Ştirea zilei

FOTO | ACCIDENT la Sântimbru: Albaiulian de 63 de ani rănit, după coliziunea dintre două TIR-uri

Ioana Oprean

Publicat

în

ACCIDENT la Sântimbru: Albaiulian de 63 de ani rănit, după coliziunea dintre două TIR-uri

Detașamentul de pompieri Alba Iulia a intervenit în dimineața zilei de marți, 24 martie 2026 pentru asigurarea măsurilor specifice și acordarea primului ajutor medical la un accident rutier produs în localitatea Sântimbru.

„În accident sunt implicate 2 TIR-uri.

O persoană necesită îngrijiri medicale

Fără persoane încarcerate.

Forțe alocate: 1 autospecială de stingere cu apă și spumă și 1 echipaj Terapie Intensivă Mobilă”, a transmis ISU Alba la ora 5.47.

„Atenție! Circulație blocată temporar în urma unui accident produs pe DN 1, km 389+200, pe raza localității Sântimbru, județul Alba. Se estimează desciderea completă a circulației în jurul orei 08:00”, a transmis DRDP Cluj la ora 6.15.

Centrul INFOTRAFIC din Inspectoratul General al Poliției Române a informat la ora 6.35 că traficul este oprit pe DN 1 Alba Iulia – Aiud, în zona localității Sântimbru, județul Alba, din cauza unei coliziuni față – spate între 2 ansambluri auto. În urma accidentului, o persoană a fost rănită, fiind transportată la spital. Pe timpul cercetărilor la locul producerii accidentului și curățării carosabilului, circulația se desfășoară deviat prin interiorul localității Sântimbru și către Autostrada A 10.

Se estimează reluarea traficului pe DN 1 după ora 08.00.

UPDATE IPJ: La data de 24 martie 2026, în jurul orei 05.30, polițiștii Serviciului Rutier Alba au fost sesizați, prin SNUAU 112, cu privire la faptul că, pe DN 1, la kilometrul 389+500 de metri, în afara localității Sântimbru, a avut loc un eveniment rutier soldat cu victime.

Polițiștii s-au deplasat la fața locului și au constatat că un bărbat, în vârstă de 63 de ani, din municipiul Alba Iulia, în timp ce conducea un ansamblu format dintr-o autoutilitară și o semiremorcă, pe direcția Alba Iulia-Teiuș, nu ar fi păstrat o distanță corespunzătoare față de un ansamblu format dintr-o autoutilitară și o semiremorcă, care se afla staționat involuntar pe partea carosabilă, condus de un bărbat, în vârstă de 58 de ani, din municipiul Sfântu Gheorghe, județul Covasna, ansamblul fiind semnalizat corespunzător prin triunghi reflectorizant.

În urma evenimentului rutier, bărbatul, în vârstă de 63 de ani, a suferit leziuni corporale ușoare, fiind transportat la Spitalul Județean de Urgență Alba Iulia pentru a-i fi acordate îngrijiri medicale.

Conducătorii auto au fost testați cu aparatura din dotare, rezultatele fiind negative.

Cercetările sunt continuate sub aspectul săvârșirii infracțiunii de vătămarea corporală din culpă.

foto: ISU Alba


Secțiune Știri sub articolul principal

Adăugați Ziarul Unirea ca sursă de ȘTIRI GOOGLE



Știri recente din categoria Ştirea zilei

Ştirea zilei

VIDEO | Momentul impactului de la Teiuș, în care doi vârstnici de 77 și 80 de ani s-au ciocnit cu două tricicluri: Aceștia au fost transportați de urgență la spital

Bogdan Ilea

Publicat

în

Momentul impactului de la Teiuș, în care doi vârstnici de 77 și 80 de ani s-au ciocnit cu două tricicluri: Aceștia au fost transportați de urgență la spital Doi vârstnici de 77 și 80 de ani, din Teiuș, au ajuns cu răni la spital după ce s-au ciocnit cu două tricicluri electrice, după un accident […]

Citește mai mult

Ştirea zilei

ACCIDENT rutier pe DN 67C, în zona Tău Bistra: Un motociclist ar fi pierdut controlul și ar fi intrat în coliziune cu un parapet

Bogdan Ilea

Publicat

în

ACCIDENT rutier pe DN 67C, în zona Tău Bistra: Un motociclist ar fi pierdut controlul și ar fi intrat în coliziune cu un parapet Un accident rutier a avut loc pe DN 67 C, în localitatea Tău Bistra, 24 iunie 2026. Din primele informații este implicat un motociclist.  Acesta ar fi intrat într-un parapet după […]

Citește mai mult

Ştirea zilei

24 iunie 2026 | Polițiștii rutieri din Alba acționează cu sistemul e-SIGUR pe drumurile din județ: Sunt vizate zonele cu risc rutier din județ

Ioana Oprean

Publicat

în

24 iunie 2026 | Polițiștii rutieri din Alba acționează cu sistemul e-SIGUR pe drumurile din județ: Sunt vizate zonele cu risc rutier din județ Polițiștii rutieri acționează astăzi, 24 iunie 2026, cu sistemul de monitorizare a traficului e-SIGUR, pentru a depista posibile încălcări ale normelor de circulație pe drumurile publice, în zonele cu risc rutier […]

Citește mai mult