Ziarul Unirea

33 de jandarmi din Alba vor fi trecuţi în rezervă

PNL - Alegeri Locale Partiale - 27 iunie

Ţinând cont că la nivelul întregii ţări se fac restructurări în Ministerul Administraţiei şi Internelor, pe o perioadă de câteva zile, jandarmii din Alba au trebuit să dovedească că merită să îşi păstreze funcţia pe care o deţin în cadrul Inspectoratului Judeţean de Jandarmi Alba. În urma evaluării ce a constat într-un interviu filmat susţinut în faţa unei comisii formate la nivelul inspectoratului şi structurat pe probleme profesionale, insistându-se în special pe modul corect de aplicare în practică a cunoştinţelor teoretice, un număr de 33 de cadre nu au promovat. Jandarmii în cauză, toţi subofiţeri, vor fi trecuţi în rezervă. Dintre aceştia două treimi îşi desfăşoară activitatea în municipiul Alba Iulia. „Cei 33 sunt puşi la dispoziţia instituţiei urmând ca după expirarea termenului legal să fie posibilă încetarea raporturilor de serviciu şi să fie trecuţi în rezervă. Conform prevederilor legale în funcţie de nevoile viitoare de personal ale ministerului de resort, în situaţii expres prevăzute de legislaţia în vigoare, aceste cadre pot fi rechemate în activitate. În aceste cazuri, după promovarea unor teste se poate redobândi calitatea de militar activ. Cetăţenii acestui judeţ nu au niciun motiv de îngrijorare, Jandarmeria Alba este operaţională şi este în măsură să acţioneze în continuare potrivit competenţei materiale şi teritoriale”, a menţionat purtătorul de cuvânt al Inspectoratului de Jandarmi Judeţean Alba, căpitan Cosmin Jurcoveţ. (L.I.)

ELIT

Email: stiri@ziarulunirea.ro
Tel: 0258.811.419

Te-ar putea interesa și:

FOTO| Veteranul de război Gheorghe Tamaș din Daia Română, sărbătorit la 98 de ani de reprezentanți ai Armatei Române și oficialități

Veteranul de război Gheorghe Tamaș din Daia Română a fost omagiat la împlinirea venerabilei vârste de 98 de ani de… Citește mai mult pe ziarulunirea.ro

67 de persoane sancționate de către polițiștii din Alba pentru nerespectarea măsurilor și normelor de protecție împotriva COVID-19. Activățile de verificare ale IPJ Alba continuă

Continuă activitățile Inspectoratului de Poliție Județean Alba în vederea verificării modului în care se respectă prevederile Legii nr 55 din… Citește mai mult pe ziarulunirea.ro

Reabilitarea și modernizarea instalației electrice a Grădiniței cu program prelungit nr. 8 din Alba Iulia: Achiziția publică, lansată de către primărie

Pimăria Municipiului Alba Iulia intenționează elaborarea unui proiect tehnic și execuția unor lucrări pentru reabilitarea și modernizarea instalației electrice în… Citește mai mult pe ziarulunirea.ro

Nevoie URGENTĂ de donatori la Centrul de Transfuzie Alba: Ce grupe de sânge au stoc insuficient

Centrul de Transfuzie Sanguină Alba face un apel către cetățenii județului, pentru a dona de urgență sânge, în special cei… Citește mai mult pe ziarulunirea.ro

A prezentat polițiștilor un permis de conducere italian, care se presupune că este fals. Tânăr din Lunca Mureșului, CERCETAT de polițiști

Polițiștii din Ocna Mureș au oprit, în data de 11 ianuarie, un tânăr din comuna Lunca Mureșului, care a prezentat… Citește mai mult pe ziarulunirea.ro

FOTO| Biblioteca Județeană „Lucian Blaga” Alba a fost RENOVATĂ pentru iubitorii de carte, cu dizabilități

Biblioteca Județeană „Lucian Blaga” Alba este instituția publică de cultură care are rolul de a gestiona documente și baze de… Citește mai mult pe ziarulunirea.ro

Primăria Sebeș continuă procedurile reabilitarea şi revitalizarea Parcului Arini. Licitația pentru proiectare a fost publicată în sistemul de achiziții publice

Primăria Sebeș continuă procedurile reabilitarea şi revitalizarea Parcului Arini. Licitația pentru proiectare a fost publicată în sistemul de achiziții publice… Citește mai mult pe ziarulunirea.ro

44 Comentarii

vlad 2 iulie 2011 at 1:46

inteviul nu a fost pe bune…au fost colegi care stiau subiectele dinaintea interviului.. ca nivel de pregatire sunt foarte slabi pregatiti… daca se poate un pic de trasparenta cu disponibilizarile care se fac la la inspectoratul de jandarmi alba…speta….luati legatura cu mine prin email , pentru ca cred, ca redactia, voastra mai aveti demnitate ,pot sa va spun mai multe…cu respect ,un militar care a depus un juramant pentru tara,si acum tara nul mai mai vrea

Horea 2 iulie 2011 at 12:02

@ vlad
„… tara nul mai vrea”.
Păi NU-L mai vrea – printre altele – fiindcă nu prea ştie să se exprime corect în scris.

un jandarm 2 iulie 2011 at 22:41

pai au cam plecat „dusmanii” lui Pruteanu ))) ……majoritatea celor incompatibili cu viata de MILITAR…….

le doresc sa mearga cu fruntea sus inainte…….si sa ramana cu amintire frumoasa ca au purtat haina militara…[fara s-o asocieze cu „mizeriile” de acum si cu ce se intampla cu noi militarii]….

vlad 2 iulie 2011 at 2:10

da frumos din 36 au mai ramas 33…. din cate stiu 3 siau inaintat demisia ..am mai ramas in total… dintre colegii care au picat in detrimetul celor cu pile si rel mai aveau 1 an sau 2 si ieseau la pensie…patria pentru care au depus un juramant inclusiv si eu si alti nu ne mai vrea..cu respect un grup de militari cre siau servit tara…pot sa raspund la acest email..

muu 4 iulie 2011 at 16:33

interviul a fost unul foarte corect bai caraliule

vlad 2 iulie 2011 at 2:27

colegi cu vechime trebuie sa plece

alex 2 iulie 2011 at 8:57

ADI, ADI, CUM MAI COMBAŢI TU

Adrian 2 iulie 2011 at 9:28

Dragilor, nu va-ti gandit si la faptul ca Romania are cei mai multi „caralii” pe cap de locuitor, care fac un singur lucru, amendeaza oamenii nevinovati, ca cu hotii si derbedei, merg mana in mana!

GABI 2 iulie 2011 at 10:38

„Dragule”, eşti într-o regretabilă eroare. Dacă tu crezi tot ce auzi la televizor este normal să exprimi astfel de convingeri. CUM ÎŢI EXPLICI FAPTUL CĂ SE REDUCE PERSONALUL DE LA POLIŢIE SI JANDARMERIE IAR LA POLIŢIILE LOCALE – CARE SUNT IN SUBORDINEA PRIMARILOR- SE FAC ANGAJARI. ÎŢI SPUN EU, POLITISTUL ŞI JANDARMUL NU LIPESC AFIŞE ŞI NU ACOPERA FRAUDE ELECTORALE.
SE PREGATEŞTE TERITORIUL PENTRU 2012.
PACAT DE CEI 33 DE OAMENI. NU ESTE CORECT CE LI SE ÎNTÂMPLĂ, DAR … ASTA E.

Adrian 2 iulie 2011 at 14:06

Cu parere de rau Gabi, cred ca ai dupa ce sa regreti, ca si tie ti sa dus „sursa” de spaga din jandarmerie!

viva 4 iulie 2011 at 8:11

bai frustratule de unde sti ca se fac angajari la politia locala.mai puneti mana si cititi legile .

muu 4 iulie 2011 at 16:28

tu esti out… mai bine te-ai uita in ograda ta nu sa critici pe toti

nervosu 2 iulie 2011 at 11:01

de unde stii ma gaby ca se fac angajari la politia locala bai dar sa mori tu dar stii sa cinti bine

justitiaru 2 iulie 2011 at 11:41

In legatura cu examenul la Inspectoratul Judetean de Jandarmi, Vlad are dreptate. Au picat baieti pregatiti, cu rezultate foarte bune in decursul anilor, competenti, cu psihologicul si toate testele luate, si au ramas analfabetii si anagramatii, cei care nu-si stiu scrie corect numele. Dar asta e, pacat de acei 33 de baieti, unul si unul, care au crezut in juramantul militar, si pacat de acest judet care va ramane sa fie pazit de analfabeti, de persoane peste 100 kg (ma intreb aceia cum si-au luat probele sportive) si de cei chemati de cate 3 ori la examenele psihologice, ca nu erau in stare sa le treaca….. Asta e tara in care traim. Baieti, capul sus. Fiti mandri de voi si fiti convinsi ca in orice imprejurare va veti descurca. Probabil acesta a fost criteriul de selectie, au stiut ca voi sunteti competenti si va descurcati in orice situatie, in schimb anagramatii…….. n-au cum. Va veni vremea cand anagramatii nu vor mai putea fi dusi in spate de unii care mai stiu cate ceva si atunci vor pleca singuri, probabil…… Dar pana atunci, asta e Romania in care traim. Unde esti tu, Tepes doamne…..

Horea 2 iulie 2011 at 12:10

@justitiaru
Acum lamureste-ne: e vorba de „anagramati” sau de … „agramati”?
Ca nu-i tot una.

ice 2 iulie 2011 at 12:10

examenul a fost oral Horea draga.

Horea 2 iulie 2011 at 12:15

Asta n-am stiut-o (draga ice).
Dat totusi, un jandarm trebuie sa stie sa se exprime si in scris. Nu?

justitiaru 2 iulie 2011 at 13:26

Da, Horea. A fost oral si nu se poate contesta….. Doar la noi e posibil asa ceva, o incalcare flagranta a drepturilor omului… Trebuia sa-ti accepti nota asa cum e, fara sa poti face nimic.
In ce priveste nelamurirea ta, asta e …. unii se lamuresc mai greu. Oricum, se pare ca ai uitat esentialul, cum fac de altfel toti cei care au putina functie. Probabil faci parte si tu dintre ei, ca de, trebuie sa-i apere si pe ei cineva.
Oricum, la noi e in floare PCR-ul (sistemul pile, cunostinte, relatii).
Dar nici o problema, tot cei care i-au pastrat pe cei cu IQ de gaina vor avea de suferit cand acestia nu vor fi in stare sa-si indeplineasca atributiile de serviciu. Abia astept sa se enerveze din cauza unor incompetenti care nu sunt in stare de nimic, si sa mai fie si trasi la raspundere….. Ca de, roata e rotunda, intotdeuna se intoarce..

Horea 2 iulie 2011 at 14:08

@justitiaru

1. „…unii se lamuresc mai greu.” Mai bine mai tarziu decat niciodata!

2.N-am nici un pic de functie, pe nicaieri!

3.De acord cu expresia PCR pe care o invoci. Am aceeasi parere.

4. Si totusi; mai sus ti-am pus o intrebare. De ce nu mi-ai raspuns?

Horea 3 iulie 2011 at 9:49

Pentru „cititor”
De unde stii ce-a vrut sa spuna?
Si apoi, de obicei in notiunea de analfabet intra si agramatul. Se poate si invers. Asa ca, nu trebuie mentionate ambele: „analfabet si agramat”. E suficient una din cele doua „calitati”.

ice 2 iulie 2011 at 17:17

a fost filmat. peste tot sunt incompetentii ca asa sunt romanii. nu vor dar pot. asa ca nu va main luati de ei ca toti sunteti ca ei

Horea 3 iulie 2011 at 9:53

Pentru „ice”
Citez:”asa ca nu va main luati de ei ca toti sunteti ca ei”
Sunteti sau … suntem? Cei de teapa lui „ice”, nu se includ in aceasta caracterizare?

ice 3 iulie 2011 at 13:58

Horea eu de ce nu m-as include aici? sunt la fel ca si tine si ca restul romanilor! haha

grigore grigore 2 iulie 2011 at 13:01

nu vorbiti de politia locala pentru ca voi nu ati fii in stare sa veniti la lucru pentru 600 lei. au taiat o luna din norma de hrana si va inpuscati pe capete. Nu este corect sa facem aceasi treaba si sa fim tratati diferit. nu crezi? nu stiu daca tu ai vazut politist local sa lipeasca afise. daca politia locala inchide ochii in campania electorala voi unde sunteti?

un jandarm 2 iulie 2011 at 22:35

eu am facut studii militare,[2 ani],si pot face fata la orice provocare…..[altfel ma angajam la Politia Locala]…..
e alta mancare de peste viata de jandarm decat cea de politist la primarie…..[desi recunosc ca 20-30% din cei de la locala ar face fata la jandarmi………
succes la toata lumea !

muu 4 iulie 2011 at 16:26

eu cred ca tu esti out

grigore grigore 2 iulie 2011 at 13:11

in alta ordine de idei nu stiu de ce sunt dati afara politisti si voi faceti ordine publica lucru pe care jandarmeria nu trebuie sa il faca. Voi sunteti cu restabilirea ordinii publice nu?

Horea 2 iulie 2011 at 14:12

Pentru „grigore” (de doua ori)
Fii totusi bun si spunemi cateva sarcini ale celor din Politia Locala.
Intrebarea e sincera. Chiar nu le cunosc atributiunile.

Horea 2 iulie 2011 at 14:16

ERATA:spune-mi (in loc de…)

grigore grigore 2 iulie 2011 at 23:27

L155/2010

Horea 3 iulie 2011 at 10:01

@grigore grigore
L155/2010?
Si cate sarcini din cele prevazute in aceasta Lege sunt aplicate de Politia Locala?
As putea da multe exemple in care, cu Legea alaturea, Politia Locala n-a rezolvat problemele cetateanului de rand!

vlad 4 iulie 2011 at 16:24

santeti toti niste frustrati

Horea 3 iulie 2011 at 10:03

@ cititor
Fii mai atent si in acelasi timp, mai explicit.
Sau ramai doar in postura de cititor! E mai usor.

reddnex 2 iulie 2011 at 22:29

este si mentinerea O.P….si planuri de cooperare cu celelalte forte de politie…….mai cititi si voi legile…..

Observator 3 iulie 2011 at 12:24

Care voi?
Invatati VOI, mai intai, sa scrieti un comentariu complet si corect!
Abia apoi, sa aveti tupeul, sa ne indemnati la … citit legi.

john 3 iulie 2011 at 19:46

Toata lumea tb. sa-si cunoasca drepturile….dar si obligatiile.
Daca sunteti moderatori sub acoperire,e bine ca sustineti „forumul”,ca sa zic asa……

Observator 3 iulie 2011 at 20:27

Pentru john
Domnia ta, cu cine vrei sa discuti?
Ca nu se poate deduce din comentariu!

admin 3 iulie 2011 at 21:31

nu stiu sa existe „moderatori sub acoperire”.

Costel 2 iulie 2011 at 15:23

De acord jandarmeria este o institutie foarte serioasa … dar ce te faci cu nea Base … plecarea acestor oameni din sistem este rezultatul acelui renumit cantec popular cantat la poarta Cotrocenilor … …. *IESI AFARA* …

Costel 2 iulie 2011 at 15:44

Jandarmii baieti buni … dar ce sa faci daca colegii lor politisti au cantat jupanului la poarta Cotrocenilor renumita piesa folclorica … …. *IESI AFARA* …asa ca … rezultatele se vad

dacul beat 3 iulie 2011 at 23:06

ce va tot forumiti voi aici? la amail sa nu va mai treceti emailul real ca apoi primit mesaje personale asa cum am primit eu.

de maine o sa scrie si aici – the coments are closed – adica comentariile inchise asa cum a facut administratorul sub acoperire si pe festivalul cetatilor dacice.

eu am doar cateva intrebari

1. cand au inventat jandarmeria de ce au facut angajari?
cine a decis cati sa fie angajati?

dupa aceea de ce au mutat jandarmii dintr-o parte intr-alta?

acum de ce ii da afara pe ajandarmi? si cine a stabilit numarul lor? pe ce baza s-a stabilit numarul care trebuie dati afara?

cu ce camera a fost filamt interviul de disponibilizare si pe ce format s-a salvat – pe cat punem paru ca e o camera digitala si ca datorita unei erori filmul a fost sters?

niste nesimtiti cu totii. urmeaza altii si altii sa fie prostiti si sa fie dati afara. pana acum a fost nevoie de oameni iar acum nu mai e nevoie. cine este sef la jandarmerie si pe ce baza a fost pus sef. dar contabilii si altii de acolo – pe ei de ce nu i-a verificat nimeni sa vada daca sunt competenti sau nu?

numa bine. va vine si la restul randul. la toti cei care lucrati la buget. cei destept isi gasesc in alta parte de lucru iar prostii vor ramane si sa vedeti atunci house in mouse total pe la ghisee si pe strada.

sa veeti voi cum faceti ture pe la ghieselee din administratie

muu 4 iulie 2011 at 16:30

interviul a fost unul foarte corect

cristi 4 iulie 2011 at 18:41

muu ai fost membru în comisia de interviu.

nicolae 4 iulie 2011 at 17:28

Cu asa jandarmi e adevarat ,,house in mouse pe la ghieselee”,ei acum ,,veeti” voi romani cine va stie bate bine?