Sectorul construcţiilor este în recesiune tehnică – Trei luni de scăderi succesive faţă de anul trecut
După trei luni de scăderi succesive faţă de anul trecut, sectorul construcţiilor este în recesiune tehnică. În plus, Guvernul a anunţat că nu mai sunt bani pentru cofinanţarea proiectelor europene. Cu alte cuvinte, primarii din ţară nu mai pot începe proiecte de investiţii cu bani europeni.
Companiile din domeniul construcțiilor se plâng că Guvernul a blocat proiectele de investiţii, plăteşte cu întârziere şi vrea să dea de lucru doar companiei de stat din domeniul infrastructurii.
După ce Compania de administrare a Infrastructurii Rutiere a anunţat că va realiza mai multe proiecte în regie proprie, inclusiv centuri ocolitoare pentru mai multe oraşe, constructorii au început să vorbească despre falimentul firmelor din domeniu. Doar 3% din lucrări pot fi în regie proprie, în special cele de reparaţii şi întreţinere a drumurilor, spun aceştia.
„Acordarea de lucrări în regie proprie nu ţine cont de legea achiziţiilor publice. Accesul firmelor private este închis la aceste proiecte”, spune Laurențiu Plosceanu, președintele Asociației Antreprenorilor în Construcții.
„E pericol la o firmă de stat unde nu am licitaţie. La stat e un control mai slab al costurilor. E un risc să se angajeze prea mulţi oameni, să fie salarii prea mari, să fie risipă. Aici va trebui monitorizată situaţia permanent”, precizează Bogdan Chirițoiu, președintele Consiliului Concurenței.
Autorităţile spun că pentru a trage o concluzie trebuie să treacă cel puţin un an pentru a vedea dacă lucrările pe care le face statul prin propria companie sunt sau nu mai ieftine decât ofertele firmelor private. Sectorul deja gâfâie: are datorii de peste 400 de milioane de euro de recuperat de la stat pentru lucrări finalizate, dar pe care beneficiarii nu le recepţionează.
„Solicităm public ca aceste recepţii să facă parte dintr-un program al Guvernului de intrare la plată în regim de urgenţă”, declară Laurențiu Plosceanu, președintele Asociației Antreprenorilor în Construcții.
„În anul 2016, piaţa utilajelor de construcţii din România a înregistrat o scădere de 40% faţă de 2015. Toate economiile (din alte țări – n.r.), în zona construcţiilor sunt pe plus. Avem o singură excepţie – România, unde guvernanţii consideră că investiţiile publice nu îşi au rostul”, acuză Alexandru Badea, președintele Asociației Distribuitorilor de Utilaje de Construcții.
Sursa: digi24.ro
Secțiune Știri sub articolul principal
Adăugați Ziarul Unirea ca sursă de ȘTIRI GOOGLE

Știri recente din categoria Actualitate
Un nou blocaj în negocierile pentru Guvern de la Cotroceni. Președintele Nicușor Dan acuză: „De marți până azi, PNL și-a schimbat poziția”
Un nou blocaj în negocierile pentru Guvern de la Cotroceni. Președintele Nicușor Dan acuză: „De marți până azi, PNL și-a schimbat poziția” Liderii PSD, PNL, USR și UDMR au fost convocați vineri, 26 iunie 2026, la Palatul Cotroceni de președintele Nicușor Dan, pentru consultări decisive privind formarea unui nou Guvern. Pe masa negocierilor se aflau […]
Cât va fi punctul de amendă de la 1 iulie 2026: Amenzi rutiere mai mari, odată cu creșterea salariului minim
Cât va fi punctul de amendă de la 1 iulie 2026: Amenzi rutiere mai mari, odată cu creșterea salariului minim Începând cu data de 1 iulie 2026, valoarea amenzilor rutiere va crește odată cu majorarea punctului-amendă la 216,25 lei, echivalentul a 5% din salariul minim brut pe țară. Noile valori vor afecta toate clasele de […]
Ludovic Orban, reacție acidă la adresa președintelui Nicușor Dan: ,,Nu ești șeful sistemului. Ești doar marioneta sistemului”
Ludovic Orban, reacție acidă la adresa președintelui Nicușor Dan: ,,Nu ești șeful sistemului. Ești doar marioneta sistemului” Ludovic Orban, președintele Forța Dreptei, a publicat un mesaj critic la adresa președintelui României, Nicușor Dan, vineri, 26 iunie 2026. ,,Nu. Nu ești șeful sistemului. Ești doar marioneta sistemului. Încă sper că nu ai ajuns prizonierul lor. Și, […]








