Primarul Gabriel Pleșa, „TURIST” în Austria, alături de viceprimar și consilierii locali. Hotărârea pentru întâlnirea de lucru din Salzburg, supusă la vot, vineri
Primarul Municipiului Alba Iulia, Gabriel Pleșa, se va deplasa, în cadrul unei întâlniri de lucru, în Austria, pentru planificarea unor acțiuni comune în domeniul turismului.
Acesta nu va fi singurul „călător”, edilul orașului nostru fiind însoțit în această excursie de viceprimarul Emil Popescu, Flaviu Buta, consilierul cabinetului, Daniel Stan, director de investiții, consilierii locali Gabriel Medrea și Sandu Cornel, precum și de doi șoferi.
În mod curios, cheltuielile aferente acestei întâlniri nu au fost specificate în cadrul documentului, contrar principiului transparenței. Mulți albaiulieni vor aștepta, deci, vederi și amintiri, la întoarcerea grupului din „excursie”.
Potrivit hotărârii care va fi prezentate în cadrul ședinței extraordinare a CL Alba Iulia din data de 18 iunie, a fost aprobată cooperarea între municipiul Alba Iulia, Județul Alba din România și orașul Tumitz din Austria. In baza relațiilor de colaborare de până acum, la invitația primarului Tumitz, respectiv a companiilor care activează în comunitățile locale Tumitz, Traismauer, Haunoldstein și Salzburg în domeniul infrastructurii, au propus o întâlnire de lucru la care să participe și o delegație din partea Municipiului Alba Iulia.
Următoarele teme de discuție sunt propuse cu ocazia acestor întâlniri:
- Planificarea unor acțiuni comune în domeniul turismului
- Coronavirus – care este situația în prezent și cum pot comunitățile locale conlucra pentru a depăși provocările acestei epidemii
- Sistemele din beton și beton armat de eliminare a apelor uzate și de alimentare cu apă potabilă
Pe lângă aceste aspecte, întâlnirea de lucru a mai fost motivată în cadrul documentului, prin următoarele:
„În cei aproximativ 200 de ani de administrație austriacă s-a relansat viața economică și culturală a orașulu. Este suficient să amintim că prima sinagogă din zidărie din Transilvania a fost construită la Alba lulia (începând cu 1822) și că spitalul militar austriac a fost transformat în cea mai importantă bibliotecă din Transilvania, Biblioteca Batthyaneum, aici funcționând și cea mai veche stație meteorologică din România. De asemenea, influența Austriei asupra Transilvaniei și a Alba luliei s-a manifestat puternic în plan cultural, elita intelectualității formându-se în universitățile din Austria.
În baza relațiilor de colaborare de până acum cu orașul înfrățit Turnitz – conform Hotărârii Consiliului Local Alba lulia nr. 11/ 2018, primarul orașului dar și companii private austriece care își dezvoltă activitatea în Turnitz, Traismauer, Haunoldstein și Salzburg în domeniul infrastructurii, au propus o întâlnire de lucru la care să participe și o delegație din partea Municipiului Alba lulia. Este o bună oportunitate de a prezenta potențialul de dezvoltare economică al orașului Alba lulia și de a identifica soluții implementate la nivelul comunităților locale din Austria care pot să fie transferabile în comunitatea locală albaiuliană.”
Secțiune Știri sub articolul principal
Adăugați Ziarul Unirea ca sursă de ȘTIRI GOOGLE

Știri recente din categoria Ştirea zilei
Parc de agrement în zona Schit, pe locul vechiului ștrand: Primăria Alba Iulia pregătește investiția care ar putea transforma radical una dintre cele mai atractive zone ale orașului
Parc de agrement în zona Schit, pe locul vechiului ștrand: Primăria Alba Iulia pregătește investiția care ar putea transforma radical una dintre cele mai atractive zone ale orașului Primăria Alba Iulia face un nou pas spre amenajarea unui amplu parc cu spații recreative și de agrement în zona Schit, pe locul vechiului ștrand, scos din […]
VIDEO | INCENDIU la o stație de încărcare a vehiculelor electrice din Aiud Un incendiu s-a produs în seara zilei de sâmbătă, 27 iunie 2026 la o stație de încărcare a vehiculelor electrice din Aiud. Incidentul s-a petrecut în jurul orei 21.00 în zona Gării Aiud. În imaginile de la fața locului se poate observa […]
VIDEO | „Focul de tabără”, soi creat de dr. ing. Wagner István, părintele trandafirilor din România, desemnat „Trandafirul anului 2026” la Sărbătoarea Rozelor de la Aiud-Ciumbrud: „De nota 10, ca a Nadiei”
„Focul de tabără”, soi creat de dr. ing. Wagner István, părintele trandafirilor din România, desemnat „Trandafirul anului 2026” la Sărbătoarea Rozelor de la Aiud-Ciumbrud: „De nota 10, ca a Nadiei” „Focul de tabără”, un soi creat de dr. ing. Wagner István, părintele trandafirilor din România, a fost desemnat, sâmbătă, 27 iunie 2026, „Trandafirul anului 2026” […]









