25-27 august: ”Șureanu Bike Fest” 2017, la Poarta Raiului, în Luncile Prigoanei. Competiție de ciclism dedicată iubitorilor de mișcare în natură, pe un traseu de 27 de kilometri
Iubitorii de natură și mișcare pe două roți, cu ”poftă„ de competiție, sunt invitați în perioada 25-27 august la ”Șureanu Bike Fest” 2017. Este vorba despre cea de-a doua ediție a competiției de mountain bike, din zona Munților Șureanu.
Startul ediției de anul acesta se va da din Poarta Raiului, zona Hotel Sf. Petru, iar finish-ul va fi în aceeași locație.
Traseul presupune parcurgerea a 27 de kilometri pe drumuri forestiere, poteci și prin pădure, la o altitudine ce variază între 1200m și 1900 de metri.
Startul probei principale e programat sâmbătă, 26 august 2017, la ora 11:00.
Pentru seniori există 4 categorii de concurs: M<35, M>35, F<35 si F>35, iar pentru juniori vor exista competiții separate pe trasee marcate în Poarta Raiului.
Categoria Seniori beneficiază de premii în bani pentru fiecare din cele 4 categorii. Locul I – 300 RON, Locul II- 200 RON, Locul III – 100 RON.
Cei care nu au reușit să se înscrie online se pot înscrie și pot achita taxa de participare de 25 ron (fara tricou personalizat) până sâmbătă, ora 10:00, la zona de start, în Poarta Raiului, Munții Șureanu.
”Șureanu Bike Fest înseamnă combinația perfectă între munte, aventură și oameni care împărtășesc aceeași pasiune: pedalatul! O experiență unică, cu locuri superbe și oameni frumoși!”, transmit organizatorii.
Mai multe detalii despre competiție, AICI.
Evenimentul este organizat de Asociatia Centrul de Educatie Ecologica Muhlbach Sebes, reprezentată de Trifu Horia, în calitate de președinte, în parteneriat cu Hotel Sf. Petru Poarta Raiului, Hanul lui Marin – Luncile Prigoanei, Primăria Șugag, Primăria Săsciori, Serviciul Public de Salvamont Alba, Jandarmeria Alba și Directia Silvică Alba.
Secțiune Știri sub articolul principal
Urmăriți Ziarul Unirea și pe GOOGLE ȘTIRI
![](https://ziarulunirea.ro/wp-content/uploads/2023/12/ziarulunirea.jpg)
Știri recente din categoria Curier Județean
DEFINITIVAT 2024, în Alba: 138 de candidați susțin miercuri, 24 iulie, proba scrisă a examenului. Primele rezultate, afișate pe 30 iulie
DEFINITIVAT 2024, în Alba: 138 de candidați susțin miercuri, 24 iulie, proba scrisă a examenului. Primele rezultate, afișate pe 30 iulie Proba scrisă din cadrul examenului național pentru definitivare în învățământ, sesiunea 2024, se va desfășura miercuri, 24 iulie, începând cu ora 9:00, în centrul de examen Școala Gimnazială „Mihai Eminescu” Alba Iulia. Proba se […]
Secțiune Articole Similare
-
Opinii - Comentariiacum 12 ore
Muntele Găina sau ”Muntele Dragostei” din Alba, unde are loc anual Târgul de fete, încărcat de legende și tradiție
-
Opinii - Comentariiacum 3 zile
15 iulie: Ziua Mărcii Poștale Românești. Primele mărci poștale, tipărite în Moldova, în 1848
-
Opinii - Comentariiacum 3 zile
15 iulie, Ciurica, o altă zi a femeilor! Dacă îţi baţi bărbatul, îţi va merge bine tot anul
-
Sportacum 2 zile
FOTO: Reunire la Metalurgistul Cugir, cu revenirile lui G. Goronea, S. Itu și M. Codrea
-
Opinii - Comentariiacum 4 zile
14 iulie: Ziua Transmisioniştilor Militari
-
Ştirea zileiacum 5 zile
LIVE VIDEO | La 200 de ani de la nașterea Craiului Munților, Avram Iancu, defilare militară, placă memorială și distincții la Muzeul Memorial ”Avram Iancu” din Incești