Proiecte de viitor la Cugir: Mobilitate urbană, modernizarea unor secții ale Spitalului și reabilitarea cetății dacice
Primarul orașului Cugir, Adrian Teban, a declarat că pentru anul 2021, bugetul orașului va fi cu până la 30 de procente mai mare ca anul trecut datorită infuziei de fonduri europene. Invitat la Radio Unirea FM, acesta a anunțat mai multe proiecte care vor fi implementate în viitor, în Cugir.
„Principala noastră provocare este să dezvoltăm mobilitatea urbană, adică să ieșim din cadrul Cugirului și să ne extindem cu transportul public către localitățile limitrofe și ne gândim aici la Șibot, Săliște, Blandiana. Este o idee și includerea stațiunii de schi Șureanu în acest plan de mobilitate urbană.
Am solicitat preluarea drumului de la Râul Mare de la Romsilva. Consider că un turism decent nu se poate face fără drumuri de acces, modernizate și asfaltate, iar ce avem acum acolo este o improvizație pentru că folosim niște drumuri forestiere și ați văzut ce probleme sunt când sunt ninsori.
O altă dorință este să reabilităm secția de infecțioase și alte secții ale Spitalului Oreșenesc care nu au fost prinse pe vechile programe.
Ne dorim să reabilităm cetatea dacică, pentru că, capacitatea unui oraș de a-și reveni din situații de criză depinde de profilul lui, iar orașul Cugir este un oraș monoindustrial.
De aceea ne dorim să dezvoltăm și alte sectoare economice și industriale pe lângă industria de apărare, care este de tradiție. Ne gândim că o zonă care să favorizeze firmele care lucrează în economia circulară a fi o oportunitate pentru noi și pregătim proiecte în acest sens.
Principala noastră oportunitate pentru noi este cofinanțarea celor 16 proiecte pe fonduri europene, iar a doua este pregătirea acelor proiecte, adică clarificarea situației juridice a clădirilor și pregătirea documentației tehnice pentru proiectele care vor intra pe viitorul PNRR sau pe fondurile de coeziune prin ADR-uri.
Ceea ce vă pot spune este că bugetul va fi mai mare cu 20-30% mai mare decât cel de anul trecut tocmai datorită acestor fonduri europene care vor intra în bugetul orașului în următorii 2-3 ani”, a declarat primarul orașului Cugir, Adrian Teban la Radio Unirea FM.
Secțiune Știri sub articolul principal
Urmăriți Ziarul Unirea și pe GOOGLE ȘTIRI
![](https://ziarulunirea.ro/wp-content/uploads/2023/12/ziarulunirea.jpg)
Știri recente din categoria Ştirea zilei
Salariul, criteriul cel mai important pentru românii care caută locuri de muncă Salariul, echilibrul dintre viața personală și cea profesională și relația bună cu managerul sunt criteriile care contează cel mai mult pentru români când vine vorba de alegerea unui job, potrivit unui studiu realizat de o platformă de recrutare și transmis către site-ul StartupCafe.ro. […]
Secțiune Articole Similare
-
Opinii - Comentariiacum 3 zile
Muntele Găina sau ”Muntele Dragostei” din Alba, unde are loc anual Târgul de fete, încărcat de legende și tradiție
-
Opinii - Comentariiacum 2 zile
Ce nume se sărbătoresc de Sfântul Ilie 2024. Câți români își sărbătoresc onomastica de Sfântul Prooroc Ilie
-
Opinii - Comentariiacum 23 de ore
Legenda Sfântului Ilie, aducătorul de ploi, căruţaşul cerului care fulgeră şi trăzneşte
-
Opinii - Comentariiacum o zi
Mesaje de SFANTUL Ilie 2024. Urări, SMS-uri şi felicitări pe care le poţi transmite celor îşi serbează onomastica
-
Opinii - Comentariiacum 2 zile
Mesaje cu URARI de ”La mulți ani” de Sfântul Ilie 2024. Felicitări și idei de mesaje pentru sărbătoriți
-
Opinii - Comentariiacum o zi
Cui îi spunem „La mulţi ani” de Sfântul Ilie 2024. Ce nume se sărbătoresc pe 20 iulie