Udrea, Ponta și Iohannis nu au ”plecat” din județul Alba. Prezidențialele s-au terminat, afișele au rămas
Prezidențialele s-au încheiat în 16 noiembrie cu alegerea în fruntea țării a lui Klaus Iohannis, care a obținut peste un milion de voturi în fața actualului premier, Victor Ponta. Imediat după terminarea alegerilor, reprezentanții partidelor politice au remis comunicate de presă prin care ne spuneau că au organizat o acțiune în urma căreia s-au dezlipit toate afișele și s-au îndepărtat toate materialele utilizate în campania electorală.
Ei bine, nu contestăm că acțiunile lor nu au fost realizate, însă doar la suprafață, pe arterele principale ale municipiului Alba Iulia stâlpii de iluminat erau curați, însă pe arterele secundare candidații mai există și acum, atenție, după aproape 6 luni de la terminarea celui de-al doilea tur de scrutin.
La Alba Iulia, pe strada Marcus Aurelius, cea din spatele fostului teren de fotbal III, l-am găsit sobru și pe un albastru decolorat pe Klaus Iohannis care ne promite ”România lucrului bine făcut”, alături de Alianța ACL, care, de altfel, nu mai există, în urma fuziunii dintre PNL – PDL. Nici ”Udrea președinte – Bună pentru România” nu lipsește de pe stâlpii de iluminat din localitățile de pe Valea Sebeșului. Alături de ea, la figurat vorbind, se află premierul Victor Ponta. Roșul PSD-ului nu se mai poate observa, după un sezon cu ploi și ninsori, însă putem vedea, pe alocuri, afișe ale premierului lipite peste cele ale Elenei Udrea.
În fine. Una peste alta, după aproape jumătate de an de la terminarea alegerilor, nu mai putem vorbi despre vreo dispoziție de partid prin care s-ar putea cere dezlipirea afișelor. Stâlpii de iluminat pot fi curățați doar prin bunăvoința oamenilor deoarece materialele electorale au fost atât de bine lipite încât ploaia sau alte fenomene meteorologice nu au avut niciun efect. Ne putem aștepta, totuși, ca afișele să fie îndepărtate doar în apropierea alegerilor locale când îi vom vedea zâmbitori, harnici și cinstiți pe viitorii candidați.
[nggallery id=355]
Secțiune Știri sub articolul principal
Urmăriți Ziarul Unirea și pe GOOGLE ȘTIRI
![](https://ziarulunirea.ro/wp-content/uploads/2023/12/ziarulunirea.jpg)
Știri recente din categoria Ştirea zilei
Un nou magazin Penny Market, se va deschide într-un oraș de munte, din județul Alba: A fost solicitat avizul de mediu din partea APM Alba
Un nou magazin Penny Market, se va deschide într-un oraș de munte, din județul Alba: A fost solicitat avizul de mediu din partea APM Alba Noul magazin Penny Market care se va deschide în munții Apuseni, în orașul Abrud, județul Alba este tot mai aproape de realizare. APM Alba a primit solicitarea pemtru emiterea acordului […]
Secțiune Articole Similare
-
Opinii - Comentariiacum 17 ore
30 iulie| Ziua internațională a prieteniei: Cum a ajuns să fie celebrată această sărbătoare
-
Opinii - Comentariiacum 4 zile
27 iulie – Sfântul Pantelimon, „doctorul fără de arginţi“. Se mănâncă porumb şi dovlecei, pentru ca oamenii să fie viguroşi în timpul iernii
-
Opinii - Comentariiacum 2 zile
29 iulie: Ziua Imnului Național. Istoria celor șase imnuri, de la constituirea statului român modern
-
Curier Județeanacum 3 zile
Molnar Bianca, albaiulianca șefă de armă, pe arma Geniu, a Școlii Militare de Maiștri Militari și Subofițeri „Basarab I” din Pitești. Ce medie a avut absolventa
-
Curier Județeanacum 2 zile
Cine este bărbatul găsit DECEDAT în apartamentul de pe B-dul Transilvaniei, duminică după- amiază
-
Curier Județeanacum 4 zile
29 iulie 2024 | ZIUA Imnului Național al României, sărbătorită la Alba Iulia. Ceremonial organizat în Piața Tricolorului. PROGRAM