Toate româncele vor beneficia de testări Babeş-Papanicolau gratuite pentru depistarea cancerului de col uterin
Potrivit proiectului de act normativ supus marţi de Ministerul Sănătăţii dezbaterii publice fiecare româncă de peste 25 de ani va putea să facă testul Babes-Papanicolau gratuit, în cadrul unui subprogram naţional de screening pentru depistarea precoce activă a cancerului de col uterin.
Testarea se va întinde pe o perioadă de cinci ani şi toate costurile pentru acţiunile de prevenire şi combatere a acestei afecţiuni maligne vor integral suportate de stat. Potrivit Mediafax, Ministerul Sănătăţii intenţionează să aloce pentru acest subprogram 72 de milioane de lei. În subprogram vor fi cuprinse femeile în vârstă de peste 25 de ani, care nu au un diagnostic confirmat de cancer de col uterin, asimptomatice sau fără antecedente sugestive pentru patologia de cancer de col uterin.
În România peste 60% dintre paciente ajung la doctor într-o fază târzie a bolii, ceea ce determină şanse mici de vindecare şi costuri mari de tratament. Testarea nu e obligatorie, dar recomandată. Daca rezultatul testului este negativ, atunci femeia este reevaluata peste 5 ani. Dacă în urma analizei se observă modificări, pacienta primeşte un bilet de trimitere pentru mai multe investigaţii.
Testarea în cadrul subprogramului se va opri la femeile care au împlinit vârsta de 64 de ani numai dacă acestea au ultimele teste Babeş-Papanicolau normale.
Anual, in România 3400 de femei sunt diagnosticate cu cancer de col uterin. Şase dintre ele mor zilnic din cauza acestei boli crunte. Comparativ cu restul Europei asta înseamnă de 4 ori mai multe cazuri.
Potrivit proiectului iniţiat de minister în acest subprogram nu vor fi cuprinse femeile care prezintă absenţa congenitală a colului uterin sau histerectomie totală pentru afecţiuni benigne şi cele cărora li s-a stabilit diagnosticul de cancer de col uterin sau alte forme de cancer genital.
Obiectivul principal al companiei este reducerea incidenţei formelor invazive ale cancerului de col uterin şi mortalităţii datorate acestora.
Cheltuielile pentru funcţionarea unităţii naţionale de management vor fi asigurate din bugetul Ministerului Sănătăţii, în cadrul Programului naţional de oncologie. Unităţile regionale de management al subprogramului vor coordona activităţile într-o regiune teritorială arondată. Pentru judeţul nostru aceasta va fi Unitatea regională de management Centru – care grupează judeţele Alba, Braşov, Covasna, Harghita, Mureş şi Sibiu.
Unitatea regională de management al subprogramului va fi condusă de un coordonator cu studii universitare medicale de lungă durată în domeniul sănătăţii, desemnat prin act administrativ al managerului unităţii sanitare din structura căreia face parte.
Potrivit proiectului de act normativ, aceste unităţi vor deconta spitalelor care au organizat o reţea de screening pentru depistarea precoce a cancerul de col uterin suma de 10 lei pe caz testat Papanicolau.
Secțiune Știri sub articolul principal
Adăugați Ziarul Unirea ca sursă de ȘTIRI GOOGLE

Știri recente din categoria Curier Județean
Bacalaureat 2026: Peste 2.100 de candidați din județul Alba încep luni probele scrise. Reguli și calendar
Bacalaureat 2026: Peste 2.100 de candidați din județul Alba încep luni probele scrise. Reguli și calendar Luni, 29 iunie 2026, începe sesiunea iunie-iulie a examenului de Bacalaureat. În județul Alba sunt așteptați 2.126 de candidați (1.914 din promoția curentă și 212 din promoțiile anterioare). Examenul se organizează în 6 centre din județ. Calendarul examenului 29 […]
INCENDIU în Ocna Mureș: Anexă gospodărească cuprinsă de flăcări pe strada Abatorului
Incendiu în Ocna Mureș: Anexă gospodărească cuprinsă de flăcări pe strada Abatorului Secția de Pompieri Aiud intervine, în aceste momente, pentru stingerea unui incendiu izbucnit în municipiul Ocna Mureș, pe strada Abatorului, a transmis ISU Alba duminică, 28 iunie 2026, la ora 15.09. Potrivit informațiilor preliminare, incendiul se manifestă la o anexă gospodărească. Pentru gestionarea […]
„Ai grijă în ce ape te scalzi!”: Avertisment ISU Alba pentru cei care caută „orbește” răcoarea apei pe vremea toridă
„Ai grijă în ce ape te scalzi!”: Avertisment ISU Alba pentru cei care caută „orbește” răcoarea apei pe vremea toridă Inspectoratul pentru Situații de Urgență (ISU) „Unirea” al Județului Alba a transmis, duminică, 28 iunie 2026, un avertisment pentru cei carecaută „orbește” răcoarea apei pe vremea toridă. „Ai grijă în ce ape te scalzi! Zilele […]







