“Săptămâna prevenirii criminalităţii” în județul Alba
În perioada 24 – 28 septembrie, se derulează la nivel naţional cea de-a XVII-a ediţie a manifestării „Săptămâna prevenirii criminalităţii” ce vizează sensibilizarea populaţiei cu privire la importanţa şi necesitatea adoptării unor conduite antivictimale şi antiinfracţionale. În judeţul Alba vor fi desfăşurate activităţi structurate pe diverse domenii de prevenire, fiecare zi având o altă temă.
Calendarul activităţilor a fost prezentat în cadrul unei conferințe de presă ce a avut loc în această dimineață la sediul IPJ Alba:
24 – 25 septembrie: Activităţi dedicate prevenirii delincvenţei juvenile şi a victimizării minorilor. Inspectoratul de Poliţie al Judeţului Alba, prin angrenarea structurilor de ordine publică, proximitate, investigaţii criminale şi prevenire, poliţişti de la toate secţiile de poliţie rurală şi de la posturile de poliţie comunale vor desfăşura activităţi de informare privind fenomenul delincvenţei juvenile, având ca scop informarea minorilor cu privire la metodele pe care trebuie să le adopte pentru a nu deveni victime ale infracţiunilor. Prevenirea victimizării minorilor prin intermediul reţelelor de socializare, prevenirea consumului de substanţe noi cu proprietăţi psihoactive şi prevenirea dispariţiei de minori.
26 septembrie: Prevenirea infracţiunilor de furt – activităţi în mediul urban şi rural: discuţii cu cetăţenii, distribuirea unor materiale cu recomandări preventive (prevenirea furturilor din locuinţe şi furt de şi din autovehicule), activităţi de informare a populaţiei referitoare la modul de asigurare a locuinţelor şi autoturismelor.
27 septembrie: Prevenirea infracţiunilor de tâlhărie – acţiuni cu caracter informativ – preventiv de conştientizare a populaţiei cu privire la măsurile pe care trebuie să le adopte pentru a nu deveni victime ale infracţiunilor de tâlhărie (mijloace de transport în comun, gări, autogări, pieţe, centre de zi pentru vârstnici).
28 septembrie: Informare şi educaţie rutieră. Concurs de orientare turistică a elevilor din clasele V-XII din Alba; patrule şcolare în acţiune – dirijarea traficului rutier de către patrulele şcolare, lecţie deschisă de educaţie rutieră “Ştiu să circul corect!” la Palatul Copiilor din Alba Iulia, întâlniri cu elevii şi cadrele didactice pe tema importanţei respectării regulilor de circulaţie.
Secțiune Știri sub articolul principal
Urmăriți Ziarul Unirea și pe GOOGLE ȘTIRI
![](https://ziarulunirea.ro/wp-content/uploads/2023/12/ziarulunirea.jpg)
Știri recente din categoria Actualitate
18-19 iulie 2024 | COD GALBEN de FURTUNĂ în Alba și alte județe din țară: Vijelii, grindină, descărcări electrice și averse torențiale
18-19 iulie 2024 | COD GALBEN de FURTUNĂ în Alba și alte județe din țară: Vijelii, grindină, descărcări electrice și averse torențiale ANM A emis joi dimineața o avertizare meteo cod galben de furtună valabil în Alba și alte județe din țară, în intervalul 18 iulie, ora 10 – 19 iulie, ora 02. Citește și: […]
Secțiune Articole Similare
-
Opinii - Comentariiacum 2 zile
Muntele Găina sau ”Muntele Dragostei” din Alba, unde are loc anual Târgul de fete, încărcat de legende și tradiție
-
Sportacum 3 zile
FOTO: Reunire la Metalurgistul Cugir, cu revenirile lui G. Goronea, S. Itu și M. Codrea
-
Opinii - Comentariiacum 4 zile
15 iulie: Ziua Mărcii Poștale Românești. Primele mărci poștale, tipărite în Moldova, în 1848
-
Opinii - Comentariiacum 4 zile
15 iulie, Ciurica, o altă zi a femeilor! Dacă îţi baţi bărbatul, îţi va merge bine tot anul
-
Opinii - Comentariiacum o zi
18 iulie: Se stingea din viață Regina Maria, femeia care a influențat cel mai mult istoria României
-
Opinii - Comentariiacum 2 ore
Tradiţia fascinantă a Târgului de fete de pe Muntele Găina. Cum erau vândute fetele de măritat în secolul XIX în comunităţile din Munţii Apuseni