VIDEO| Baza sportivă de la Micești și cea din curtea Colegiului HCC vor fi finalizate în 2022. Ce spune Gabriel Pleșa despre investițiile din sport din Alba Iulia
Primarul Gabriel Pleșa a oferit pentru ZiarulUnirea.ro detalii și clarificări despre baza sportivă de la Micești și cea din curtea Colegiului „Horea, Cloșca și Crișan”, evoluția proiectelor, momentul demarării lucrărilor de construcție și termenul de finalizare.
„Referitor la cele două investiții în infrastructură sportivă : stadionul de 100 metri de la Micești, cu teren sintetic, nocturnă, tribună și stadionul din curtea Colegiului „Horea, Cloșca și Crișan”.
Suntem pe finalul proiectării, defapt avem proiectul tehnic făcut, mai avem de obținut câteva avize, avem documentația tehnică pentru obținerea autorizației de construcție.
Sperăm ca în două săptămâni să avem toate avizele și în maxim 3-4 săptămâni să avem autorizația de construcție în așa fel încât firmele care au câstigat licitația organizată de Compania Națională de Investiții să înceapă efectiv construcția.
Termenul de realizare la baza din Micești, care este mai mare, este iunie 2022, deci au 9 luni de realizare a construcției, iar la baza din curtea Colegiului Național „Horea, Cloșca și Crișan” este de 5 luni, din momentul în care se obține autorizația de construcție.
Ceea ce ne revine nouă ca administrație locală este realizarea branșamentelor la utilități și în acest sens am făcut demersurile necesare pentru branșamentul la apa canal, curent electric și gaz metan” , declară în exclusivitatea pentru ZiarulUnirea.ro, primarul Municipiului Alba Iulia, Gabriel Pleșa.
![YouTube video](https://i.ytimg.com/vi/DkPW9OYsgbs/hqdefault.jpg)
Secțiune Știri sub articolul principal
Urmăriți Ziarul Unirea și pe GOOGLE ȘTIRI
![](https://ziarulunirea.ro/wp-content/uploads/2023/12/ziarulunirea.jpg)
Știri recente din categoria Ştirea zilei
VIDEO | Cum s-a petrecut incidentul în care o fetiță de trei ani a fost grav rănită: A căzut de la etajul unei locații de cazare, din satul Călugărești
Cum s-a petrecut incidentul în care o fetiță de trei ani a fost grav rănită: A căzut de la etajul unei locații de cazare, din satul Călugărești O fetiță de doar 3 ani a fost grav rănită joi după-masa, după ce a căzut de etajul unei locații de cazare din satul Călugărești, comuna Avram Iancu. […]
Secțiune Articole Similare
-
Opinii - Comentariiacum o zi
Muntele Găina sau ”Muntele Dragostei” din Alba, unde are loc anual Târgul de fete, încărcat de legende și tradiție
-
Sportacum 3 zile
FOTO: Reunire la Metalurgistul Cugir, cu revenirile lui G. Goronea, S. Itu și M. Codrea
-
Opinii - Comentariiacum 4 zile
15 iulie: Ziua Mărcii Poștale Românești. Primele mărci poștale, tipărite în Moldova, în 1848
-
Opinii - Comentariiacum 4 zile
15 iulie, Ciurica, o altă zi a femeilor! Dacă îţi baţi bărbatul, îţi va merge bine tot anul
-
Opinii - Comentariiacum 5 zile
14 iulie: Ziua Transmisioniştilor Militari
-
Opinii - Comentariiacum 14 ore
18 iulie: Se stingea din viață Regina Maria, femeia care a influențat cel mai mult istoria României