Scandal în curtea unei școli din Alba: Un părinte a agresat un elev, i-a „rupt fâșul” și l-a amenințat că îl bate după orele de curs. Ce pedeapsă au decis magistrații
Scandal în curtea unei școli din Alba: Un părinte a agresat un elev, i-a „rupt fâșul” și l-a amenințat că îl bate după orele de curs. Ce pedeapsă au decis magistrații
Un bărbat a agresat un elev al unei școli din Roșia Montană, după ce, trecând pe lângă curtea școlii, a observat cum elevul îl agresa pe fiul acestuia. Bărbatul i-a rupt geaca elevului și l-a lovit cu palma, amenințându-l că o să îl bată după orele de curs.
Martorii audiaţi in cursul urmăririi penale, au prezentat aspecte care au avut loc după momentul incidentului dintre părţi şi s-a apreciat că nu se mai impune reaudierea lor in instanţă, în cauză existând martori direcţi ai acestui incident.
Din probele administrate in cursul urmăririi penale şi a judecăţii se va putea reţine starea de fapt menţionată în actul de sesizare , în sensul că în data de 14 ianuarie 2019, în jurul orei 10:30, inculpatul mergea pe jos pe Drumul Naţional 74, pe lângă Şcoala Gimnazială din Roșia Montană, moment în care a văzut că mai mulţi elevi erau în curtea şcolii, printre aceştia fiind şi fiul său şi persoana vătămată.
Inculpatul a văzut cum aceştia s-au îmbrâncit reciproc, fapt ce l-a determinat să intre în curtea şcolii unde l-a îmbrâncit pe copil, rupându-i geaca de pe el şi l-a lovit cu palma peste spate.
Între aceştia a intervenit o martoră, aceasta solicitându-i inculpatului să înceteze să îl mai agreseze pe elev, însă fără nici un rezultat astfel că aceasta a fost nevoită să intervină fizic pentru a-i despărţi pe cei doi.
Aceasta l-a rugat pe inculpat să părăsească incinta şcolii, iar pe elev l-a trimis în holul şcolii.
În acel moment, inculpatul l-a ameninţat pe elev că o să îl aştepte după terminarea orelor de curs, o să-l prindă şi o să-l bată, creându-i acestuia o stare de temere, lucru ce l-a determinat să îl sune pe bunicul său şi să îi spună despre cele întâmplate. La insistenţele profesorilor, inculpatul a părăsit incinta unităţii de învăţământ.
În urma celor întâmplate, la scurt timp în şcoală au venit bunicii şi tatăl elevului, care au provocat scandal în cancelarie şi în holul şcolii datorită celor întâmplate.
La şcoală a venit din nou şi inculpatul şi concubina sa, care au intervenit şi ei, continuând scandalul până la sosirea organelor de poliţie şi jandarmerie. În timpul scandalului dintre aceştia, datorită strigătelor şi gălăgiei create, nu au mai putut fi susţinute orele de curs.
Secțiune Știri sub articolul principal
Urmăriți Ziarul Unirea și pe GOOGLE ȘTIRI
![](https://ziarulunirea.ro/wp-content/uploads/2023/12/ziarulunirea.jpg)
Știri recente din categoria Ştirea zilei
UPDATE FOTO | INCENDIU izbucnit la o anexă gospodărească în Lunca Mureșului. Intervin pompierii din Aiud cu două autospeciale
UPDATE FOTO | INCENDIU izbucnit la o anexă gospodărească în Lunca Mureșului. Intervin pompierii din Aiud cu două autospeciale Un incendiu a izbucnit vineri după-masa, în jurul orei 16.20, în localitatea Lunca Mureșului la o anexă gospodărească. Citește și: INCENDIU de vegetație uscată lângă Sebeș, pe drumul vechi al Pianului și de litieră de pădure […]
Secțiune Articole Similare
-
Sportacum 2 zile
Metalurgistul Cugir, calificare spectaculoasă în Cupa României, 4-1, după prelungiri cu ACS Mediaș! Inspirația lui Lucian Itu!
-
Opinii - Comentariiacum 11 ore
2 august: Ziua Europeană de Comemorare a Holocaustului Împotriva Romilor
-
Opinii - Comentariiacum 4 zile
30 iulie| Ziua internațională a prieteniei: Cum a ajuns să fie celebrată această sărbătoare
-
Opinii - Comentariiacum 5 zile
29 iulie: Ziua Imnului Național. Istoria celor șase imnuri, de la constituirea statului român modern
-
Ştirea zileiacum o zi
Truck Tuning Art 2024: PROGRAMUL celei de-a cincea ediții, din Cetatea Alba Carolina. Camioane spectaculoase, demonstrații incredibile, concerte și tombolă cu premii pentru vizitatori
-
Sportacum 11 ore
În Cupa României, turul secund, în 7 august, Metalurgistul Cugir – CSU Alba Iulia | CSM Unirea Alba Iulia, meci cu CSM Deva