locuință din Alba Iulia
Situația este însă mult mai gravă în cazul elevilor din mediul rural. Aici, ponderea abandonului este de 3 ori mai mare decât cea la nivel național: 15,3% pentru cohorta care a încheiat clasa a VIII-a în 2021-2022, ultimul an școlar afectat de pandemia Covid-19.
Mai precis, din totalul de 84.670 de elevi din mediul rural înscriși în clasa pregătitoare în 2013-2014, au absolvit 68.132 de elevi (3.599 au rămas repetenți).
Diferența de pondere este mult mai ridicată decât în anii anteriori:
- În 2020-2021, la o pondere națională a abandonului la final de gimnaziu de 7,4%, rata în rural era de două ori mai mare, de 14,6%
- În 2019-2020, la o rată națională de 10,8%, rata la nivel național era de 17,1%
- În 2018-2019, la o rată națională de 12,2%, în mediul rural rata era de 18,9%
Tot anul 2021-2022 se remarcă drept primul a în care, la orașe, au absolvit clasa a VIII-a mai multi elevi decât s-au înscris în școala primară – în acest caz cu nouă ani înainte, cu în clasa pregătitoare.
Astfel, la nivel urban, în 2013-2014 s-au înscris în clasa pregătitoare 98.963 de elevi. După 9 ani, au absolvit clasa a VIII-a cu 842 mai mulți elevi (99.805), numărul repetenților fiind de 2.251. Aceasta înseamnă că, de fapt, rata abandonului la final de ciclu primar și gimnazial a fost una negativă (-3,1%).
Cauzele abandonului școlar sunt multiple și complexe, dar printre cele mai importante se numără:
- Sărăcia și excluziunea socială
- Lipsa accesului la educație de calitate
- Problemele familiale și de sănătate
- Prejudecățile sociale și culturale
Pentru a reduce abandonul școlar, este nevoie de o abordare integrată, care să combine măsuri de ordin economic, social și educațional.
Secțiune Știri sub articolul principal
Adăugați Ziarul Unirea ca sursă de ȘTIRI GOOGLE

Știri recente din categoria Actualitate
Proiect de lege privind unirea României cu Republica Moldova, adoptat tacit de Camera Deputaților. Propunerea legislativă a fost depusă de S.O.S. România
Proiect de lege privind unirea României cu Republica Moldova, adoptat tacit de Camera Deputaților. Propunerea legislativă a fost depusă de S.O.S. România Propunerea legislativă privind unirea României cu Republica Moldova, inițiată de grupul parlamentar S.O.S. România, a fost adoptată tacit, miercuri, de Camera Deputaților. Proiectul a fost menționat, în ședința de plen a Camerei Deputaților, […]
Indemnizația de dirigenție, de la 10% din salariul de bază, la sumă fixă de 400 de lei. Profesorii cu vechime, cei mai afectați
Indemnizația de dirigenție, de la 10% din salariul de bază, la sumă fixă de 400 de lei. Profesorii cu vechime, cei mai afectați Indemnizația acordată profesorilor care îndeplinesc funcția de diriginte ar putea fi modificată în cadrul noii legi a salarizării, de la 10% din salariul de bază la o sumă fixă. Potrivit unor informații […]
Sorin Grindeanu, votat în unanimitate în PSD pentru funcția de premier Preşedintele PSD, Sorin Grindeanu, a fost votat în unanimitate, în şedinţa de miercuri, 24 iunie 2026 a conducerii partidului, pentru funcţia de premier, în varianta unui guvern minoritar PSD, au declarat surse din PSD pentru News.ro. Conducerea PSD a votat cu unanimitate de voturi […]










