Profesorul Cristian Păun, despre urmările deficitului uriaș al României: Anul viitor ne vom lua definitiv adio de la adoptarea monedei Euro. Vom sta deoparte, într-un cerc periferic UE, vulnerabili și săraci
Profesorul Cristian Păun, despre urmările deficitului uriaș al României: Anul viitor ne vom lua definitiv adio de la adoptarea monedei Euro. Vom sta deoparte, într-un cerc periferic UE, vulnerabili și săraci
Profesorul de economie Cristian Păun, originar din județul Alba, scrie într-o postare în mediul online despre ce urmări poate avea deficitul uriaș al României, acesta fiind de părere că în 2026, țara noastră își poate lua adio de la aderarea la moneda euro.
”Deficit de 2,3% după primele 3 luni ale anului. Mai mare ca cel din primele 3 luni ale anului trecut.
Cu o economie care evoluează la jumătate din prognozele care au dus la construcția bugetului din acest an, deficitul nu are cum să nu sară de 8-9%. Din ținta, adică. Foarte probabil să treacă de 10% cu un an agricol prost. Deja a început bine… fructele sunt în bună măsură compromise de cele câteva zile de îngheț de la jumătatea lunii aprilie.
Citește și: Profesorul de economie Cristian Păun: După alegeri, pregătiți-vă să scoateți mai mulți bani din buzunare! Modelul de guvernanță nu trece de nivelul rudimentar al unor copiii de bani gata!

Acest deficit ne va duce lejer către o datorie de peste 70% din PIB, în vreo doi ani. Adică, anul viitor ne vom lua definitiv adio de la adoptarea monedei Euro. Fix în anul în care bulgarii o vor adopta. Euro înseamnă mai multă integrare. O privire spre vest, nu spre est. Spre lumea dezvoltată.
Detractorii de la noi sunt cu duiumul, au luptat cu toți dinții să ajungem în această situație fără de ieșire. Mulți care vor să ne țină deoparte de acest club select, cu reguli de conduită economică destul de stricte dar benefice aplaudă situația. Doar avem tiparnița la îndemână, la nevoie, spun ei. Nu ne-am pierdut independența.
Iată că după un program susținut de expandare a cheltuielilor prin deficite excesive început prin 2018 (numit pompos ”wage-led-growth”) vom ajunge să punem pe butuci definitiv și ireversibil proiectul unei integrări și mai puternice în cadrul Pieței Unice. Vom sta deoparte, într-un cerc periferic UE, vulnerabili și săraci. Nu întâmplător, fiind în afara Zonei Euro, extragem astăzi destul de puține avantaje din aceste libertăți economice esențiale din spatele procesului de integrare.
Dacă vreți, menținerea propriei monede este o metodă de a distorsiona investițiile și comerțul cu ceilalți parteneri, mai ales cu cei din Zona Euro. Ca un fel de taxă vamală.
Un suveranism mai puțin vizibil dar la fel de nociv!”, a scris Păun pe Facebook.
Secțiune Știri sub articolul principal
Adăugați Ziarul Unirea ca sursă de ȘTIRI GOOGLE

Știri recente din categoria Actualitate
Un nou blocaj în negocierile pentru Guvern de la Cotroceni. Președintele Nicușor Dan acuză: „De marți până azi, PNL și-a schimbat poziția”
Un nou blocaj în negocierile pentru Guvern de la Cotroceni. Președintele Nicușor Dan acuză: „De marți până azi, PNL și-a schimbat poziția” Liderii PSD, PNL, USR și UDMR au fost convocați vineri, 26 iunie 2026, la Palatul Cotroceni de președintele Nicușor Dan, pentru consultări decisive privind formarea unui nou Guvern. Pe masa negocierilor se aflau […]
Cât va fi punctul de amendă de la 1 iulie 2026: Amenzi rutiere mai mari, odată cu creșterea salariului minim
Cât va fi punctul de amendă de la 1 iulie 2026: Amenzi rutiere mai mari, odată cu creșterea salariului minim Începând cu data de 1 iulie 2026, valoarea amenzilor rutiere va crește odată cu majorarea punctului-amendă la 216,25 lei, echivalentul a 5% din salariul minim brut pe țară. Noile valori vor afecta toate clasele de […]
Ludovic Orban, reacție acidă la adresa președintelui Nicușor Dan: ,,Nu ești șeful sistemului. Ești doar marioneta sistemului”
Ludovic Orban, reacție acidă la adresa președintelui Nicușor Dan: ,,Nu ești șeful sistemului. Ești doar marioneta sistemului” Ludovic Orban, președintele Forța Dreptei, a publicat un mesaj critic la adresa președintelui României, Nicușor Dan, vineri, 26 iunie 2026. ,,Nu. Nu ești șeful sistemului. Ești doar marioneta sistemului. Încă sper că nu ai ajuns prizonierul lor. Și, […]








