Tainele baschetului, dezvăluite de Ghiţă Mureşan copiilor din Roşia Montană
Copiii din Roşia Montană au avut astăzi ocazia să înveţe baschet de la Ghiţă Mureşan, cel mai cunoscut baschetbalist român şi al doilea care a evoluat în liga profesionistă americană NBA. Baschetbalistul de 2,31 m înălţime a adăugat Roşia Montană la calendarul turneului „Ghiţă Mureşan Summer Camp 2011” la invitaţia Roşia Montană Gold Corporation, dându-le astfel copiilor din zonă şansa nesperată să-l cunoască şi să afle chiar de la el câteva dintre tainele baschetului.
„Roşia Montană Gold Corporation se implică permanent în viaţa comunei şi susţine activităţile sociale, culturale şi sportive de aici. Dorim ca şi copiii din Roşia să aibă aceleaşi oportunităţi cu cei din marile oraşe ale ţării şi de aceea susţinem proiectele care li se adresează. Ghiţă Mureşan este un excelent ambasador al sportului şi al stilului de viaţă sănătos, iar copiii au, cu siguranţă, ce să înveţe de la el”, a declarat Cătălin Hosu, purtător de cuvânt al RMGC. „Mă bucur că am ajuns să lucrez cu copiii din Roşia Montană, mai ales că oamenii de aici m-au primit foarte bine, sunt oameni călduroşi. Eu am plecat de la ţară şi consider că noi, adulţii, avem o datorie faţă de comunitatea de unde plecăm: să-i dăm ceva înapoi din ceea ce ştim. Baschetul aduce un stil de viaţă sănătos pe care sper să-l putem promova în cât mai multe locuri din România, aşa cum am făcut astăzi la Roşia Montană”, a precizat Ghiţă Mureşan.
Pe lângă turneul de baschet cu Ghiţă Mureşan, RMGC este partener al primului club de rugby din zonă, ale căror secţii de copii vor intra în competiţiile locale şi naţionale începând cu toamna acestui an.
Gheorghe Mureşan este al doilea baschetbalist român care a jucat în NBA şi unul dintre cei mai cunoscuţi sportivi români din toate timpurile. A început baschetul în Cluj, la „U”, apoi a jucat pentru o scurtă perioadă la Pau Orthez, în Franţa, fiind apoi transferat în liga profesionistă nord-americană. În NBA, „Big Ghitza” a jucat la Washinghton Bullets şi New Jersey Nets. După retragerea din activitatea competiţională a rămas un promotor al baschetului şi al sportului în general. Conduce o şcoală de baschet în SUA şi vine anual în România pentru turnee de baschet pentru copii. Anul acesta, „Ghiţă Mureşan Summer Camp” a ajuns la cea de-a cincea ediţie. (N.L.)
Secțiune Știri sub articolul principal
Urmăriți Ziarul Unirea și pe GOOGLE ȘTIRI
![](https://ziarulunirea.ro/wp-content/uploads/2023/12/ziarulunirea.jpg)
Știri recente din categoria Sport
George Cozma (CSȘ Blaj) – locul 7 în seria de calificări la Campionatele Europene Under 18 și ratarea accederii în semifinale
Aiudeanul George Cozma (CSȘ Blaj) a concurat la Campionatul European Under 18 din Slovacia în calificările probei de 800 de metri, nereușind calificarea în semifinale, la cea mai importantă competiție a anului în ceea ce-l privește. Competitorul din Alba s-a clasat pe locul șapte (ultimul) în a treia serie de calificare cu timpul 1:55.68, cursa […]
Secțiune Articole Similare
-
Opinii - Comentariiacum 3 zile
Muntele Găina sau ”Muntele Dragostei” din Alba, unde are loc anual Târgul de fete, încărcat de legende și tradiție
-
Opinii - Comentariiacum 15 ore
Ce nume se sărbătoresc de Sfântul Ilie 2024. Câți români își sărbătoresc onomastica de Sfântul Prooroc Ilie
-
Opinii - Comentariiacum 58 de minute
Legenda Sfântului Ilie, aducătorul de ploi, căruţaşul cerului care fulgeră şi trăzneşte
-
Opinii - Comentariiacum 11 ore
Mesaje de SFANTUL Ilie 2024. Urări, SMS-uri şi felicitări pe care le poţi transmite celor îşi serbează onomastica
-
Opinii - Comentariiacum 18 ore
Mesaje cu URARI de ”La mulți ani” de Sfântul Ilie 2024. Felicitări și idei de mesaje pentru sărbătoriți
-
Opinii - Comentariiacum 10 ore
Cui îi spunem „La mulţi ani” de Sfântul Ilie 2024. Ce nume se sărbătoresc pe 20 iulie