Uniriştii intră vineri în vacanţă
Ieri, divizionara secundă a avut parte de un joc de verificare în care au fost supuşi testelor 7 jucători noi, în speţă M. Pastor (24 ani, mijlocaş stânga), A. Litean (29 ani, mijlocaş dreapta) şi Şt. Popa (23 ani) de la Unirea Ungheni, Fl. Stan (atacant, 18 ani) şi Cl. Muntean (atacant, 18 ani), ambii Metalul Aiud, A. Savu (21 ani, mijlocaş central) şi D. Cutean (22 ani, fost la CFC Cluj, juniori). Echipierii albaiulieni vor primi vineri vacanţă pentru trei săptămâni, până pe 4 iulie, dată când Gabriel Rotaru a fixat data reluării pregătirilor. Altfel, FC Unirea Alba Iulia a depus ieri dosarul pentru licenţierea în campionatul viitor şi se aşteaptă o decizie din partea FRF în privinţa „OK”-ului pentru Liga a 2-a. Pînă la finele acestei săptămîni, şefii Unirii speră să mai achite din datoriile către actualii echiperi.
l”Motanul” n-a uitat Unirea
Astăzi, de la ora 18.00, fostul unirist Ovidiu Maier, coleg cu Gabriel Rotaru la ASA Tg Mureş a organizat o întâlnire de verificare la Fărău, între echipa locală la care activează (Locul 4 în Seria 1 a Ligii a 5-a) şi FC Unirea Alba Iulia. Va fi o veritabilă sărbătoare pentru micuţa localitate de lângă Ocna Mureş, jocul fiind urmat de o masă festivă. „La Alba Iulia mereu au fost probleme cu banii. Am stat cu sufletul la gură stagiunea precedentă şi m-am bucurat enorm că au reuşit să se salveze de la o umilitoare retrogradare. Sper ca viitorul să fie mai bun în «Cetate». Această acţiune de la Fărău este într-un fel cadoul meu pentru Unirea”, a declarat ieri „Motanul”, mijlocaşul de geniu în vârstă de 40 ani.
Dan HENEGAR
Secțiune Știri sub articolul principal
Urmăriți Ziarul Unirea și pe GOOGLE ȘTIRI
![](https://ziarulunirea.ro/wp-content/uploads/2023/12/ziarulunirea.jpg)
Știri recente din categoria Sport
George Cozma (CSȘ Blaj) – locul 7 în seria de calificări la Campionatele Europene Under 18 și ratarea accederii în semifinale
Aiudeanul George Cozma (CSȘ Blaj) a concurat la Campionatul European Under 18 din Slovacia în calificările probei de 800 de metri, nereușind calificarea în semifinale, la cea mai importantă competiție a anului în ceea ce-l privește. Competitorul din Alba s-a clasat pe locul șapte (ultimul) în a treia serie de calificare cu timpul 1:55.68, cursa […]
Secțiune Articole Similare
-
Opinii - Comentariiacum 2 zile
Muntele Găina sau ”Muntele Dragostei” din Alba, unde are loc anual Târgul de fete, încărcat de legende și tradiție
-
Opinii - Comentariiacum 6 ore
Ce nume se sărbătoresc de Sfântul Ilie 2024. Câți români își sărbătoresc onomastica de Sfântul Prooroc Ilie
-
Opinii - Comentariiacum 2 ore
Mesaje de SFANTUL Ilie 2024. Urări, SMS-uri şi felicitări pe care le poţi transmite celor îşi serbează onomastica
-
Opinii - Comentariiacum 9 ore
Mesaje cu URARI de ”La mulți ani” de Sfântul Ilie 2024. Felicitări și idei de mesaje pentru sărbătoriți
-
Opinii - Comentariiacum o oră
Cui îi spunem „La mulţi ani” de Sfântul Ilie 2024. Ce nume se sărbătoresc pe 20 iulie
-
Sportacum 4 zile
FOTO: Reunire la Metalurgistul Cugir, cu revenirile lui G. Goronea, S. Itu și M. Codrea