ȘTIREA TA| Albaiulienii se plâng de transportul în comun: „Autobuzele sunt vechi și degradate”. Ce răspunde STP
ȘTIREA TA| Albaiulienii se plâng de transportul în comun: „Autobuzele sunt vechi și degradate”. Ce răspunde STP
Cetățenii din municipiul Alba Iulia se plâng că autobuzele care asigură transportul public de persoane în oraș nu sunt la standardele anului 2022.
Un albaiulian ne-a scris pe adresa redacției spunând că autobuzele sunt vechi și degradate deși prețul biletelor a crescut în ultimul an. Compania de transport răspunde că deoarece s-au investit circa 1.8 milioane în infrastructura electrică nu au mai fost bani pentru autobuze.
„Bună seara. Ce părere aveți dumneavoastră de transportul în comun din Alba Iulia. Autobuzele sunt vechi și degradate, adesea supraaglomerate, uneori nici nu opresc în stație. Mai sunt și foarte murdare, de-a dreptul infecte. Aceasta în condiția în care s-a mărit mult prețul biletului și abonamentului. Multă lume e nemulțumită. Nu există un timp de staționare, toată lumea se grăbește la urcare sau coborâre, se pot întâmpla accidente.”, ne-a spus albaiulianul.
Ce spun reprezentanții STP
„E normal să se învechească. Dacă am investit 1.8 milioane în infrastructura electrică pentru autobuzele primăriei, nu am mai avut bani anul acesta pentru autobuze, resursele sunt limitate ca în orice firmă. Cu acești 1.8 mil am fi plătit avansul la leasing pentru 12 autobuze și nu ar fi fost aceste discuții, de altfel întemeiate. Dacă am fi introdus cele 13 autobuze electrice ar fi fost rezolvată și această problemă. Câtă vreme am avut primar nu au fost astfel de discuții.
La ce oră și pe ce linie sunt aglomerate? Ne trebuie această informație exact, că să solicităm și noi din nou primarului Pleșa să aprobe suplimentarea numărului de curse. Primaru le-a tăiat, doar el poate modifică programul de transport.
Exact când s-a întâmplat să nu oprească în stație (pe ce linie, la ce oră, eventual numărul de înmatriculare)? Vom lua măsuri imediat ce avem aceste date.
Exact ce număr de înmatriculare a fost murdar? Această informație este falsă, le spălăm la modul serios și dacă nu avem un număr de înmatriculare autobuz să verific imediat nu cred că este adevărat”, au transmis reprezentanții STP.
Secțiune Știri sub articolul principal
Urmăriți Ziarul Unirea și pe GOOGLE ȘTIRI
![](https://ziarulunirea.ro/wp-content/uploads/2023/12/ziarulunirea.jpg)
Știri recente din categoria Ştirea Ta
FOTO ȘTIREA TA | Drumul forestier baraj Oașa – Luncile Prigoanei – Poarta Raiului, DISTRUS de cei care exploatează lemne: ”Este bătaie joc, strică tot ce am reparat”
Drumul forestier baraj Oașa – Luncile Prigoanei – Poarta Raiului, DISTRUS de cei care exploatează lemne: ”Este bătaie joc, strică tot ce am reparat” Drumul forestier baraj Oașa – Luncile Prigoanei – Poarta Raiului este distrus de cei care exploatează lemne, la nici un an de la trecerea lui în administrarea comunei Șugag de la […]
Secțiune Articole Similare
-
Opinii - Comentariiacum 4 zile
Muntele Găina sau ”Muntele Dragostei” din Alba, unde are loc anual Târgul de fete, încărcat de legende și tradiție
-
Opinii - Comentariiacum 2 zile
Ce nume se sărbătoresc de Sfântul Ilie 2024. Câți români își sărbătoresc onomastica de Sfântul Prooroc Ilie
-
Opinii - Comentariiacum o zi
Legenda Sfântului Ilie, aducătorul de ploi, căruţaşul cerului care fulgeră şi trăzneşte
-
Opinii - Comentariiacum o zi
Mesaje de SFANTUL Ilie 2024. Urări, SMS-uri şi felicitări pe care le poţi transmite celor îşi serbează onomastica
-
Opinii - Comentariiacum 2 zile
Mesaje cu URARI de ”La mulți ani” de Sfântul Ilie 2024. Felicitări și idei de mesaje pentru sărbătoriți
-
Opinii - Comentariiacum o zi
Cui îi spunem „La mulţi ani” de Sfântul Ilie 2024. Ce nume se sărbătoresc pe 20 iulie