STUDIU Sănătatea publică va fi afectată de încălzirea climatică
Specialiștii avertizează că primele efecte ale schimbărilor climatice există, riscând să răstoarne prioritățile sanitare. Dacă amenințările fizice ale încălzirii climatice (topirea banchizei, creșterea nivelului mărilor, vârfuri de poluare, etc.) sunt bine cunoscute și chiar predictibile pe câțiva ani, ele au și multe repercusiuni asupra sănătății umane, scrie lefigaro.fr.
Pentru a determina aceste riscuri, Înaltul Consiliu pentru Sănătate Publică, organ consultativ al Ministerului Sănătății din Franța, a desfășurat din 2013 un studiu asupra impactului sanitar legat de încălzirea climei. Rezultatele, prezentate la începutul săptămânii la o conferință de presă de profesorul Jean-Francois Toussaint, sunt alarmante: potrivit raportului, întregul mediu sanitar uman va fi modificat ca urmare a încălzirii climatice. Primele semne de văd deja, iar ele s-ar putea amplifica, apreciază experții.
Încălzirea climatică are în primul rând un impact direct asupra persoanelor vulnerabile: vârstnici, copii mici și persoane defavorizate. Potrivit raportului, numărul morților crește de îndată ce temperatura medie depășește 25 de grade Celsius. Încălzirea ar favoriza și apariția unor fenomene extreme, îndeosebi a perioadelor de caniculă, și ar face ravagii în rândul unei populații tot mai îmbătrânite. În plus, razele solare ar provoca, prin componenta sa UV, apariția unor cancere sau melanoame cutanate: incidența acestora a crescut cu 45% la bărbați și cu 19% la femei între 1990 și 2010.
Bolile infecțioase ar putea avea și ele o dinamică inedită și ajunge în noi regiuni. ‘Schimbările climatice pot modifica și face ca evoluțiile unor specii microbiene să fie imprevizibile’, se arată în studiu. Țânțarul vector al bolii dengue Aedes albopictus este prezent, de exemplu, în sud-estul Franței din 2010. Apariția lui este rezultatul intensificării schimburilor internaționale și al utilizării masive de substanțe antibacteriene care au indus rezistențe crescute, dar la ea a contribuit și încălzirea climatică, apreciază Înaltul Consiliu pentru Sănătate Publică.
Există însă și pericole sanitare imprevizibile, raportul recomandând să nu se limiteze ‘consecințele schimbărilor climatice la simple relații de la cauză la efect’. Încălzirea face să crească riscul de incendii și de inundare a litoralului, zonă intens populată. Raportul menționează că ar trebui ‘de acum ca autoritățile să se gândească la unele relocalizări’. Efectele asupra biodiversității s-ar putea reflecta la nivelul economiei și producției agricole, punând probleme serioase de nutriție.
Organismul menționat recomandă și acțiuni în amonte pentru evitarea unui astfel de scenariu. Printre acestea se numără reducerea emisiilor de gaz carbonic, prin renunțarea totală la energiile fosile până în 2100. Întrebat care sunt șansele ca omenirea să respecte aceste directive, președintele Înaltului Consiliu pentru Sănătate Publică, Roger Salamon, afirmă pesimist: ‘Infime, între 3 și 5%’.
Sursa Agerpres.ro
Secțiune Știri sub articolul principal
Urmăriți Ziarul Unirea și pe GOOGLE ȘTIRI

Știri recente din categoria Actualitate
VIDEO | Sorin Grindeanu, după consultările cu Nicușor Dan: „PSD este gata să îşi asume guvernarea, inclusiv funcţia de premier”
Sorin Grindeanu, după consultările cu Nicușor Dan: „PSD este gata să îşi asume guvernarea, inclusiv funcţia de premier” Președintele PSD, Sorin Grindeanu, a declarat marți, 23 iunie 2026, după consultările de la Palatul Cotroceni cu președintele Nicușor Dan, că social-democrații sunt pregătiți să își asume responsabilitatea guvernării, inclusiv prin ocuparea funcției de premier. Liderul PSD […]
23-24 iunie 2026 | Risc de inundații în Alba și în alte județe din vestul, centrul și sudul țării: Ce au anunțat hidrologii
Risc de inundații în Alba și în alte județe din vestul, centrul și sudul țării: Ce au anunțat hidrologii Institutul Național de Hidrologie și Gospodărire a Apelor a emis o Atenționare Hidrologică de Cod galben, valabilă în intervalul 23 iunie, ora 12:00 – 24 iunie, ora 09:00. Atenționarea vizează fenomene precum scurgeri importante pe versanți, […]
Materie nouă opțională pentru elevii de liceu. Programa a fost publicată în Monitorul Oficial
Materie nouă opțională pentru elevii de liceu. Programa a fost publicată în Monitorul Oficial Ministerul Educației și Cercetării a anunțat, marți, că programa pentru opționalul „Ora de GIS” a fost aprobată și publicată în Monitorul Oficial. Disciplina se află la intersecţia dintre Geografie şi Tehnologia informaţiei şi a comunicaţiilor, însă deschide învăţarea şi către mediu, […]








