Școala cu clasele 0-VIII „Lucian Blaga” din Ocna Mureș va fi MODERNIZATĂ! Proiectul de 222 500 de lei, lansat în SEAP
Școala cu clasele 0-VIII „Lucian Blaga” din Ocna Mureș se va bucura, în curând, de o serie de lucrări de modernizare, ca parte a unui proiect de investiții lansat recent în Serviciul Electronic de Achiziții Publice (SEAP).
Potrivit aceluiași document, se vor desfășura lucrări de creștere a performantelor energetice ale clădirii, lucru ce implica montarea unui strat de vată minerală bazaltică de 10 cm grosime la pereții exteriori, termoizolarea glafurilor exterioare cu un strat de polistiren extrudat ignifugat de 3 cm grosime.
Soclurile pereților supraterani vor fi îmbrăcate cu un strat de polistiren extrudat de 10 cm, termoizolarea fundațiilor pe exterior cu polistiren extrudat 10 cm grosime pana la adâncimea de – 0.60 cm fald de cota terenului amenajat.
De asemenea, se va realiza un acces al persoanelor cu dizabilități conform normativelor in vigoare.
Se va executa o rețea de colectare și dirijare a apelor din precipitații și îndepărtarea acestora de către fundația clădirii prin racordare la canalizarea existentă.
Apele meteorice din curțile interioare vor fi preluate la suprafață de rigole cu grătar din fontă ductilă, dirijate spre un cămin de colectare.
Se va amenaja un teren de sport din beton rezistent la uzură si se vor monta 2 poli din structură metalică de fotbal, terenul de sport va fi împrejmuit de plase speciale din material textil sub formă de panou pentru protecția acestuia.
Proiectul este estimat la suma totală de 222 500 lei, iar termenul limită pentru depunerea dosarelor s-a încheiat, în data de 27 ianuarie.
Secțiune Știri sub articolul principal
Urmăriți Ziarul Unirea și pe GOOGLE ȘTIRI
![](https://ziarulunirea.ro/wp-content/uploads/2023/12/ziarulunirea.jpg)
Știri recente din categoria Ştirea zilei
Urs semnalat la Petrești, lângă Sebeș. A fost emis mesaj RO-ALERT Cetățenii din Petrești, lângă Sebeș au fost avertizați noaptea, în jurul orei 24.00, prin RO-Alert, despre prezența unui urs în localitate. Citește și: Sfaturi utile în cazul în care vă întâlniţi cu un urs pe un traseu turistic. În contextul tragediei în care o […]
Secțiune Articole Similare
-
Opinii - Comentariiacum 4 zile
Muntele Găina sau ”Muntele Dragostei” din Alba, unde are loc anual Târgul de fete, încărcat de legende și tradiție
-
Opinii - Comentariiacum 2 zile
Ce nume se sărbătoresc de Sfântul Ilie 2024. Câți români își sărbătoresc onomastica de Sfântul Prooroc Ilie
-
Opinii - Comentariiacum 2 zile
Legenda Sfântului Ilie, aducătorul de ploi, căruţaşul cerului care fulgeră şi trăzneşte
-
Opinii - Comentariiacum 2 zile
Mesaje de SFANTUL Ilie 2024. Urări, SMS-uri şi felicitări pe care le poţi transmite celor îşi serbează onomastica
-
Opinii - Comentariiacum 2 zile
Mesaje cu URARI de ”La mulți ani” de Sfântul Ilie 2024. Felicitări și idei de mesaje pentru sărbătoriți
-
Opinii - Comentariiacum 2 zile
Cui îi spunem „La mulţi ani” de Sfântul Ilie 2024. Ce nume se sărbătoresc pe 20 iulie