Pugilistul Claudiu Covaciu – bronz la Europenele de tineret

Redactia Ziarului Unirea

Pugilistul Claudiu Covaciu (14 ani), din Şpring, legitimat la CSM Sibiu (antrenor Gheorghe Niţă) a rămas cu medalia de bronz la Campionatele Europene de Tineret de la Dublin. La prima sa participare la acest nivel, în limitele categoriei 48 kg. acesta l-a învins în sferturile de finală, pe israelianul Sharay Daniel (vicecampion european). În semifinale însă, conjudeţeanul (Casa de tip familial “Maria Mirabela” din Draşov) a fost depăşit de rusul Smirnov Arsenii, campion european. Din delegaţia României a făcut parte şi Daniel Rusu, primarul din Şpring. “A fost un meci sensibil egal atribuit campionului din Rusia. Asta e… Aici a luat sfârşit un vis frumos numit Covaciu Claudiu. O figură frumoasă la întâia prezentare a lui la o întrecere de o asemenea anvergură”, a comentat Daniel Rusu.
La acest Campionat European au fost prezenţi 145 de sportivi din 20 de ţări. România a terminat pe locul 6, fiind depăşită de ţări cu un box puternic cum ar fi: 1. Rusia (10 campioni din 12 finalişti), 2. Ucraina (5 campioni din 11 finalişti), 3. Irlanda (2 campioni din 7 finalişti), 4. Armenia (un campion, un finalist), 5. Germania (2 finalişti, 2 vicecampioni), 6. România (un finalist, un vicecampion), celelalte ţări, în ordinea clasării: Belarus, Turcia, Croaţia, Moldova, Israel, Lituania, Olanda, Cehia, Ţara Galilor, Scoţia, Polonia, Italia, Belarus, Estonia.

Într-un joc de verificare, CSM Unirea Alba Iulia – Sticla Arieșul Turda 2-0 (0-0) | „Alb-negrii”, a treia victorie fără gol primit

Într-un joc de verificare, CSM Unirea Alba Iulia – Sticla Arieșul Turda 2-0 (0-0). „Alb-negrii”, a treia victorie fără gol primit O săptămână perfectă pentru gruparea din Cetatea Marii Uniri, care s-a calificat în play-off-ul Cupei României și a celebrat Centenarul, s-a încheiat cu partida de verificare cu Sticla Arieșul Turda. Pe „Cetate”, gruparea albaiuliană […]