Curier Județean

Toate româncele vor beneficia de testări Babeş-Papanicolau gratuite pentru depistarea cancerului de col uterin

Bogdan Presecan

Publicat

în

Potrivit proiectului de act normativ supus marţi  de Ministerul Sănătăţii dezbaterii publice fiecare româncă de peste 25 de ani va putea să facă testul Babes-Papanicolau gratuit, în cadrul unui subprogram naţional de screening pentru depistarea precoce activă a cancerului de col uterin.
Testarea se va întinde pe o perioadă de cinci ani şi toate costurile pentru acţiunile de prevenire şi combatere a acestei afecţiuni maligne vor integral suportate de stat. Potrivit Mediafax, Ministerul Sănătăţii intenţionează să aloce pentru  acest  subprogram 72 de milioane de lei. În subprogram vor fi cuprinse femeile în vârstă de peste 25 de ani, care nu au un diagnostic confirmat de cancer de col uterin, asimptomatice sau fără antecedente sugestive pentru patologia de cancer de col uterin.
În România peste 60% dintre paciente ajung la doctor într-o fază târzie a bolii, ceea ce determină şanse mici de vindecare şi costuri mari de tratament. Testarea nu e obligatorie, dar recomandată. Daca rezultatul testului este negativ, atunci femeia este reevaluata peste 5 ani. Dacă în urma analizei se observă modificări, pacienta primeşte un bilet de trimitere pentru mai multe investigaţii.
Testarea în cadrul subprogramului se va opri la femeile care au împlinit vârsta de 64 de ani numai dacă acestea au ultimele teste Babeş-Papanicolau normale.
Anual, in România 3400 de femei sunt diagnosticate cu cancer de col uterin. Şase dintre ele mor zilnic din cauza acestei boli crunte. Comparativ cu restul Europei asta înseamnă de 4 ori mai multe cazuri.
Potrivit proiectului iniţiat de minister în acest subprogram nu vor fi cuprinse femeile care prezintă absenţa congenitală a colului uterin sau histerectomie totală pentru afecţiuni benigne şi cele cărora li s-a stabilit diagnosticul de cancer de col uterin sau alte forme de cancer genital.
Obiectivul principal al companiei este reducerea incidenţei formelor invazive ale cancerului de col uterin şi mortalităţii datorate acestora.
Cheltuielile pentru funcţionarea unităţii naţionale de management vor fi asigurate din bugetul Ministerului Sănătăţii, în cadrul Programului naţional de oncologie. Unităţile regionale de management al subprogramului vor coordona activităţile într-o regiune teritorială arondată. Pentru judeţul nostru aceasta va fi Unitatea regională de management Centru – care grupează judeţele Alba, Braşov, Covasna, Harghita, Mureş şi Sibiu.
Unitatea regională de management al subprogramului va fi condusă de un coordonator cu studii universitare medicale de lungă durată în domeniul sănătăţii, desemnat prin act administrativ al managerului unităţii sanitare din structura căreia face parte.
Potrivit proiectului de act normativ, aceste unităţi vor deconta spitalelor care au organizat o reţea de screening pentru depistarea precoce a cancerul de col uterin suma de 10 lei pe caz testat Papanicolau.


Secțiune Știri sub articolul principal

Adăugați Ziarul Unirea ca sursă de ȘTIRI GOOGLE



Știri recente din categoria Curier Județean

Curier Județean

26 iunie 2026 | Ziua drapelului național al României, marcată la Alba Iulia. Sfințirea drapelului, alocuțiune și rugăciune de binecuvântare, în Piața Tricolorului

Ioana Oprean

Publicat

în

Ziua drapelului național al României, marcată la Alba Iulia. Sfințirea drapelului, alocuțiune și rugăciune de binecuvântare, în Piața Tricolorului Ziua Drapelului va fi sărbătorită vineri, 26 iunie 2026, în Piața Tricolorului din Alba Iulia, cu începere de la ora 10.00, potrivit unui comunicat de presă trimis miercuri, de Instituția Prefectului Alba. Programul activităţilor: 09.45 – […]

Citește mai mult

Curier Județean

Femeie din Ocna Mureș, condamnată pentru trafic de droguri și deținere de droguri pentru consum, reținută de polițiști și dusă în Penitenciarul Aiud. Va sta aproape 4 ani după gratii

Ioana Oprean

Publicat

în

Femeie din Ocna Mureș, condamnată pentru trafic de droguri și deținere de droguri pentru consum, reținută de polițiști și dusă în Penitenciarul Aiud. Va sta aproape 4 ani după gratii O femeie din Ocna Mureș, condamnată pentru trafic de droguri și deținere de droguri pentru consum, a fost reținută de polițiști și dusă în Penitenciarul […]

Citește mai mult

Curier Județean

DSP Alba: Recomandări esențiale pentru populație în caz de caniculă. Cum vă protejați de căldură

Bogdan Ilea

Publicat

în

DSP Alba: Recomandări esențiale pentru populație în caz de caniculă. Cum vă protejați de căldură În contextul temperaturilor în creștere din aceste zile, meteorologii prognozând în zilele următoare caniculă în mai multe județe din țară, Direcția de Sănătate Publică (DSP) Alba transmite o serie de recomandări pentru populație. Mesajul integral publicat de DSP Alba este […]

Citește mai mult