VIDEO: Stema județului Alba a fost din nou modificată. Avram Iancu li se alătură legionarului roman și coroanei regale
După ce în luna aprilie a acestui an consilierii județeni au adoptat hotărârea prin care a fost modificată și însușită noua stemă a judeţului Alba, care de altfel a provocat atunci un adevărt scandal între PSD-iști și restul partidelor care formează consiliul județean, iată că astăzi, Comisia județeană de Heraldică a înaintat înspre aprobare o nouă propunere de modificare a stemei.
Potrivit lui Florin Roman, vicepreședinte al Consiliului Județean Alba, Comisia județeană de Heraldică s-a reunit astăzi la solicitarea asociațiilor cultural-patriotice Avram Iancu și “1 Decembrie 1918” din Alba, a societății Astra și a altor ONG-uri. În urma discuțiilor cu specialiști din cadrul Muzeului Național al Unirii din Alba Iulia, de la Arhivele Județene, de la ONG-urile culturale, s-a luat decizia modificării stemei actuale și înaintării spre adoptare CJ Alba, a noii propuneri.
Astfel, stema își va păstra în partea de sus coroana regală pe fond purpuriu, în partea stângă de jos rămâne soldatul roman ca obligație legală, existând prevederea în lege să fie păstrat minim un element din vechea stemă, iar în partea dreaptă va fi sigiliul lui Avram Iancu.
Liberalul i-a criticat cu această ocazie pe cei care au folosit imaginea și numele lui Avram Iancu pentru jocuri politice, transmițându-le în final, să le fie rușine.
“La solicitarea asociațiilor cultural-patriotice Avram Iancu și “1 Decembrie 1918” din Alba, a Societății Astra și a altor ONG-uri, am luat decizia de a ne întâlni în cadrul Comisiei județene de Heraldică și de a rediscuta despre stema județului Alba.
În cele din urmă au fost expuse toate punctele de vedere, în prezența specialiștilor de la Muzeul Național al Unirii din Alba Iulia, ai celor de la Arhivele Județene, ai ONG-urilor culturale și am luat decizia de a înainta o nouă propunere pentru stema județului care își va păstra în partea de sus coroana regală pe fond purpuriu, în partea stângă de jos rămâne soldatul roman ca obligație legală, pentru că avem prevederea în lege să păstrăm minim un element din vechea stemă. În partea dreaptă va fi sigiliul lui Avram Iancu.
Am retras vechea propunere și am înaintat astăzi noua propunere și în același timp cu toții am căzut de acord asupra faptului că cei care au folosit imaginea și numele lui Avram Iancu pentru al târî într-o chestiune de natură politică, au greșit și au adus un mare prejudiciu. Imaginea, viața lui Iancu nu poate fi politizată de către nimeni și celor care au făcut asta le transmit: Să le fie rușine!”, a declarat Florin Roman.
Secțiune Știri sub articolul principal
Urmăriți Ziarul Unirea și pe GOOGLE ȘTIRI

Știri recente din categoria Ştirea zilei
Revoluție pe harta transportului din Alba: Consiliul Județean „redesenează” traseele și orarele de autobuz pentru zeci de mii de călători
Revoluție pe harta transportului din Alba: Consiliul Județean „redesenează” traseele și orarele de autobuz pentru zeci de mii de călători O nouă reorganizare a transportului public județean intră în linie dreaptă în Alba. Consiliul Județean pregătește o amplă actualizare a programului de transport de persoane, care aduce modificări ale traseelor, stațiilor și orarelor de circulație. […]
STP Alba Iulia: „Am aflat din presă că am fost amendați”. Sancțiune de 30.000 de lei, necomunicată încă operatorului de transport
STP Alba Iulia: „Am aflat din presă că am fost amendați”. Sancțiune de 30.000 de lei, necomunicată încă operatorului de transport O nouă controversă apare în conflictul dintre operatorul de transport public STP Alba Iulia și autoritățile locale. Deși Poliția Locală a aplicat o amendă de 30.000 de lei pentru neefectuarea serviciului de transport public, […]
Prima amendă pentru STP Alba Iulia în timpul grevei: Poliția Locală a sancționat operatorul cu zeci de mii de lei. Care este temeiul legal
Prima amendă pentru STP Alba Iulia în timpul grevei: Poliția Locală a sancționat operatorul cu zeci de mii de lei. Care este temeiul legal Poliția Locală din Alba Iulia a aplicat prima amendă operatorului de transport public din municipiu, STP, după ce primarul Gabriel Pleșa a anunțat recent că administrația locală ia în calcul penalizarea […]







