100 de milioane de lei alocați de Ministerul Educației pentru Săptămâna Verde în școli. Finanțarea va elibera, cât de cât, presiunea financiară asupra părinților, iar profesorii vor raporta activitățile
100 de milioane de lei alocați de Ministerul Educației pentru Săptămâna Verde în școli. Finanțarea va elibera, cât de cât, presiunea financiară asupra părinților, iar profesorii vor raporta activitățile
Ministerul Educației alocă 100 de milioane de lei către școli astfel încât acestea să poată finanța măcar parțial activitățile din Săptămâna Verde, pentru a reduce cât de cât, presiunea financiară asupra părinților, iar profesorii vor trebui să raporteze activitățile.
„Pot plăti chiar transportul și masa copiilor”, anunță oficialii. În schimb, profesorii vor raporta ce au făcut cu elevii. Asta pentru că unii au ajuns să aleagă excursii scumpe, pe care nu și le permit toți părinții.
Conform legii, în Săptămâna Altfel și Săptămâna Verde prezența este obligatorie, iar participarea copiilor la activități este gratuită.

„Sunt foarte multe discuții… unii le vor, unii nu le vor. Ideea este că le avem. Haideți să le folosim bine. Eu cred că Săptămâna Altfel, în modalitatea clasică de predare – ora și lecția, ora și lecția – s-ar putea să nu mai fie așa nestructurate, în care fiecare face ce vrea și pierde timpul. Vor începe să aibă o funcție pe care ar fi trebuit să o aibă de la început. Și o vom și monitoriza, cum spuneam, printr-un raport. O să reluăm controlul pe săptămâna respectivă.”
Bani alocați pentru educația ecologică
O sută de milioane de lei vor fi alocați din fondul de mediu pentru a sprijini educația ecologică. Aceste fonduri vor fi destinate activităților educaționale, de la grădinărit la vizite în geoparcuri și grădini zoologice, până la bilete de cinema și minitabere urbane.
Reporter: „Unde se duc banii?”
Sorin Ion, secretar de stat Ministerul Educației și Cercetării: „La școli. Școala își face un proiect pentru Săptămâna Verde, care poate să însemne inclusiv deplasare.”
Finanțarea Săptămânii Verzi va elibera, cât de cât, presiunea financiară asupra părinților. În unele școli, aceștia sunt puși în fața unor cheltuieli peste puterile lor. De la excursia de o zi s-a ajuns la două zile la munte și chiar trei zile la Londra… caz real! Și mai grav e că unele școli sunt căpușate de firme de transport sau de divertisment.
Patronii angajați, chiar și profesori sau rude ale profesorilor, au exclusivitate în organizarea excursiilor, iar prețurile nu sunt deloc mici.
În acest caz, un profesor de sport a colectat din cataloage numerele părinților și le-a folosit pentru promovarea excursiilor organizate de firma sa, pe motiv că elevii vor să meargă în excursii și tabere cu el.
Reclama, pusă inclusiv pe garduri și la avizierul școlii, i-a revoltat pe unii părinți, dar a fost tolerată ani de-a rândul de conducerea școlii. Codul etic le interzice dascălilor să facă afaceri pe spinarea elevilor, ori pe teama părinților de a nu-și separa copiii de colegi.
Secțiune Știri sub articolul principal
Adăugați Ziarul Unirea ca sursă de ȘTIRI GOOGLE

Știri recente din categoria Actualitate
Ludovic Orban, reacție acidă la adresa președintelui Nicușor Dan: ,,Nu ești șeful sistemului. Ești doar marioneta sistemului”
Ludovic Orban, reacție acidă la adresa președintelui Nicușor Dan: ,,Nu ești șeful sistemului. Ești doar marioneta sistemului” Ludovic Orban, președintele Forța Dreptei, a publicat un mesaj critic la adresa președintelui României, Nicușor Dan, vineri, 26 iunie 2026. ,,Nu. Nu ești șeful sistemului. Ești doar marioneta sistemului. Încă sper că nu ai ajuns prizonierul lor. Și, […]
VIDEO | Europarlamentarul Siegfried Mureșan propus prim-ministru de PNL, USR și UDMR: „E o propunere care se bazează pe experienţa dânsului în ceea ce priveşte gestionarea fondurilor europene”
Europarlamentarul Siegfried Mureșan propus prim-ministru de PNL, USR și UDMR: „E o propunere care se bazează pe experienţa dânsului în ceea ce priveşte gestionarea fondurilor europene” PNL, USR şi UDMR îl propun pe europarlamentarul PNL Siegfried Mureşan pentru funcţia de prim-ministru al României. „Este o propunere care se bazează pe experienţa dânsului în ceea ce […]
Trafic de droguri în România: Creștere cu aproape 25% a acestui gen de infracțiuni în primele 5 luni din 2026
Trafic de droguri în România: Creștere cu aproape 25% a acestui gen de infracțiuni în primele 5 luni din 2026 În perioada 1 ianuarie – 31 mai, poliția a înregistrat 6.666 de infracțiuni legate de traficul ilicit de droguri, cu 24,7% mai multe decât în aceeași perioadă a anului trecut, potrivit unui comunicat al Ministerului […]









