Ştirea zilei

Primarul Gabriel Pleșa, „TURIST” în Austria, alături de viceprimar și consilierii locali. Hotărârea pentru întâlnirea de lucru din Salzburg, supusă la vot, vineri

Ioana Oprean

Publicat

în

Primarul Municipiului Alba Iulia, Gabriel Pleșa, se va deplasa, în cadrul unei întâlniri de lucru, în Austria,  pentru planificarea unor acțiuni comune în domeniul turismului.

Acesta nu va fi singurul „călător”, edilul orașului nostru fiind însoțit în această excursie de viceprimarul Emil Popescu, Flaviu Buta, consilierul cabinetului, Daniel Stan, director de investiții, consilierii locali Gabriel Medrea și Sandu Cornel, precum și de doi șoferi.

În mod curios, cheltuielile aferente acestei întâlniri nu au fost specificate în cadrul documentului, contrar principiului transparenței. Mulți albaiulieni vor aștepta, deci, vederi și amintiri, la întoarcerea grupului din „excursie”.

Potrivit hotărârii care va fi prezentate în cadrul ședinței extraordinare a CL Alba Iulia din data de 18 iunie, a fost aprobată cooperarea între municipiul Alba Iulia, Județul Alba din România și orașul Tumitz din Austria. In baza relațiilor de colaborare de până acum, la invitația primarului Tumitz, respectiv a companiilor care activează în comunitățile locale Tumitz, Traismauer, Haunoldstein și Salzburg în domeniul infrastructurii, au propus o întâlnire de lucru la care să participe și o delegație din partea Municipiului Alba Iulia.

Următoarele teme de discuție sunt propuse cu ocazia acestor întâlniri:

  • Planificarea unor acțiuni comune în domeniul turismului
  • Coronavirus – care este situația în prezent și cum pot comunitățile locale conlucra pentru a depăși provocările acestei epidemii
  • Sistemele din beton și beton armat de eliminare a apelor uzate și de alimentare cu apă potabilă

Pe lângă aceste aspecte, întâlnirea de lucru a mai fost motivată în cadrul documentului, prin următoarele:

„În cei aproximativ 200 de ani de administrație austriacă s-a relansat viața economică și culturală a orașulu. Este suficient să amintim că prima sinagogă din zidărie din Transilvania a fost construită la Alba lulia (începând cu 1822) și că spitalul militar austriac a fost transformat în cea mai importantă bibliotecă din Transilvania, Biblioteca Batthyaneum, aici funcționând și cea mai veche stație meteorologică din România. De asemenea, influența Austriei asupra Transilvaniei și a Alba luliei s-a manifestat puternic în plan cultural, elita intelectualității formându-se în universitățile din Austria.

În baza relațiilor de colaborare de până acum cu orașul înfrățit Turnitz – conform Hotărârii Consiliului Local Alba lulia nr. 11/ 2018, primarul orașului dar și companii private austriece care își dezvoltă activitatea în Turnitz, Traismauer, Haunoldstein și Salzburg în domeniul infrastructurii, au propus o întâlnire de lucru la care să participe și o delegație din partea Municipiului Alba lulia. Este o bună oportunitate de a prezenta potențialul de dezvoltare economică al orașului Alba lulia și de a identifica soluții implementate la nivelul comunităților locale din Austria care pot să fie transferabile în comunitatea locală albaiuliană.”


Secțiune Știri sub articolul principal

Urmăriți Ziarul Unirea și pe  GOOGLE ȘTIRI



Știri recente din categoria Ştirea zilei

Ştirea zilei

FOTO | Cerere de înlăturare a bustului lui Octavian Goga din Alba Iulia: Menținerea lui ar fi „ilegală”. Primăria așteaptă punctul de vedere al Academiei Române

Bogdan Ilea

Publicat

în

Cerere de înlăturare a bustului lui Octavian Goga din Alba Iulia: Menținerea lui ar fi „ilegală”. Primăria așteaptă punctul de vedere al Academiei Române Asociația pentru prevenirea și combaterea antisemitismului și legionarismului a trimis o cerere, adresată Consiliului Local al Municipiului Alba Iulia, Consiliului Județean Alba și Instituția Prefectului Județului Alba, cu privire la bustul […]

Citește mai mult

Ştirea zilei

Directorul general al Fabricii de Arme Cugir și-a dat DEMISIA. Radu Coroamă pleacă din funcția de conducere a companiei

Bogdan Ilea

Publicat

în

Directorul general al Fabricii de Arme Cugir și-a dat DEMISIA. Radu Coroamă pleacă din funcția de conducere a companiei Radu Coroamă, directorul general al Fabricii de Arme Cugir, și-a dat recent demisia din funcția de conducere pe care o ocupa în cadrul companiei. Demisia a fost confirmată de Radu Coroamă într-o discuție telefonică cu ziariștii […]

Citește mai mult

Ştirea zilei

SURSE: Transportul public din Alba Iulia rămâne în „aer”, după ședința AIDA-TL de astăzi. Nicio soluție concretă pentru ieșirea din criză

Lucian Dărămuș

Publicat

în

SURSE: Transportul public din Alba Iulia rămâne în „aer”, după ședința AIDA-TL de astăzi. Nicio soluție concretă pentru ieșirea din criză Criza transportului public din Alba Iulia este departe de a fi rezolvată. Potrivit unor surse ziarulunirea.ro din cadrul ședinței de astăzi, luni, 22 iunie 2026 a Asociației Intercomunitare de Dezvoltare Alba Transport Local (AIDA-TL), […]

Citește mai mult