Stanciu și Rațiu pe teren în victoria României în Kosovo

Cei doi fotbaliști din Alba, „căpitanul” Nicolae Stanciu și Andrei Rațiu, au fost titulari în victoria României în Kosovo.

Echipa națională a României a debutat cu un succes categoric în Liga Națiunilor, învingând Kosovo în deplasare cu 3-0 (1-0). Man (40), R. Marin (51 – penalty) și Drăguș (82) au fost marcatorii golurilor. Vojvoda, de la gazde, a fost eliminat în minutul 86.

A fost primul meci pe bancă al lui Mircea Lucescu în al doilea mandat ca selecționer, acesta revenind la conducerea naționalei după 38 de ani.

Andrei Rațiu a fost integralist, iar Nicolae Stanciu a jucat până în minutul 86, când a fost înlocuit cu Mitriță.

Nicolae Stanciu a ajuns la 75 de selecții în echipa națională, egalându-i în ierarhia all-time pe Cristi Chivu și Vlad Chiricheș.

Urmează meciul cu Lituania, luni 9 septembrie, de la ora 21.45, pe Stadionul „Steaua” din București.

sursa: frf.ro, facebook Echipa națională de fotbal României.

Click pentru a comenta

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

Al doilea derby de Alba adjudecat: Victorie uniristă la Cugir

Al doilea derby de Alba adjudecat: Victorie uniristă la Cugir CSM Unirea Alba Iulia a câștigat al doilea derby de Alba consecutiv în startul Ligii 3: 2-0 (0-0) în deplasare cu Metalurgistul Cugir. Au marcat Blănaru și Fetița. Prima repriză a fost dominată cvasitotal de uniriști (ocazii Giurgiu și Fetița), exceptând forcingul din final al […]