Zilele Oraşului, prilej de răsplăţi pentru artiştii „agreaţi”
Cu îndreptăţită mânie, liderul trupei „Zadar” din Alba Iulia, Dan Tudor, ne-a contactat ieri, pentru a-şi exprima revolta cu privire la tratamentul discriminatoriu la care este supusă trupa sa. De menţionat că trupa respectivă are succese (nu succesuri) notabile, înregistrate peste hotare. Multă vreme ea s-a aflat pe primul loc în topul german „Music Charts”, iar acum are o piesă în limba română (!!!) care se află pe locul 2 în acest top european, căruia nu-i stabileşte ierarhiile nicio instanţă de „cunoscători” şi niciun juriu, ci… publicul. (Mai mult decât cunoscător al acestui gen de muzică: rock!) Prin urmare, ei se situează pe un merituos loc fruntaş, fără a beneficia de subiectivismul unui juriu oarecare, din vreo ţară a Uniunii Europene, mai mult sau mai puţin simpatizantă a României! Şi, cu toate acestea, trupa „Zadar” bate… zadarnic la porţile organizatorilor de manifestări culturale din Alba Iulia, precum cei ce organizează Zilele Oraşului, în week-end-ul ce urmează. Trupa fiinţează de ani buni (vreo 7) dar niciodată nu a fost invitată la marile manifestări culturale organizate de administraţie. În schimb, sunt chemaţi tot felul de artişti contrafăcuţi peste noapte, ca să se înfrupte din „caşcavalul” bugetar. Asta pentru că sunt, într-un fel sau altul, agreaţi, de putere şi de organizatori.
Singura concesie pe care, onor, directoarea-organizatoare a manifestării, Ioana Bogăţan, a fost dispusă să le-o ofere a fost aceea ca trupa să cânte ÎN STRADĂ, la intrare pe traseul fortificaţiilor. Şi cine ar trebui să cânte acolo? Păi Dan Tudor, un chitarist de excepţie, recunoscut peste hotare, Valentin Andronache şi Ferdinand Borca (acesta din urmă fiind cel mai valoros toboşar al Ardealului, în momentul de faţă, recunoscut ca atare de toate autorităţile muzicale din ţară). Ba poate că-l chemau, tot în stradă, şi pe dr. Marius Coş, un împătimit al jazz-ului, care adesea a făcut echipă cu cei de mai sus. Ca pe nişte amatori de mâna a treia! Asta doar ca să se înfrupte numai unii (născuţi peste noapte, subliniez) din „pomana” bugetară destinată artiştilor! „În oraşul meu nu pot cânta, nici la 1 decembrie, nici la Zilele Oraşului, în mai, dar la Berlin sunt primit cu braţele deschise, a declarat Dan Tudor. Păi ce fel de dreptate şi de organizare e asta?” Chiar aşa, ce fel de selecţie s-a făcut în ceea ce priveşte artiştii ce vor evolua pe scenă? Către cine se îndreaptă anul acesta răsplăţile bugetare?
Ioan HĂNŢULESCU
Secțiune Știri sub articolul principal
Urmăriți Ziarul Unirea și pe GOOGLE ȘTIRI
![](https://ziarulunirea.ro/wp-content/uploads/2023/12/ziarulunirea.jpg)
Știri recente din categoria Actualitate
Când vor fi interzise centralele de apartament în România: Noile sisteme de încălzire permise
Când vor fi interzise centralele de apartament în România: Noile sisteme de încălzire permise Una din trei locuințe din România este încălzită prin centrale de apartament, dar acest lucru este pe cale să se schimbe radical, pentru că Guvernul lucrează la modificarea legii privind performanța energetică a clădirilor, urmând să interzică centralele de apartament care […]
Secțiune Articole Similare
-
Opinii - Comentariiacum 2 zile
25 iulie – Adormirea Sfintei Ana, mama Preasfintei Născătoare de Dumnezeu
-
Actualitateacum 3 zile
Cât de mult alcool consumau românii acum 150 de ani: Ţăranii dădeau vin şi ţuică până şi copiilor mici
-
Opinii - Comentariiacum 4 zile
23 iulie, Ziua Presei Militare Române. Prima publicaţie militară din România s–a înfiinţat pe vremea lui Cuza
-
Opinii - Comentariiacum 9 ore
27 iulie – Sfântul Pantelimon, „doctorul fără de arginţi“. Se mănâncă porumb şi dovlecei, pentru ca oamenii să fie viguroşi în timpul iernii
-
Ştirea zileiacum 4 zile
TITULARIZARE 2024 în Alba: O notă de ZECE CURAT, obținută de un candidat din Alba Iulia. La ce disciplină a concurat
-
Ştirea zileiacum 3 zile
TOPUL NEGRU al liceelor din Alba: Unde s-a intrat cu medii sub 5, la repartizarea computerizată 2024. La trei școli, ultima medie de admitere a fost puțin peste 3