RMC 24 Alba Iulia, la turneul final al Campionatului de minifotbal
RMC 24 Alba Iulia va participa în perioada 2-5 iulie, la Arad, turneul final naţional de minifotbal, întrecere la care se înfruntă cele mai bune 16 echipe din România.
Competiţia se anunţă foarte atractivă, cu un interes extrem de ridicat, prin prisma faptului că peste două luni va avea loc Campionatul European de Minifotbal, iar jucătorii îşi vor da tot interesul pentru a fi selecţionaţi în reprezentativa tricoloră (turneul va fi intens mediatizat pe Sport.ro). Specificăm că România este de 5 ori la rând campioană europeană şi medaliată cu bronz la Campionatul Mondial din SUA.
Citeşte şi: Adversari din Şimleu Silvaniei, Craiova şi Iaşi pentru RMC 24 Alba Iulia, la turneul final de la Arad
Din judeţul Alba, singura echipă participantă este RMC 24, de trei ori consecutiv câştigătoarea Campionatului Regional de Minifotbal Winners – Bergenbier, desfăşurat la Baza Sportivă “Winner’s Club Ţălnar” din Alba Iulia, singurul afiliat momentan la Federaţia Română de Minifotbal. Pentru calificarea la Arad, echipa RMC 24 a trebuit să treacă de un Campionat Regional (zona de S-V), la Deva, turneu care a aliniat la start 16 echipe şi unde nu a fost învinsă decât o singură dată de Juventus Sibiu, campioana naţională en-titre, cele două formaţii calificându-se astfel la turneul naţional de la Arad.
*Lot puternic
Până acum, singurul susţinător financiar al echipei a fost George Cornel Ţălnar, care este creatorul şi antrenorul RMC 24, însă după turneul de la Deva, care a fost la fel de costisitor, şi după procurarea de echipamente şi accesorii necesare jucătorilor şi staff-ului tehnic, acesta nu mai poate finanţa pe cont propriu echipa ce face cinste fotbalului albaiulian aflat de câţiva ani într-un total con de umbră.
Acum, RMC 24 se bucură de sprijinul acordat de către câteva persoane şi societăţi comerciale marcante ale municipiului Alba Iulia, cărora doreşte să le mulţumească pentru ajutorul acordat: Albalact – prin dl. Raul Ciurtin, Primăria Municipiului Alba Iulia, Bergenbier SA, Sendy Club, Cafe Chic, Winner’s Club Ţălnar, dl. Constantin Pralea, AJF Alba, Fidax SRL, dl. Radu Ortelecan, Ancău Company, dl. Alin Nădăudean, SC Veronella, dl. Gabriel Pleşa, Transeuro, Poem Studio Estetic, SC Red Zone SRL.
Reprezentanţii RMC 24 vor să salute şi să felicite echipa Lin & Ema, care a reuşit clasarea pe un onorabil loc 4 la Cupa României la Minifotbal de la Roman, a doua competiţie valorică organizată la nivel naţional, dintr-un număr de 64 echipe participante.
Din delegaţia care va reprezenta oraşul nostru la Arad fac parte: Claudiu Boldi, Gheorghe Râşniţă, Ionuţ Grozav, Adrian Potopea, Panfil Hîrciagă, Alexandru Circov, Marius Cristea, Ionel Cristea, Alexandru Popa, Claudiu Oara, Mihai Manea, Vlad Răducanu, Alin Popa, George Ţălnar, Ovidiu Bibotean, Călin Frîncu, Claudiu Plăcintă, Laurenţiu Ilyes şi Adrian Garbo.
Secțiune Știri sub articolul principal
Urmăriți Ziarul Unirea și pe GOOGLE ȘTIRI
![](https://ziarulunirea.ro/wp-content/uploads/2023/12/ziarulunirea.jpg)
Știri recente din categoria Sport
George Cozma (CSȘ Blaj) concurează vineri la Campionatul European Under 18 din Slovacia, în calificările probei de 800 metri La finele acestei săptămâni, aiudeanul George Cozma (CSȘ Blaj), recent medaliat cu bronz la Campionatele Balcanice Under 18 de la Maribor (Slovenia), va lua startul la Campionatul European Under 18, în perioada 18-21 iulie, în Slovacia, […]
Secțiune Articole Similare
-
Opinii - Comentariiacum 23 de ore
Muntele Găina sau ”Muntele Dragostei” din Alba, unde are loc anual Târgul de fete, încărcat de legende și tradiție
-
Sportacum 2 zile
FOTO: Reunire la Metalurgistul Cugir, cu revenirile lui G. Goronea, S. Itu și M. Codrea
-
Opinii - Comentariiacum 4 zile
15 iulie: Ziua Mărcii Poștale Românești. Primele mărci poștale, tipărite în Moldova, în 1848
-
Opinii - Comentariiacum 3 zile
15 iulie, Ciurica, o altă zi a femeilor! Dacă îţi baţi bărbatul, îţi va merge bine tot anul
-
Opinii - Comentariiacum 5 zile
14 iulie: Ziua Transmisioniştilor Militari
-
Opinii - Comentariiacum 11 ore
18 iulie: Se stingea din viață Regina Maria, femeia care a influențat cel mai mult istoria României