Video. Autostrada A10 Sebeș-Turda, lotul 2, din nou, la ora macaralelor: Pregătiri pentru devierea DN1 la Oiejdea și ridicări de grinzi la Rădești
Autostrada A10 Sebeș-Turda, lotul 2, din nou, la ora macaralelor: Pregătiri pentru devierea DN1 la Oiejdea și ridicări de grinzi la Rădești
Pe constructorul lotului 2 al Autostrăzii A10 Sebeș-Turda, după ce a “șomat” aproape 2 ani, în prag de iarnă l-a apucat hărnicia. Luna trecută, conform graficului de la CNAIR, a realizat un progres de peste 6 puncte procentuale, mai mare decât pe tot parcursul anului trecut.
Astăzi, la Oiejdea, se realizau lucrări de asflatare pentru devierea circulației de pe DN1 care va fi mutată pentru a se putea ridica grinzile la această supratraversare.
În zona viitorului pod peste râul Mureș de la Rădești, la km 34 , firma Retter împreună cu Deme Macarale au început să ridice și să monteze grinzi, pe partea dinspre Aiud a râului. Se ridică în continuare grinzile de fier-beton, urmând ca spre finalul lunii să fie ridicate și montate cele metalice.
Contactați telefonic, reprezentanții firmei Retter au declarat pentru ziarul ”Unirea” că societata va respecta graficul de execuție pe care și l-a asumat, pe lângă grinzile ridicate astăzi, în următoarele zile for fi montate și cele metalice:
“Solicitarea managementului firmei de a respecta cu strictețe termenele din graficul de execuție, are ca rezultat ridicarea gradului de complexitate a logisticii, atât in productie, transport cât și a montajului în șantier în această fază a proiectului. Sunt lucrări în desfășurare la 6 structuri, care necesită gestiunea concomitentă a 4 macarale de tonaj mare, pentru a monta 108 grinzi de tip VFT-WIB și BFT, cât și structura metalică la sistemul VTR de ca 1.300 t, în urmatoarele 49 de zile”, a declarat Cosmin Catalan, inginerul în a carui responsabilitate este elaborarea graficului de lucrări, începând din faza de ofertare, până la finalizarea proiectului.
Guido Retter, directorul firmei, a precizat pentru ziarul ”Unirea” că începând cu 26 septembrie a.c va fi prezent la Viena, la Conferința Internațională a Podurilor Dunărene, unde va prezenta modul în care a fost implementat pentru prima data într-un șantier, pe lotul 2 al autostrăzii Sebeș-Turda, acest sistem de grinzi :
”Dacă în urmă cu 3 ani de zile, echipele SSF Munchen, SSF Timișoara și Retter Projectmanagement prezentau sistemele de grinzi metalice de tip VTR și sistemele de grinzi VFT WIB ca inovații în cadrul Conferinței Internaționale a Podurilor Dunărene de la Zelnita, la următoarea ediție ce va avea loc pe data de 26 septembrie 2019 la Viena și la care vom participa, vom prezenta realizarea și implementarea cu succes a acestor tehnologii.
Astfel de tehnologii realizate în România, înseamnă pentru noi NORMALITATE, în contextul colaborării inginerilor cu experientă internatională”, afirmă Guido RETTER – CEO al firmei Retter Projectmanagement.
Tot în zona Rădești erau o mulțime de camioane de la firma Marcu Company care transportau umplutură pentru terasamente, societate care s-a mutat de pe lotul 1 al Autostrăzii Sebeș-Turda, unde a lucrat la excavarea dealului de la Pârâul Iovului.
Putem afirma că dacă Aktor nu s-a prea grăbit timp de 2 ani, în ultimele luni, profitând și de vremea bună, și de numărul acceptabil al prestatorilor, implicit al utilajelor și oamenilor care sunt pe șantier, va realiza un progres bun. Totul depinde însă de… bani!
Secțiune Știri sub articolul principal
Urmăriți Ziarul Unirea și pe GOOGLE ȘTIRI

Știri recente din categoria Ştirea zilei
FOTO | Cerere de înlăturare a bustului lui Octavian Goga din Alba Iulia: Menținerea lui ar fi „ilegală”. Primăria așteaptă punctul de vedere al Academiei Române
Cerere de înlăturare a bustului lui Octavian Goga din Alba Iulia: Menținerea lui ar fi „ilegală”. Primăria așteaptă punctul de vedere al Academiei Române Asociația pentru prevenirea și combaterea antisemitismului și legionarismului a trimis o cerere, adresată Consiliului Local al Municipiului Alba Iulia, Consiliului Județean Alba și Instituția Prefectului Județului Alba, cu privire la bustul […]
Directorul general al Fabricii de Arme Cugir și-a dat DEMISIA. Radu Coroamă pleacă din funcția de conducere a companiei
Directorul general al Fabricii de Arme Cugir și-a dat DEMISIA. Radu Coroamă pleacă din funcția de conducere a companiei Radu Coroamă, directorul general al Fabricii de Arme Cugir, și-a dat recent demisia din funcția de conducere pe care o ocupa în cadrul companiei. Demisia a fost confirmată de Radu Coroamă într-o discuție telefonică cu ziariștii […]
SURSE: Transportul public din Alba Iulia rămâne în „aer”, după ședința AIDA-TL de astăzi. Nicio soluție concretă pentru ieșirea din criză
SURSE: Transportul public din Alba Iulia rămâne în „aer”, după ședința AIDA-TL de astăzi. Nicio soluție concretă pentru ieșirea din criză Criza transportului public din Alba Iulia este departe de a fi rezolvată. Potrivit unor surse ziarulunirea.ro din cadrul ședinței de astăzi, luni, 22 iunie 2026 a Asociației Intercomunitare de Dezvoltare Alba Transport Local (AIDA-TL), […]











