Curier Județean

Tabloul „M. Rex” al artistului Liviu Lăzărescu, donat către Colegiul Național Militar din Alba Iulia. Opera îl înfățișează pe voievodul Mihai Viteazul

Ioana Oprean

Publicat

în

Reprezentanții paginii de socializare a Colegiului Național Militar „Mihai Viteazul” Alba Iulia au anunțat donația tabloului „M. Rex” al artistului Liviu Lăzărescu pentru Colegiul Militar.

Maestrul Liviu Lăzărescu a donat Colegiului Național Militar „Mihai Viteazul” din Alba Iulia lucrarea intitulată „M. Rex”, înfățișându-l pe voievodul Mihai Viteazul. Opera s-a aflat până acum în custodia Colegiului Național „Decebal” din Deva, instituție de învățământ pe care artistul a absolvit-o.

„Cine iubește România îl iubește implicit și pe Mihai Viteazul. Și invers! Acesta este motivul pentru care l-am pictat pe acest Mare Om al Istoriei noastre. Iar locul optim pentru expunere nu putea fi altul mai potrivit decât Colegiul Național Militar din străvechea Cetate a Albei Iulia, numit chiar „Mihai Viteazul”. Aș vrea să menționez aici neroada opinie cârcotașă a unora – după care Marele Domnitor ar fi fost un „condotier”, conducător militar cu armate plătite pentru a cuceri ținuturi și averi. Nimic mai fals! Domnitorul fusese cunoscut în Europa de mărimile vremii, unde participase la turniruri etc. Om cult, el nu putea ignora evidența limbii comune a celor trei Principate. Unificarea lor îi devenise scopul vieții – plătit, vai!, prin jertfă. Mie îmi apare ca primul Rege al românilor, motiv pentru care am întitulat portretul „M. Rex”, Mihai Rege, în partea de jos sugerând tricolorul inexistent pe atunci (roșu-galben și galben-albastru provenite din drapelele vechilor principate române).

Mărturisesc recunoștința ce port conducerii Colegiului Național Militar „Mihai Viteazul”, o Școală de înaltă ținută în care înfloresc militari-patrioți”, a spus profesorul universitar Liviu Lăzărescu.

Tabloul a fost înmânat reprezentantului colegiului militar, locotenent colonel Raul Turic, de către directorul Colegiului Național „Decebal” Deva, domnul Marin Florin Ilieș.

Maestrul Liviu Lăzărescu s-a născut în anul 1934 în satul Mărtinești, județul Hunedoara și a urmat cursurile Institutului de Arte Plastice „Nicolae Grigorescu” București la clasa marelui profesor Corneliu Baba. A activat peste 40 de ani la Catedra de Pictură a Institutului de Arte Plastice din București, unde a parcurs toate treptele didactice universitare, de la preparator și până la „Profesor Honoris Causa”, au transmis reprezentanții Colegiului Național Militar „Mihai Viteazul” Alba Iulia.


Secțiune Știri sub articolul principal

Urmăriți Ziarul Unirea și pe  GOOGLE ȘTIRI



Știri recente din categoria Curier Județean

Curier Județean

UPDATE | TRAGEDIE la Ohaba: Soțul viceprimăriței și-a pierdut viața după ce a fost fost prins sub un tractor

Bogdan Ilea

Publicat

în

ACCIDENT grav la Ohaba: Persoană inconștientă, rănită în urma unui incident cu un tractor. Intervine un echipaj de Terapie Intensivă Mobilă SMURD Știrea inițială:  Un accident grav ar fi avut loc în localitatea Ohaba, marți, 23 iunie 2026. Din primele informații disponibile, este vorba despre o persoană inconștientă și rănită în urma unui incident produs […]

Citește mai mult

Curier Județean

Șofer din Harghita, oprit în trafic de polițiști pe DN 14B, în Alba: Conducea un ansamblu rutier pentru care nu avea categoria necesară. S-a ales cu dosar penal

Ioana Oprean

Publicat

în

Șofer din Harghita, oprit în trafic de polițiști pe DN 14B, în Alba: Conducea un ansamblu rutier pentru care nu avea categoria necesară. S-a ales cu dosar penal Un șofer din Harghita a fost oprit în trafic de polițiști pe DN 14B, în Alba. Bărbatul conducea un ansamblu rutier pentru care nu avea categoria necesară […]

Citește mai mult

Curier Județean

Cugirean de 26 de ani, cu mandat de executare, reținut de polițiti și dus în Penitenciarul Aiud. Va sta 3 ani după gratii pentru furt calificat

Ioana Oprean

Publicat

în

Cugirean de 26 de ani, cu mandat de executare, reținut de polițiti și dus în Penitenciarul Aiud. Va sta 3 ani după gratii pentru furt calificat Un cugirean de 26 de ani, cu mandat de executare, a fost reținut de polițiti și dus în Penitenciarul Aiud. Va sta 3 ani după gratii pentru furt calificat. […]

Citește mai mult