Uniristul Florin Ilie la Gaz Metan Mediaş *Fundaşul albaiulian este în cantonament în Antalya

Fundaşul albaiulian Florin Ilie este noul  jucător al primdivizionarei Gaz Metan Mediaş. Apărătorul în vârstă de 21 de ani s-a despărţit la finele turului de Corona Braşov, jucătorul bifând 5 partide în prima parte a sezonului. Fotbalistul lansat de Unirea Alba Iulia, care l-a pierdut gratis in 2010 a avut ofertă şi de la Ceahlăul Piatra Neamţ în această pauză.  Cotat de site-ul de specialitate transfermarkt.de la suma de 200.000 de euro, Florin este fiul apărătorului unirist Ion Ilie, din perioada anilor 90, când Unirea a jucat semifinală de Cupa României cu Universitatea Craiova. Gaz Metan se clasează după 19 runde pe locul al 8-lea în Liga 1, iar FL. Ilie îi va avea contracandidaţi la titularizare pe Trtovac, Frăsinescu şi Muth.

*Cotă de 200.000 de euro

La Gaz Metan Mediaş mai este un alt unirist, mijlocaşul Florin Dan, „găzarii” bifând un stagiu centralizat în Antalya în această perioadă. „Sunt 3 jucători noi pe care am hotărât împreună cu staff-ul tehnic să îi luăm în pregătiri în Antalya. Este vorba despre Mărkuş, Nikola Antic care a semnat zilele trecute contractul, şi Florin Ilie, un fundaş central care a mai evoluat la Poli Timişoara, Corona Braşov şi Chiajna. Toţi cei 3 enumeraţi sunt jucători tineri, de 21 şi 22 de ani, jucători care, cu antrenamente bune, cu o pregătire bună, ar trebui să se impună şi încet-încet să intre în echipă”, a spus antrenorul Cristian Dulca pentru „Tribuna Sporturilor”.

Într-o partidă amicală disputată în Slovenia, divizionara terță CSM Unirea Alba Iulia a pierdut cu FC Ittihad Kalba (din primul eșalon al Emiratelor Arabe Unite), scor 1-2 (0-2). Fetița, intrat la pauză a marcat golul „alb-negrilor” (49), asta după ce în prima repriză s-au consemnat reușitele lui Yasser Hassan (7) și Salem Rashid (41). Gruparea […]