VIDEO| Spectacolul naturii în inima Munților Apuseni: Un râs discret, Moș Martin la ora mesei și ciute cu pui, surprinse de camerele de supraveghere
VIDEO| Specatacolul naturii în inima Munților Apuseni: Un râs discret, Moș Martin la ora mesei și ciute cu pui, surprinse de camerele de supraveghere
Camerele de supraveghere montate în Parcul Natural Apuseni pentru monitorizarea faunei au surpins noi imagini spectaculoase cu sălbăticiunile din pădurile din ariile protejate.
Moș Martin a fost surprins într-o pădure de brad chiar la ora mesei. Ursul a fost filmat în timp ce își căuta hrana, netulburat de altă prezență. În Apuseni există o populație numeroasă de urși, dovadă fiind imaginile surprinse des de camerele de supraveghere, dar și aparițiile acestora în zonele locuite.
Urșii au un miros foarte fin și uneori detectează urmele fine de miros rămase pe camera de monitorizare a faunei. Urșii detectează hrana de la câțiva kilometri distanță, iar în căutarea hranei, urșii fac deplasări lungi, folosindu-și toate simțurile dezvoltate.
Urșii sunt animale omnivore, hrana lor fiind vegetală, dar și de origine animală, de la pești, cervide, mamifere mici, până la păsări sau ouă de păsări și insecte.
O altă apariție inedită este cea a unui râs, un carnivor extrem de discret care trăiește în pădurile din Apuseni. Râsul este o specie nocturnă și crepusculară, pe timpul zilei dormind în tufărișuri dese sau alte ascunzitori.
Zona de vânătoare poate ajunge la suprafețe mari de peste 400 kmp, în funcție de disponibilitatea hranei. Râșii vânează prada prin ambuscadă și intră adesea în conflict cu lupii atuci când încalcă teritoriul haitelor.
O prezență mereu plină de grație, căprioarele nu puteau lipsi din imaginile surprinse de camerele de supraveghere, fie că este vorba de cervide în timp ce se hrănesc sau de o ciută însoțită de puiul său.
Căprioara (Capreolus capreolus) este un animal exclusiv ierbivor, mănâncă aproape orice material vegetal aflat la îndemână (inclusiv ace de conifere, dacă resursele de hrană sunt sărace), dar preferă alimente moi, bogate în surse energetice şi care conţin multă apă.
Aceste mamifere sunt renumite pentru coloritul blănii lor, însă şi pentru calităţile acesteia. În funcţie de anotimp, blana se schimbă asigurând căprioarei o protecţie mult mai mare; iarna blana este mai groasă şi mai deasă păstrând temperatura interioară mult mai ridicată, pe când avra este mult mai subţire si rară, permiţând temperaturii calde să se elibereze din corp.
În țara noastă, căprioarele sunt foarte multe, răspândite pe întreg teritoriul țării, fiind poate cele mai numeroase dintre animalele care trăiesc în sălbăticie. Ele nu sunt foarte pretenţioase în privinţa hranei, preferând vegetalele bogate în apă datorită expunerii îndelungate la radiaţiile solare pe parcursul zilei.
Secțiune Știri sub articolul principal
Adăugați Ziarul Unirea ca sursă de ȘTIRI GOOGLE

Știri recente din categoria Ştirea zilei
Directorul general și directorul economic de la Fabrica de Arme Cugir, în preaviz de 60 de zile. Consiliul de administrație pregătește numirea unor directori interimari. Ce se întâmplă cu salariile muncitorilor
Directorul general și directorul economic de la Fabrica de Arme Cugir, în preaviz de 60 de zile. Consiliul de administrație pregătește numirea unor directori interimari. Ce se întâmplă cu salariile muncitorilor Consiliul de Administrație al Fabricii de Arme Cugir a luat act în ședința de marți, 23 iunie 2026, de demisia directorului general, Radu Coroamă, […]
Revoluție pe harta transportului din Alba: Consiliul Județean „redesenează” traseele și orarele de autobuz pentru zeci de mii de călători
Revoluție pe harta transportului din Alba: Consiliul Județean „redesenează” traseele și orarele de autobuz pentru zeci de mii de călători O nouă reorganizare a transportului public județean intră în linie dreaptă în Alba. Consiliul Județean pregătește o amplă actualizare a programului de transport de persoane, care aduce modificări ale traseelor, stațiilor și orarelor de circulație. […]
STP Alba Iulia: „Am aflat din presă că am fost amendați”. Sancțiune de 30.000 de lei, necomunicată încă operatorului de transport
STP Alba Iulia: „Am aflat din presă că am fost amendați”. Sancțiune de 30.000 de lei, necomunicată încă operatorului de transport O nouă controversă apare în conflictul dintre operatorul de transport public STP Alba Iulia și autoritățile locale. Deși Poliția Locală a aplicat o amendă de 30.000 de lei pentru neefectuarea serviciului de transport public, […]









