Zlătneanul Răzvan Ponoran a urcat pe locul doi în cel mai puternic campionat românesc de motociclism viteză
La finalul săptămânii trecute, Răzvan Ponoran, din Zlatna, a urcat pe treapta a doua a podiumului clasei regina (superbike) in cel mai puternic campionat românesc de motociclism viteza: Dunlop Romanian Superbike (RoSBK).
Etapa s-a ținut in Cehia pe celebrul circuit din MotoGP, Brno.
„A fost o etapa grea si solicitanta. Vineri, in prima zi de antrenamente am căzut din cauza unei anvelope uzate pe cel mai lent viraj, la o viteza de aproximativ 100 km/h. Ne-au trebuit 7 ore de munca pentru a aduce motocicleta in stare relativ buna pentru a continua etapa. Cu o zi de antrenament in minus si cu ritmul afectat in urma căzăturii, am reusit totuși sa-mi intru in mâna si sa ocup la finalul calificărilor locul 2 intre romani. Chiar daca in cursa nu a fost totul perfect din punct de vedere tehnic, am luptat si am încheiat pe locul doi.
Motocicleta este in service de aproape doua zile, trebuie sa o punem la punct pana la începutul lunii august pentru a patra etapa din Ungaria. Se va tine pe circuitul Hungaroring si vom avea doua curse, una sambata si cealaltă duminica.
Le mulțumesc din suflet colegilor de echipa (Team33 Cluj) ca imi sunt mereu alături si sponsorilor cărora le dedic fiecare urcare pe podium! Mercur Grup, Wercometal, Market Achim, Vargas, King Invest, Dan Savulescu”, a spus Răzvan.
Răzvan este pana in acest moment pe locul 2 in clasamentul general, urcând pe podium la fiecare etapa din acest an: Grecia (Serres) – locul 3, Ungaria (Pannonia) – locul 2, Cehia (Brno) – locul 2.
Secțiune Știri sub articolul principal
Urmăriți Ziarul Unirea și pe GOOGLE ȘTIRI
![](https://ziarulunirea.ro/wp-content/uploads/2023/12/ziarulunirea.jpg)
Știri recente din categoria Sport
FOTO: Corvinul Hunedoara, calificare istorică în Europa League! În turul doi preliminar, duel cu NK Rijeka
Corvinul Hunedoara s-a calificat în turul al doilea al Europa League, după manșa secundă a duelului cu Paksi FC (Ungaria), o calificare istorică pentru „corbii albaștri”. Gruparea de lângă furnale intră in istoria fotbalului românesc fiind prima echipă din eșalonul secund care reușește o calificare în competițiile continentale! Iar în turul următor pe hunedoreni îi […]
Secțiune Articole Similare
-
Opinii - Comentariiacum o zi
Muntele Găina sau ”Muntele Dragostei” din Alba, unde are loc anual Târgul de fete, încărcat de legende și tradiție
-
Sportacum 3 zile
FOTO: Reunire la Metalurgistul Cugir, cu revenirile lui G. Goronea, S. Itu și M. Codrea
-
Opinii - Comentariiacum 4 zile
15 iulie: Ziua Mărcii Poștale Românești. Primele mărci poștale, tipărite în Moldova, în 1848
-
Opinii - Comentariiacum 4 zile
15 iulie, Ciurica, o altă zi a femeilor! Dacă îţi baţi bărbatul, îţi va merge bine tot anul
-
Opinii - Comentariiacum 5 zile
14 iulie: Ziua Transmisioniştilor Militari
-
Opinii - Comentariiacum 22 de ore
18 iulie: Se stingea din viață Regina Maria, femeia care a influențat cel mai mult istoria României