Rămâi conectat

Actualitate

Taxă nouă pentru proprietarii de apartamente care dețin centrală termică. Măsura intră în vigoare iarna aceasta 

Bera Larisa

Publicat

în

URS Construct

Taxă nouă pentru proprietarii de apartamente care dețin centrală termică. Măsura intră în vigoare iarna aceasta

O nouă taxă impusă de Autoritatea Națională de Reglementare în Domeniul Energiei (ANRE) va fi introdusă iarna aceasta pentru proprietarii de apartamente de bloc care dețin o centrală termică. 

Citește și: Proprietarii de apartamente cu termopane, OBLIGAȚI să instaleze detectoare de gaz: Amenzi de până la 4.000 de lei pentru nerespectarea legii

Conform noilor reglementări, toți locatarii care au centrale termice, indiferent dacă și-au izolat locuințele sau nu, vor fi obligați să achite o taxă suplimentară pentru căldura degajată de conductele care trec prin apartamentele lor, chiar dacă aceștia nu folosesc rețeaua centralizată de încălzire.

Decizia are la bază Ordinul nr. 7 din 20 martie 2024 emis de Autoritatea Națională de Reglementare în Domeniul Energiei (ANRE) și se referă la redistribuirea consumurilor de energie termică între locatarii imobilelor de tip condominiu.

Conform art. 15 din Regulament, „cantitatea de energie termică aferentă consumului comun de încălzire, repartizată proporțional cu cota indiviză, se achită de toți proprietarii și utilizatorii de apartamente sau spații cu altă destinație decât cea de locuință”.

Această măsură include atât apartamentele, cât și spațiile comerciale situate în blocurile de locuințe.

Motivul impunerii acestei taxe este acela că, deși proprietarii de centrale termice nu folosesc rețeaua de încălzire comună, căldura degajată de conductele care trec prin apartamentele lor contribuie la creșterea temperaturii din locuință, iar ANRE consideră că este echitabil ca acești proprietari să contribuie financiar la întreținerea rețelei comune de energie termică.


Secțiune Știri sub articolul principal

Urmăriți Ziarul Unirea și pe  GOOGLE ȘTIRI



Știri recente din categoria Actualitate

Actualitate

Rating-ul pentru România, pe ultima treaptă recomandată investițiilor. Bogdan Glăvan: ”România fie va ajunge în faliment precum Grecia sau va veni Amputarea Socială”

Ziarul Unirea

Publicat

în

Rating-ul pentru România, pe ultima treaptă recomandată investițiilor. Bogdan Glăvan: ”România fie va ajunge în faliment precum Grecia sau va veni Amputarea Socială” După ce Agenția de rating Fitch a menținut vineri, 21 februarie 2025, ratingul și perspectiva de rating pentru România, pe ultima treaptă recomandată investițiilor, profesorul Bogdan Glăvan a explicat într-o ultimă postare […]

Citește mai mult

Secțiune ȘTIRI RECENTE CATEGORII

Actualitate

Știrea Zilei

Curier Județean

Politică Administrație

Opinii Comentarii

Copyright © 2004 - 2025 Ziarul Unirea