Ştirea zilei

Primarul Gabriel Pleșa, „TURIST” în Austria, alături de viceprimar și consilierii locali. Hotărârea pentru întâlnirea de lucru din Salzburg, supusă la vot, vineri

Ioana Oprean

Publicat

în

Primarul Municipiului Alba Iulia, Gabriel Pleșa, se va deplasa, în cadrul unei întâlniri de lucru, în Austria,  pentru planificarea unor acțiuni comune în domeniul turismului.

Acesta nu va fi singurul „călător”, edilul orașului nostru fiind însoțit în această excursie de viceprimarul Emil Popescu, Flaviu Buta, consilierul cabinetului, Daniel Stan, director de investiții, consilierii locali Gabriel Medrea și Sandu Cornel, precum și de doi șoferi.

În mod curios, cheltuielile aferente acestei întâlniri nu au fost specificate în cadrul documentului, contrar principiului transparenței. Mulți albaiulieni vor aștepta, deci, vederi și amintiri, la întoarcerea grupului din „excursie”.

Potrivit hotărârii care va fi prezentate în cadrul ședinței extraordinare a CL Alba Iulia din data de 18 iunie, a fost aprobată cooperarea între municipiul Alba Iulia, Județul Alba din România și orașul Tumitz din Austria. In baza relațiilor de colaborare de până acum, la invitația primarului Tumitz, respectiv a companiilor care activează în comunitățile locale Tumitz, Traismauer, Haunoldstein și Salzburg în domeniul infrastructurii, au propus o întâlnire de lucru la care să participe și o delegație din partea Municipiului Alba Iulia.

Următoarele teme de discuție sunt propuse cu ocazia acestor întâlniri:

  • Planificarea unor acțiuni comune în domeniul turismului
  • Coronavirus – care este situația în prezent și cum pot comunitățile locale conlucra pentru a depăși provocările acestei epidemii
  • Sistemele din beton și beton armat de eliminare a apelor uzate și de alimentare cu apă potabilă

Pe lângă aceste aspecte, întâlnirea de lucru a mai fost motivată în cadrul documentului, prin următoarele:

„În cei aproximativ 200 de ani de administrație austriacă s-a relansat viața economică și culturală a orașulu. Este suficient să amintim că prima sinagogă din zidărie din Transilvania a fost construită la Alba lulia (începând cu 1822) și că spitalul militar austriac a fost transformat în cea mai importantă bibliotecă din Transilvania, Biblioteca Batthyaneum, aici funcționând și cea mai veche stație meteorologică din România. De asemenea, influența Austriei asupra Transilvaniei și a Alba luliei s-a manifestat puternic în plan cultural, elita intelectualității formându-se în universitățile din Austria.

În baza relațiilor de colaborare de până acum cu orașul înfrățit Turnitz – conform Hotărârii Consiliului Local Alba lulia nr. 11/ 2018, primarul orașului dar și companii private austriece care își dezvoltă activitatea în Turnitz, Traismauer, Haunoldstein și Salzburg în domeniul infrastructurii, au propus o întâlnire de lucru la care să participe și o delegație din partea Municipiului Alba lulia. Este o bună oportunitate de a prezenta potențialul de dezvoltare economică al orașului Alba lulia și de a identifica soluții implementate la nivelul comunităților locale din Austria care pot să fie transferabile în comunitatea locală albaiuliană.”


Secțiune Știri sub articolul principal

Adăugați Ziarul Unirea ca sursă de ȘTIRI GOOGLE



Știri recente din categoria Ştirea zilei

Ştirea zilei

Locuitorii din Alba Iulia încep să se alăture șoferilor STP aflați în grevă: „Ca și cetățean al acestui oraș am venit să-i susțin. După ce ne-au purtat atâția ani în spate, măcar atât merită și ei”

Ioana Oprean

Publicat

în

Locuitorii din Alba Iulia încep să se alăture șoferilor STP aflați în grevă: „Ca și cetățean al acestui oraș am venit să-i susțin. După ce ne-au purtat atâția ani în spate, măcar atât merită și ei” După aproape două săptămâni de grevă a șoferilor Societății de Transport Public (STP) Alba Iulia, tot mai mulți cetățeni […]

Citește mai mult

Ştirea zilei

VIDEO | Momentul impactului de la Teiuș, în care doi vârstnici de 77 și 80 de ani s-au ciocnit cu două tricicluri: Aceștia au fost transportați de urgență la spital

Bogdan Ilea

Publicat

în

Momentul impactului de la Teiuș, în care doi vârstnici de 77 și 80 de ani s-au ciocnit cu două tricicluri: Aceștia au fost transportați de urgență la spital Doi vârstnici de 77 și 80 de ani, din Teiuș, au ajuns cu răni la spital după ce s-au ciocnit cu două tricicluri electrice, după un accident […]

Citește mai mult

Ştirea zilei

ACCIDENT rutier pe DN 67C, în zona Tău Bistra: Un motociclist ar fi pierdut controlul și ar fi intrat în coliziune cu un parapet

Bogdan Ilea

Publicat

în

ACCIDENT rutier pe DN 67C, în zona Tău Bistra: Un motociclist ar fi pierdut controlul și ar fi intrat în coliziune cu un parapet Un accident rutier a avut loc pe DN 67 C, în localitatea Tău Bistra, 24 iunie 2026. Din primele informații este implicat un motociclist.  Acesta ar fi intrat într-un parapet după […]

Citește mai mult