Sâmbătă, sub Drăgana, derby-ul Seriei a 9-a! CSO Cugir – Unirea Dej, disputa pretendentelor la promovarea în Liga a 2-a
CSO Cugir și Unirea Dej, primele două clasate din Seria a 9-a a eșalonului terț se înfruntă sâmbătă, sub Drăgana, de la ora 17.00, în derby-ul penultimei runde.
În tur, în 30 octombrie, a fost 1-0 pentru actualul lider, “roș-albaștrii” suferind primul eșec stagional. Miza acestui joc direct, așteptat încă din iarnă de pretendentele la accederea în eșalonul secund, deja calificate matematic la barajul pentru promovarea în Liga a 2-a s-a estompat mult, după ce, runda precedentă amfitrionii au pierdut total neașteptat, tot acasă, 0-1 (prima înfrângere internă a stagiunii și singurul gol încasat acasă în 2021), cu CS Hunedoara, surpriza primăverii, iar distanța din ierarhia s-a mărit la 5 puncte în favoarea vizitatorilor (fără antrenorul Dragoș Militaru pe banca tehnică, suspendat două jocuri).
Dacă s-ar înregistra o victorie cugireană, atunci ar exista presiune pe dejeni, obligați să învingă în ultima rundă, acasă, cu Avântul Reghin (CSO, deplasare la Jucu). Din formula gazdelor, cu rezultate negative la recentele testări anti-COVID, va lipsi Șt. Radu (suspendat), Vitinha este incert, dar vor reveni I. Grozav și Dușmanu.
“Este o întâlnire care și-a pierdut oarecum din importanță după neașteptata înfrângere cu gruparea de lângă furnale. Totuși, înfruntăm liderul, este un joc între primele formații din serie și ne dorim să ridicăm nivelul prestației, să ne prezentăm cât se poate mai bine și să câștigăm. Ar fi o victorie importantă în plan moral”, a spus antrenorul Lucian Itu.
Unirea Dej și CSO Cugir se vor bate pentru promovare cu Minaur Baia Mare și ocupanta locului secund (SCM Zalău sau CAO Oradea) din Seria a 10-a, în barajele din luna mai. (
Secțiune Știri sub articolul principal
Urmăriți Ziarul Unirea și pe GOOGLE ȘTIRI
![](https://ziarulunirea.ro/wp-content/uploads/2023/12/ziarulunirea.jpg)
Știri recente din categoria Sport
FOTO | Trei sportivi de la CS Unirea Alba Iulia, convocați la lotul național de Orientare: Vor reprezenta România la două competiții internaționale de anvergură
Trei sportivi de la CS Unirea Alba Iulia, convocați la lotul național de Orientare: Vor reprezenta România la două competiții internaționale de anvergură Federația Română de Orientare a stabilit componența loturilor naționale care urmează să reprezinte România la două competiții internaționale de anvergură care vor avea loc în perioada imediat următoare. Astfel în perioada 14-20 […]
Secțiune Articole Similare
-
Opinii - Comentariiacum 4 zile
8 august – Ziua Internaţională a Pisicii. Curiozități despre prietenii blănoși care ne bucură viața de peste 9.000 de ani
-
Opinii - Comentariiacum 18 ore
11 august 1456, ziua în care Iancu de Hunedoara, voievod al Transilvaniei, se stinge din viață. A fost înmormântat la Alba Iulia, iar pe piatra sa funerară stă înscris ”S-a stins lumina lumii”
-
Opinii - Comentariiacum 3 zile
9 august – Ziua internațională a grădinilor zoologice și a parcurilor
-
Sportacum 4 zile
FOTO: Metalurgistul Cugir – CSU Alba Iulia 1-3 (0-1), în Cupa României | Studenții, calificare fără emoții
-
Opinii - Comentariiacum 5 zile
7 august – Sfânta Cuvioasă Teodora, prima româncă trecută în rândul sfinților
-
Ştirea zileiacum 19 ore
Veta Biriș, doamna muzicii populare din Alba, își aniversează ziua de naștere: Celebra interpretă împlinește 75 de ani