Volei Alba Blaj a încheiat sezonul cu o victorie, echipa din „Mica Romă”- vicecampioana României

Volei Alba Blaj a încheiat sezonul cu o victorie, scor 3-1 (25-19, 25-20, 23-25, 25-18), cu CS Medgidia, într-un meci ce nu mai avea nicio importamță în configurația clasamentului.

Echipa din „Mica Romă” s-a mulțumit cu poziția de vicecampioană în actuale ediție a Diviziei A1, după ce a pierdut toate cele 4 jocuri cu rivala CSM Târgoviște, ce a cucerit titlul în premieră, gruparea din Dâmbovița având 7 puncte avans în ierarhie.

Pe podiumul a mai urcat Dinamo, iar pe locul al 4-lea s-a clasat CS Medgidia.

Volei Alba Blaj pierde trofeul suprem, după ce și-aadjudecat campionatul în ultimele două ediții, formația condusă de Darko Zakoc rămânând cu Cupa României și finala Cupei Challenge. Practic formația de lângă Turnul Chindiei a întrerupt hegemonia Blajului ce a  luat 5 din ultimele 7 campionate.
Partida a durat 92 de minute, iar Darko Zakoc a mizat în formula de start pe tinerele Ștefania Cheluță – 13 puncte și Francesca Alupei – 8, mai remarcându-se Regan Hood Scott – 23 și Bojana Celic-Markovic – cu 20.

Volei Alba Blaj: Reka Bleicher 3 puncte – Bojana Celic-Markovic 20 p, Jovana Kocic 5 p, Ștefania Cheluță 13 p, Regan Scott 23 p, Francesca Alupei 8 p – Aleksandra Spasenic (libero); au mai jucat: Ana Antonijevic două puncte, Irina Malkova 4 p.

Sursa foto: Volei Alba Blaj

CSM Unirea Alba Iulia, triunghiular în Slovenia: remiză cu ND Gorica și eșec cu CSM Reșița

CSM Unirea Alba Iulia a susținut un triunghiular în Slovenia, la Rogla, întâlnind ND Gorica (remiză, 1-1) și CSM Reșița (eșec, 0-1). După ce amicalul cu NK Bistrica a fost anulat, uniriștii au susținut două teste a câte 45 de minute în aceeași zi, obținând rezultate de apreciat în fața unor oponenți din eșalonul superior. […]