1.500 de cărți și mii de pagini cu informații pe care nu le găsești pe internet, în biblioteca unui tânăr colecționar din Zlatna
- Cea mai veche în limba română datează din anul 1864
Persoana care vei fi în 5 ani este bazată pe cărțile pe care le citești și persoanele care te înconjoară azi, spune unul dintre cele mai share-uite citate întâlnite pe rețelele sociale.
Pasiunea pentru cărți a zlătneanului Tudor Ponoran a apărut în urmă cu cinci ani, timp în care a achiziționat 1.500 volume, fiind orientat spre cele care nu se găsesc în orice bibliotecă.
”Pasiunea a apărut în urmă cu 5 ani când am găsit câteva într-un târg pe care le-am și cumpărat. În perioada aceea eram pasionat de istoria Zlatnei, atât din perioada romană, cât și de exploatarea aurului din sec. XVIII încoace. Am căutat informații și multe dintre acestea trebuiau luate din ediții vechi, interbelice, multe neavând reeditare.
Sursele de achiziționare a cărților sunt internetul, târgurile de antichități, talciocurile, anticariatele și persoanele fizice care desființează biblioteci”, a afirmat acesta.
Spune că în biblioteca sa se află mii de pagini cu informații care nu pot fi accesate pe internet.
”Cărțile sunt pentru mine o pasiune, chiar dacă nu am citit tot și, probabil, ar fi imposibil într-o viața. Ceea ce este minunat, este faptul că dacă am nevoie de o informație istorică am imediat unde să răsfoiesc”, a spus colecționarul.
Printre volumele sale de află cărți vechi din anul 1873 – ”Colecțiune de legiuirile vechi și noi”, de Ioan M. Bujoreanu; din 1897 – ”Domnia Regelui Carol I – Cuvântări și acte”; din 1933 – ”Aurul romanesc”, de Ion Rusu Abrudeanu, dar și altele, noi, ale scriitorilor contemporani.
”Cărțile sunt dovada culturii unei națiuni și reprezintă munca intelectuală depusă de generațiile anterioare pentru emanciparea unui popor. Fiecare orășel, fiecare comună, fiecare familie trebuie să aibă un minim număr de cărți într-o mica bibliotecă făcând astfel legătura cu operele și istoria neamului sau”, a mai afirmat acesta.
”Cartea este asemenea unei grădini pe care o poți purta în buzunar” – proverb chinezesc;
”O casă fără cărți este aidoma unei camere fără ferestre” – Heinrich Mann;
”A căpăta obiceiul de a citi înseamnă a-ți crea un refugiu personal față de toate nenorocirile lumii” – W. Somerset Maugham.
Secțiune Știri sub articolul principal
Urmăriți Ziarul Unirea și pe GOOGLE ȘTIRI
![](https://ziarulunirea.ro/wp-content/uploads/2023/12/ziarulunirea.jpg)
Știri recente din categoria Ştirea zilei
Scandalul imobiliar Parc Residence Alpha. Tribunalul Alba a ridicat dreptul de administrare al societății
Scandalul imobiliar Parc Residence Alpha. Tribunalul Alba a ridicat dreptul de administrare al societății Judecătorul sindic de la Tribunalul Alba, care judecă procedura insolvenței societății Parc Residence Alpha SRL Alba Iulia, a admis o cerere a comitetului creditorilor privind ridicarea dreptului de administrare al firmei. Hotărârea a fost pronunțată în 10 iulie 2024 și poate […]
Secțiune Articole Similare
-
Opinii - Comentariiacum 23 de ore
Muntele Găina sau ”Muntele Dragostei” din Alba, unde are loc anual Târgul de fete, încărcat de legende și tradiție
-
Sportacum 2 zile
FOTO: Reunire la Metalurgistul Cugir, cu revenirile lui G. Goronea, S. Itu și M. Codrea
-
Opinii - Comentariiacum 4 zile
15 iulie: Ziua Mărcii Poștale Românești. Primele mărci poștale, tipărite în Moldova, în 1848
-
Opinii - Comentariiacum 3 zile
15 iulie, Ciurica, o altă zi a femeilor! Dacă îţi baţi bărbatul, îţi va merge bine tot anul
-
Opinii - Comentariiacum 5 zile
14 iulie: Ziua Transmisioniştilor Militari
-
Opinii - Comentariiacum 11 ore
18 iulie: Se stingea din viață Regina Maria, femeia care a influențat cel mai mult istoria României