Curier Județean

Toate româncele vor beneficia de testări Babeş-Papanicolau gratuite pentru depistarea cancerului de col uterin

Bogdan Presecan

Publicat

în

Potrivit proiectului de act normativ supus marţi  de Ministerul Sănătăţii dezbaterii publice fiecare româncă de peste 25 de ani va putea să facă testul Babes-Papanicolau gratuit, în cadrul unui subprogram naţional de screening pentru depistarea precoce activă a cancerului de col uterin.
Testarea se va întinde pe o perioadă de cinci ani şi toate costurile pentru acţiunile de prevenire şi combatere a acestei afecţiuni maligne vor integral suportate de stat. Potrivit Mediafax, Ministerul Sănătăţii intenţionează să aloce pentru  acest  subprogram 72 de milioane de lei. În subprogram vor fi cuprinse femeile în vârstă de peste 25 de ani, care nu au un diagnostic confirmat de cancer de col uterin, asimptomatice sau fără antecedente sugestive pentru patologia de cancer de col uterin.
În România peste 60% dintre paciente ajung la doctor într-o fază târzie a bolii, ceea ce determină şanse mici de vindecare şi costuri mari de tratament. Testarea nu e obligatorie, dar recomandată. Daca rezultatul testului este negativ, atunci femeia este reevaluata peste 5 ani. Dacă în urma analizei se observă modificări, pacienta primeşte un bilet de trimitere pentru mai multe investigaţii.
Testarea în cadrul subprogramului se va opri la femeile care au împlinit vârsta de 64 de ani numai dacă acestea au ultimele teste Babeş-Papanicolau normale.
Anual, in România 3400 de femei sunt diagnosticate cu cancer de col uterin. Şase dintre ele mor zilnic din cauza acestei boli crunte. Comparativ cu restul Europei asta înseamnă de 4 ori mai multe cazuri.
Potrivit proiectului iniţiat de minister în acest subprogram nu vor fi cuprinse femeile care prezintă absenţa congenitală a colului uterin sau histerectomie totală pentru afecţiuni benigne şi cele cărora li s-a stabilit diagnosticul de cancer de col uterin sau alte forme de cancer genital.
Obiectivul principal al companiei este reducerea incidenţei formelor invazive ale cancerului de col uterin şi mortalităţii datorate acestora.
Cheltuielile pentru funcţionarea unităţii naţionale de management vor fi asigurate din bugetul Ministerului Sănătăţii, în cadrul Programului naţional de oncologie. Unităţile regionale de management al subprogramului vor coordona activităţile într-o regiune teritorială arondată. Pentru judeţul nostru aceasta va fi Unitatea regională de management Centru – care grupează judeţele Alba, Braşov, Covasna, Harghita, Mureş şi Sibiu.
Unitatea regională de management al subprogramului va fi condusă de un coordonator cu studii universitare medicale de lungă durată în domeniul sănătăţii, desemnat prin act administrativ al managerului unităţii sanitare din structura căreia face parte.
Potrivit proiectului de act normativ, aceste unităţi vor deconta spitalelor care au organizat o reţea de screening pentru depistarea precoce a cancerul de col uterin suma de 10 lei pe caz testat Papanicolau.


Secțiune Știri sub articolul principal

Adăugați Ziarul Unirea ca sursă de ȘTIRI GOOGLE



Știri recente din categoria Curier Județean

Curier Județean

FOTO | Prezența unui URS, semnalată în comuna Săsciori: Mesaj RO-ALERT, emis pentru locuitorii din zonă

Bogdan Ilea

Publicat

în

Prezența unui URS, semnalată în comuna Săsciori: Mesaj RO-ALERT, emis pentru locuitorii din zonă În comuna Săsciori a fost semnalată prezența unui urs, ieri, 24 iunie 2026, iar locuitorii din zonă au primit un mesaj RO-Alert prin care au fost avertizați cu privire la pericol. ,,A fost semnalată prezența unui urs pe raza localității Săsciori. […]

Citește mai mult

Curier Județean

Adolescent de 16 ani, din Abrud, cercetat de polițiști: A fost prins fără permis în timp ce conducea o motocicletă neînmatriculată

Ioana Oprean

Publicat

în

Adolescent de 16 ani, din Abrud, cercetat de polițiști: A fost prins fără permis în timp ce conducea o motocicletă neînmatriculată Un adolescent de 16 ani, din Abrud, este cercetat de polițiști după ce a fost prins fără permis în timp ce conducea o motocicletă neînmatriculată. Potrivit IPJ Alba, la data de 24 iunie 2026, […]

Citește mai mult

Curier Județean

Tânăr din Ocna Mureș, condamnat pentru trafic de droguri de mare risc, reținut de polițiști și dus în Penitenciarul Aiud. Va sta peste 2 ani după gratii

Ioana Oprean

Publicat

în

Tânăr din Ocna Mureș, condamnat pentru trafic de droguri de mare risc, reținut de polițiști și dus în Penitenciarul Aiud. Va sta peste 2 ani după gratii Un tânăr din Ocna Mureș, condamnat pentru trafic de droguri de mare risc, a fost reținut de polițiști și dus în Penitenciarul Aiud. Va sta peste 2 ani […]

Citește mai mult