Zona de dezvoltare economică din Municipiul Alba Iulia, mai aproape de realizare. A fost eliberat Certificatul de urbanism pentru elaborarea PUZ-ului
Zona de dezvoltare economică din Municipiul Alba Iulia, mai aproape de realizare. A fost eliberat Certificatul de urbanism pentru elaborarea PUZ-ului
Zona de dezvoltare economică din Alba Iulia, un proiect de mare importanță, este tot mai aproape de a fi realizat, viceprimarul Emil Popescu, declarând că a fost eliberat Certificatul de urbanism în scopul elaborării Planului Urbanistic Zonal.
„Unul din proiectele pe care le considerăm de mare importanță pentru Municipiul Alba Iulia este înființarea Zonei de dezvoltare economică, în proximitatea localității noastre.
Este o promisiune pe care am făcut-o cetățenilor orașului iar materializarea ei presupune parcurgerea unor etape bine stabilite.
În faza inițială a fost identificat terenul necesar unei astfel de zone cu profil tehnologic, logistic și de servicii, în sud-estul orașului, la confluența centurii ocolitoare cu culoarul de transport feroviar paneuropean și cu autostrada A10 Sebeș-Turda.
Zilele trecute am mai făcut un pas indispensabil realizării acestui proiect: Primăria Municipiului a eliberat Certificatul de urbanism în scopul elaborării PUZ-ului.
Este inutil să precizăm ce importanță strategică și socio-economică are această zonă pentru oraș și județ, chiar pentru întreaga regiune. Preocuparea noastră va fi să dezvoltăm la nivel optim infrastructura necesară bunei desfășurări a activității investitorilor pe care preconizăm că o să îi atragem”, a transmis viceprimarul Municipiului Alba Iulia, Emil Popescu.
Secțiune Știri sub articolul principal
Urmăriți Ziarul Unirea și pe GOOGLE ȘTIRI
![](https://ziarulunirea.ro/wp-content/uploads/2023/12/ziarulunirea.jpg)
Știri recente din categoria Ştirea zilei
UPDATE VIDEO | Incident GRAV în comuna Avram Iancu: O fetiță de 3 ani, cu traumatisme severe, după ce a căzut de la 5 metri. Este transportată la Târgu Mureș cu elicopterul SMURD
Incident GRAV în comuna Avram Iancu: O fetiță de 3 ani, cu traumatisme severe, după ce a căzut de la 5 metri. Este transportată la Târgu Mureș cu elicopterul SMURD Un incident grav a avut loc joi după-masa, în comuna Avram Iancu. Un copil de doar 3 ani a suferit traumatisme severe după ce a […]
Secțiune Articole Similare
-
Opinii - Comentariiacum o zi
Muntele Găina sau ”Muntele Dragostei” din Alba, unde are loc anual Târgul de fete, încărcat de legende și tradiție
-
Sportacum 2 zile
FOTO: Reunire la Metalurgistul Cugir, cu revenirile lui G. Goronea, S. Itu și M. Codrea
-
Opinii - Comentariiacum 4 zile
15 iulie: Ziua Mărcii Poștale Românești. Primele mărci poștale, tipărite în Moldova, în 1848
-
Opinii - Comentariiacum 4 zile
15 iulie, Ciurica, o altă zi a femeilor! Dacă îţi baţi bărbatul, îţi va merge bine tot anul
-
Opinii - Comentariiacum 5 zile
14 iulie: Ziua Transmisioniştilor Militari
-
Opinii - Comentariiacum 12 ore
18 iulie: Se stingea din viață Regina Maria, femeia care a influențat cel mai mult istoria României