Curier Județean

Tabloul „M. Rex” al artistului Liviu Lăzărescu, donat către Colegiul Național Militar din Alba Iulia. Opera îl înfățișează pe voievodul Mihai Viteazul

Ioana Oprean

Publicat

în

Reprezentanții paginii de socializare a Colegiului Național Militar „Mihai Viteazul” Alba Iulia au anunțat donația tabloului „M. Rex” al artistului Liviu Lăzărescu pentru Colegiul Militar.

Maestrul Liviu Lăzărescu a donat Colegiului Național Militar „Mihai Viteazul” din Alba Iulia lucrarea intitulată „M. Rex”, înfățișându-l pe voievodul Mihai Viteazul. Opera s-a aflat până acum în custodia Colegiului Național „Decebal” din Deva, instituție de învățământ pe care artistul a absolvit-o.

„Cine iubește România îl iubește implicit și pe Mihai Viteazul. Și invers! Acesta este motivul pentru care l-am pictat pe acest Mare Om al Istoriei noastre. Iar locul optim pentru expunere nu putea fi altul mai potrivit decât Colegiul Național Militar din străvechea Cetate a Albei Iulia, numit chiar „Mihai Viteazul”. Aș vrea să menționez aici neroada opinie cârcotașă a unora – după care Marele Domnitor ar fi fost un „condotier”, conducător militar cu armate plătite pentru a cuceri ținuturi și averi. Nimic mai fals! Domnitorul fusese cunoscut în Europa de mărimile vremii, unde participase la turniruri etc. Om cult, el nu putea ignora evidența limbii comune a celor trei Principate. Unificarea lor îi devenise scopul vieții – plătit, vai!, prin jertfă. Mie îmi apare ca primul Rege al românilor, motiv pentru care am întitulat portretul „M. Rex”, Mihai Rege, în partea de jos sugerând tricolorul inexistent pe atunci (roșu-galben și galben-albastru provenite din drapelele vechilor principate române).

Mărturisesc recunoștința ce port conducerii Colegiului Național Militar „Mihai Viteazul”, o Școală de înaltă ținută în care înfloresc militari-patrioți”, a spus profesorul universitar Liviu Lăzărescu.

Tabloul a fost înmânat reprezentantului colegiului militar, locotenent colonel Raul Turic, de către directorul Colegiului Național „Decebal” Deva, domnul Marin Florin Ilieș.

Maestrul Liviu Lăzărescu s-a născut în anul 1934 în satul Mărtinești, județul Hunedoara și a urmat cursurile Institutului de Arte Plastice „Nicolae Grigorescu” București la clasa marelui profesor Corneliu Baba. A activat peste 40 de ani la Catedra de Pictură a Institutului de Arte Plastice din București, unde a parcurs toate treptele didactice universitare, de la preparator și până la „Profesor Honoris Causa”, au transmis reprezentanții Colegiului Național Militar „Mihai Viteazul” Alba Iulia.


Secțiune Știri sub articolul principal

Adăugați Ziarul Unirea ca sursă de ȘTIRI GOOGLE



Știri recente din categoria Curier Județean

Curier Județean

Festivalul Cetăților Dacice 2026, la Cricău și Ighiu, în 26-28 iunie. Lupte între daci și romani, gladiatori, ateliere  și concurs de istorie. PROGRAMUL

Ioana Oprean

Publicat

în

Festivalul Cetăților Dacice 2026, la Cricău și Ighiu, în 26-28 iunie. Lupte între daci și romani, gladiatori, ateliere  și concurs de istorie. PROGRAMUL Ultimul weekend al lunii iunie aduce în Alba o nouă întâlnire cu istoria, la cea de-a XVIII-a ediţie a Festivalului Cetăţilor Dacice. Pe parcursul a 3 zile, dacii vor fi sărbătoriți la […]

Citește mai mult

Curier Județean

Bărbat din Alba, urmărit internațional pentru săvârșirea infracțiunii de nerespectarea ordinului de protecție, adus în țară din Germania. Va sta după gratii 1 an și o lună

Bogdan Ilea

Publicat

în

Bărbat din Alba, urmărit internațional pentru săvârșirea infracțiunii de nerespectarea ordinului de protecție, adus în țară din Germania. Va sta după gratii 1 an și o lună Un bărbat de 55 de ani din județul Alba, urmărit internațional pentru săvârșirea infracțiunii de nerespectarea ordinului de protecție a fost adus în țară de oamenii legii.  Individul […]

Citește mai mult

Curier Județean

ITM Alba: Reguli stricte pentru firmele cu angajați care lucrează în aer liber. Ce măsuri sunt obligatorii pe caniculă

Bogdan Ilea

Publicat

în

ITM Alba: Reguli stricte pentru firmele cu angajați care lucrează în aer liber. Ce măsuri sunt obligatorii pe caniculă În perioada de vară, pe teritoriul României se pot manifesta temperaturi extreme. În sensul prevederilor O.U.G. nr. 99/2000, prin temperatură extremă se înțelege temperatura exterioară a aerului care depășește +37°C sau, corelată cu condiții de umiditate […]

Citește mai mult