Primarul Dorin Nistor va primi la Sebeş vizita unei delegaţii din landul german Brandenburg
Luni, 19 iunie 2017, primarul Municipiului Sebeş, domnul Dorin Nistor, va primi vizita unei delegaţii germane de nivel înalt formate din: doamna Anne Quart, Secretar de Stat pentru Afaceri Europene în cadrul Ministerului Justiției, pentru Europa și Protecția Consumatorilor, doamna Judith Urban, Consulul Germaniei la Sibiu, domnul Paul Biedermann, Responsabil pentru politica economică și financiară europeană, dezvoltarea strategiilor, internaționalizare în cadrul Ministerului Justiției, pentru Europa și Protecția Consumatorilor, doamna Birgit Schliewenz, reprezentant al Landului Branderburg în Regiunea Centru și domnul Klaus Peter Krueger, reprezentant ManCom GmbH, coordonator din partea germană pentru relaţiile de parteneriat.
Întâlnirea face parte din programul vizitei oficiale de informare privind Proiectele finanţate prin Programul Operaţional Regional, în Regiunea Centru, a doamnei Anne Quart, Secretar de Stat pentru Afaceri Europene, Landul Brandenburg, vizită care se va derula în perioada 18-21 iunie 2017, la invitaţia Agenţiei de Dezvoltare Regională Centru, în contextul unui parteneriat de 15 ani dintre Regiunea Centru şi landul german.
Temele abordate în cadrul întâlnirii cu reprezentanţii municipalităţii Sebeş vor viza o prezentare a celor mai semnificative aspecte privind dezvoltarea Sebeşului și potenţialul său economic, demografic şi cultural, cu accent asupra investiţiilor prioritare pentru care echipa primarului Dorin Nistor va solicita finanţare nerambursabilă prin Programul Operațional Regional 2014 -2020. Programul delegaţiei va continua cu o vizită la biserica evanghelică din oraş şi cu o întâlnire cu elevii și personalul didactic de la Liceului German din Sebeş.
Rezultatele unor astfel de acţiuni se înscriu în demersurile active ale municipalităţii Sebeş de a realiza parteneriate durabile cu autorităţi locale din statele europene, de a accesa fonduri nerambursabile pentru dezvoltare, de a facilita schimburi de bune practici, experienţa germană fiind benefică în contextul investiţiilor şi proiectelor care vor fi derulate în perioada imediat următoare în beneficiul comunităţii locale.
Compartimentul Relaţii Publice şi Comunicare, Primăria Municipiului Sebeş
FOTO: Edi Schneider
Secțiune Știri sub articolul principal
Urmăriți Ziarul Unirea și pe GOOGLE ȘTIRI
![](https://ziarulunirea.ro/wp-content/uploads/2023/12/ziarulunirea.jpg)
Știri recente din categoria Politică Administrație
Dezvoltarea sistemului informatic în primăria comunei Doștat: Licitație lansată pe SEAP pentru simplificarea procedurilor administrative pentru cetățeni
Dezvoltarea sistemului informatic în primăria comunei Doștat: Licitație lansată pe SEAP pentru simplificarea procedurilor administrative pentru cetățeni Administrația comunei Doștat, a scos licitația, pe Sistemul Electronic de Achiziții Publice, care prevede implementarea unui sistem informatic pentru simplificarea procedurilor administrative în primărie. Citește și: Reabilitarea și modernizarea primăriei Doștat: Licitația de aproape jumătate de milion de lei, […]
Secțiune Articole Similare
-
Opinii - Comentariiacum 20 de ore
Muntele Găina sau ”Muntele Dragostei” din Alba, unde are loc anual Târgul de fete, încărcat de legende și tradiție
-
Sportacum 2 zile
FOTO: Reunire la Metalurgistul Cugir, cu revenirile lui G. Goronea, S. Itu și M. Codrea
-
Opinii - Comentariiacum 3 zile
15 iulie: Ziua Mărcii Poștale Românești. Primele mărci poștale, tipărite în Moldova, în 1848
-
Opinii - Comentariiacum 3 zile
15 iulie, Ciurica, o altă zi a femeilor! Dacă îţi baţi bărbatul, îţi va merge bine tot anul
-
Opinii - Comentariiacum 4 zile
14 iulie: Ziua Transmisioniştilor Militari
-
Opinii - Comentariiacum 8 ore
18 iulie: Se stingea din viață Regina Maria, femeia care a influențat cel mai mult istoria României