Un primar corect nu se sperie de DNA – ”Dacă eu știu că nu am luat niciun leu acasă, că am respectat legea și regulamentele europene de accesat fonduri, de ce să-mi fie teamă?”
Nu toți primarii din România sunt speriați de DNA, iar unul dintre cei care recunoaște că a trecut, fără frică, de mai multe ori pragul acestei instituții, deoarece a avut parte de nenumărate plângeri penale, este chiar Gheorghe Damian, primarul comunei Ciugud.
Întrebat de jurnalistul Liviu Avram, dacă s-a întâmplat vreodată, când a semnat un document, să-i fie teamă că vine DNA-ul și-l ridică, primarul Damian a răspuns: ”Niciodată! (…) Dacă eu știu că nu am luat niciun leu acasă, că am respectat legea și regulamentele europene de accesat fonduri, de ce să-mi fie teamă?”.
Scurta discuție cu primarul Ciugudului a fost postată de Liviu Avram, pe rețeaua de socializare Facebook:
”În această seară m-am întâlnit cu un om cu care vreau de mult să vorbesc, dar am tot ezitat să-l caut pentru că nu aveam să-i pun decât o singură întrebare. Este vorba despre Gheorghe Damian, primarul comunei Ciugud – Alba, devenit celebru prin felul în care își administrează localitatea și prin faptul că a făcut acolo minuni cu fondurile europene.
Mergeam spre Realitatea TV și am auzit la radio că la emisiunea lui Edward Pastia era invitat chiar Gheorghe Damian. Așa că înainte să intru eu însumi în emisie, l-am interceptat pe hol și i-am adresat întrebarea pe care vroiam de mult să i-o pun. Iată dialogul purtat cu domnia sa:
– Domnule primar, s-a întâmplat vreodată ca atunci când semnați o hârtie, să vă fie teamă că vine DNA și vă ridică?
– Niciodată.
– De ce?
– Poate nu știți, dar eu dădeam cu subsemnatul la DNA când alții nici nu știau ce e DNA-ul.
– Cum așa?
– Când am început să fac treabă, erau tot felul de șefi de instituții care îmi făceau plângeri penale la DNA. Și procurorii trebuiau să mă cheme și să mă întrebe, le explicam cum stau lucrurile și toată treaba se închidea. Dar dacă eu știu că nu am luat niciun leu acasă, că am respectat legea și regulamentele europene de accesat fonduri, de ce să-mi fie teamă?
Când mai auziți lideri politici, locali sau naționali, cum se plâng că toată țara e blocată, că nimeni nu mai semnează nimic de teama DNA, gândiți-vă la spusele lui Gheorghe Damian și veți avea explicația de ce „nimeni nu mai semnează nimic”…
Iar acest om, Gheorghe Damian, a fost recent dat afară din PSD…”, a scris Liviu Avram.
Secțiune Știri sub articolul principal
Urmăriți Ziarul Unirea și pe GOOGLE ȘTIRI
![](https://ziarulunirea.ro/wp-content/uploads/2023/12/ziarulunirea.jpg)
Știri recente din categoria Politică Administrație
Dezvoltarea sistemului informatic în primăria comunei Doștat: Licitație lansată pe SEAP pentru simplificarea procedurilor administrative pentru cetățeni
Dezvoltarea sistemului informatic în primăria comunei Doștat: Licitație lansată pe SEAP pentru simplificarea procedurilor administrative pentru cetățeni Administrația comunei Doștat, a scos licitația, pe Sistemul Electronic de Achiziții Publice, care prevede implementarea unui sistem informatic pentru simplificarea procedurilor administrative în primărie. Citește și: Reabilitarea și modernizarea primăriei Doștat: Licitația de aproape jumătate de milion de lei, […]
Secțiune Articole Similare
-
Opinii - Comentariiacum 21 de ore
Muntele Găina sau ”Muntele Dragostei” din Alba, unde are loc anual Târgul de fete, încărcat de legende și tradiție
-
Sportacum 2 zile
FOTO: Reunire la Metalurgistul Cugir, cu revenirile lui G. Goronea, S. Itu și M. Codrea
-
Opinii - Comentariiacum 3 zile
15 iulie: Ziua Mărcii Poștale Românești. Primele mărci poștale, tipărite în Moldova, în 1848
-
Opinii - Comentariiacum 3 zile
15 iulie, Ciurica, o altă zi a femeilor! Dacă îţi baţi bărbatul, îţi va merge bine tot anul
-
Opinii - Comentariiacum 4 zile
14 iulie: Ziua Transmisioniştilor Militari
-
Opinii - Comentariiacum 8 ore
18 iulie: Se stingea din viață Regina Maria, femeia care a influențat cel mai mult istoria României