Român din Suedia, obligat să se vaccineze, a băut o ladă de bere pentru a elimina serul din organism
Român din Suedia, obligat să se vaccineze, a băut o ladă de bere pentru a elimina serul din organism
Un medic român stabilit în Suedia, Laura Ghibu, se „lovește” frecvent cu cazuri neobișnuite din partea conaționalilor care au o atitudine puțin sceptică față de COVID-19 și vaccin. Aceasta a povestit referitor la un pacient român care s-a vaccinat pentru a putea pleca într-o delegație, în străinătate, însă a încercat apoi să elimine vaccinul din organism consumând o ladă de bere. O altă pacientă româncă susține că deține o amuletă specială cu ajutorul căreia depistează virusul în oameni, știind de cine să se ferească.
„Azi am vorbit cu un pacient care era foarte împotriva vaccinului. Știa pe de rost tot punctajul: control, moarte, experiment, virusul nu există, știți voi. Azi mi-a spus că s-a vaccinat fiindcă trebuia să plece într-o delegație în străinătate și nu voia să-i bage ăia bețe în nas și să-i slăbească creierul. Apoi mi-a spus că după vaccin s-a dus acasă și a băut o ladă de bere ca să dea vaccinul afară! Și că după aia s-a simțit amețit din cauza drăciei ăleia. Am încercat să-i explic că vaccinul nu poate fi dat afara cu bere și că amețeala depinde cu cea mai mare probabilitate de cantitatea de alcool pe care o avea în sânge. Nu m-a crezut”, a relatat dr. Laura Ghibu pe Facebook.
Aceasta nu este singura poveste neobișnuită auzită de medicul român dinn Suedia. Ea a povestit și despre o pacientă cu o amuletă specială, care depistează coronavirusul și astfel știe de care oameni să se ferească.
„Doamna, foarte senină, mi-a spus că Nu sunt infectată și n-am nicio șansă să mă infectez, deoarece am la mine un pendul. A scos din buzunar acel pendul și, mișcându-l așa, lejer, mi-a spus: Vedeți? Pendulul vine spre mine, asta înseamnă că sunt curată, nu sunt infectată. Iar când mă întâlnesc cu cineva, scot pendulul, iar dacă acel pendul face o anumită mișcare îmi dau seama că este infectat și mă păzesc, deci cu mine puteți să fiți în siguranță”, a declarat medicul Laura Ghibu miercuri seară, la Digi24.
Ea explică aceste comportamente prin faptul că în România oamenii cred în povești, în proprietățile curative ale usturoiului sau că alcoolul și tutunul nu dăunează. Laura Ghibu a menționat și consumul excesiv de antibiotice din România ca atitudine greșită a oamenilor față de medicină.
Sursa: digi24.ro
Secțiune Știri sub articolul principal
Adăugați Ziarul Unirea ca sursă de ȘTIRI GOOGLE

Știri recente din categoria Actualitate
Cât a ajuns darul de nuntă în 2026: Cum arată nunțile în România pe fondul creșterii accelerate a prețurilor
Cât a ajuns darul de nuntă în 2026: Cum arată nunțile în România pe fondul creșterii accelerate a prețurilor Creșterea accelerată a prețurilor din ultimii ani își face simțit efectul și în sezonul nunților, unde organizarea unui eveniment a ajuns să fie semnificativ mai costisitoare decât în trecut. În acest context, și sumele oferite de […]
VIDEO | Asfaltare la peste 30 de grade pe DN 14B, în Alba: Lucrări „încinse” pe drumul care leagă zona Mureșului de Valea Târnavelor
Asfaltare la peste 30 de grade pe DN 14B, în Alba: Lucrări „încinse” pe drumul care leagă zona Mureșului de Valea Târnavelor Lucrările de asfaltare pe sectorul din județul Alba al Drumului Național (DN) 14 B au continuat și în zilele cu căldură excesivă. Sâmbătă, 27 iunie 2026, la ora 15.00, în zona lucrărilor temperatura […]
Cum trecem mai ușor peste caniculă: Medicii recomandă hidratare și evitarea expunerii la soare
Cum trecem mai ușor peste caniculă: Medicii recomandă hidratare și evitarea expunerii la soare Ministerul Sănătăţii a transmis o serie de recomandări ale medicilor către populaţie pentru a trece cu bine peste valul de caniculă cu care se confruntă România zilele acestea. „Temperaturile extreme pun o presiune mare pe organismul nostru. Pentru a trece cu […]










