Actualitate

100 de milioane de lei alocați de Ministerul Educației pentru Săptămâna Verde în școli. Finanțarea va elibera, cât de cât, presiunea financiară asupra părinților, iar profesorii vor raporta activitățile

Ioana Oprean

Publicat

în

100 de milioane de lei alocați de Ministerul Educației pentru Săptămâna Verde în școli. Finanțarea va elibera, cât de cât, presiunea financiară asupra părinților, iar profesorii vor raporta activitățile

Ministerul Educației alocă 100 de milioane de lei către școli astfel încât acestea să poată finanța măcar parțial activitățile din Săptămâna Verde, pentru a reduce cât de cât, presiunea financiară asupra părinților, iar profesorii vor trebui să raporteze activitățile.

„Pot plăti chiar transportul și masa copiilor”, anunță oficialii. În schimb, profesorii vor raporta ce au făcut cu elevii. Asta pentru că unii au ajuns să aleagă excursii scumpe, pe care nu și le permit toți părinții.

Conform legii, în Săptămâna Altfel și Săptămâna Verde prezența este obligatorie, iar participarea copiilor la activități este gratuită.

„Sunt foarte multe discuții… unii le vor, unii nu le vor. Ideea este că le avem. Haideți să le folosim bine. Eu cred că Săptămâna Altfel, în modalitatea clasică de predare – ora și lecția, ora și lecția – s-ar putea să nu mai fie așa nestructurate, în care fiecare face ce vrea și pierde timpul. Vor începe să aibă o funcție pe care ar fi trebuit să o aibă de la început. Și o vom și monitoriza, cum spuneam, printr-un raport. O să reluăm controlul pe săptămâna respectivă.”

Bani alocați pentru educația ecologică

O sută de milioane de lei vor fi alocați din fondul de mediu pentru a sprijini educația ecologică. Aceste fonduri vor fi destinate activităților educaționale, de la grădinărit la vizite în geoparcuri și grădini zoologice, până la bilete de cinema și minitabere urbane.

Reporter: „Unde se duc banii?”

Sorin Ion, secretar de stat Ministerul Educației și Cercetării: „La școli. Școala își face un proiect pentru Săptămâna Verde, care poate să însemne inclusiv deplasare.”

Finanțarea Săptămânii Verzi va elibera, cât de cât, presiunea financiară asupra părinților. În unele școli, aceștia sunt puși în fața unor cheltuieli peste puterile lor. De la excursia de o zi s-a ajuns la două zile la munte și chiar trei zile la Londra… caz real! Și mai grav e că unele școli sunt căpușate de firme de transport sau de divertisment.

Patronii angajați, chiar și profesori sau rude ale profesorilor, au exclusivitate în organizarea excursiilor, iar prețurile nu sunt deloc mici.

În acest caz, un profesor de sport a colectat din cataloage numerele părinților și le-a folosit pentru promovarea excursiilor organizate de firma sa, pe motiv că elevii vor să meargă în excursii și tabere cu el.

Reclama, pusă inclusiv pe garduri și la avizierul școlii, i-a revoltat pe unii părinți, dar a fost tolerată ani de-a rândul de conducerea școlii. Codul etic le interzice dascălilor să facă afaceri pe spinarea elevilor, ori pe teama părinților de a nu-și separa copiii de colegi.


Secțiune Știri sub articolul principal

Adăugați Ziarul Unirea ca sursă de ȘTIRI GOOGLE



Știri recente din categoria Actualitate

Actualitate

VIDEO | Asfaltare la peste 30 de grade pe DN 14B, în Alba: Lucrări „încinse” pe drumul care leagă zona Mureșului de Valea Târnavelor

Ioana Oprean

Publicat

în

Asfaltare la peste 30 de grade pe DN 14B, în Alba: Lucrări „încinse” pe drumul care leagă zona Mureșului de Valea Târnavelor Lucrările de asfaltare pe sectorul din județul Alba al Drumului Național (DN) 14 B au continuat și în zilele cu căldură excesivă. Sâmbătă, 27 iunie 2026, la ora 15.00, în zona lucrărilor temperatura […]

Citește mai mult

Actualitate

Cum trecem mai ușor peste caniculă: Medicii recomandă hidratare și evitarea expunerii la soare

Ioana Oprean

Publicat

în

Cum trecem mai ușor peste caniculă: Medicii recomandă hidratare și evitarea expunerii la soare Ministerul Sănătăţii a transmis  o serie de recomandări ale medicilor către populaţie pentru a trece cu bine peste valul de caniculă cu care se confruntă România zilele acestea. „Temperaturile extreme pun o presiune mare pe organismul nostru. Pentru a trece cu […]

Citește mai mult

Actualitate

Șofer din Mureș cu permisul suspendat, identificat de oamenii legii la Lupșa. Polițiștii i-au deschis dosar penal

Ioana Oprean

Publicat

în

Șofer din Mureș cu permisul suspendat, identificat de oamenii legii la Lupșa. Polițiștii i-au deschis dosar penal Un bărbat în vârstă de 29 de ani, din localitatea Stânceni, județul Mureș, a fost depistat de polițiști conducând un autoturism, deși avea dreptul de a conduce suspendat. Incidentul s-a petrecut în noaptea de 26 spre 27 iunie […]

Citește mai mult