Rămâi conectat

Actualitate

Titularizare 2023: Lista FINALĂ a posturilor se publică în 5 mai. Când încep înscrierile pentru concurs

Ziarul Unirea

Publicat

în

Titularizare 2023: Lista FINALĂ a posturilor se publică în 5 mai. Când încep înscrierile pentru concurs

Pe data de 5 mai o să fie publicată lista finală a posturilor pentru concursul național de titularizare, potrivit calendarului oficial.

Citește și: EVALUARE NAŢIONALĂ 2023: Modele de SUBIECTE și BAREME, la română și matematică pentru elevii de clasa a 8-a din anii trecuți: 2018, 2019, 2020, 2021, 2022

Este vorba despre posturile complete cu viabilitatea de cel puțin 4 ani, cele cu viabilitatea sub 4 ani și posturile incomplete.

Profesorii sau viitoarele cadre didactice se vor înscrie la concursul de Titularizare 2023 în perioada 8-17 mai, după cum apare în calendar. Momentan, site-ul Titularizare 2023 nu poate fi accesat.

CITEȘTE ȘI: BACALAUREAT 2023: Modele de SUBIECTE și BAREME din anii precedenți

Spre deosebire de anul trecut, a fost introdusă declarația privind postul didactic de predare ocupat în etapele anterioare ale mobilității.

Ce este Titularizarea

Titularizarea este examenul de angajare pe o perioadă nedeterminată într-o școală. Pentru a se titulariza – deci pentru a se angaja pe o perioadă nedeterminată – profesorii trebuie să obțină minimum nota 7 atât la examenul scris, cât și la inspecția la clasă în profilul postului.

Pentru a deveni suplinitor – deci pentru angajarea pe perioadă determinată – candidații trebuie să obțină minimum nota 5 atât la proba scrisă, cât și la inspecție.


Secțiune Știri sub articolul principal

Urmăriți Ziarul Unirea și pe  GOOGLE ȘTIRI



Știri recente din categoria Actualitate

Actualitate

Branșarea la curent în 2025: ANRE anunță eliminarea unui document-cheie pentru racordarea la energie

Lucian Daramus

Publicat

în

Branșarea la curent în 2025: ANRE anunță eliminarea unui document-cheie pentru racordarea la energie Birocrația în domeniul energiei ar putea fi simplificată radical, autoritățiel analizând eliminarea Avizului Tehnic de Racordare (ATR), un document considerat până acum esențial pentru accesul la rețea. Potrivit președintelui ANRE, George Niculescu, măsura ar putea reduce termenele și facilita conectarea atât […]

Citește mai mult

Secțiune ȘTIRI RECENTE CATEGORII

Actualitate

Știrea Zilei

Curier Județean

Politică Administrație

Opinii Comentarii

Copyright © 2004 - 2025 Ziarul Unirea