Prețul colectării gunoiului la Alba Iulia CREȘTE oficial. Consilierii locali au votat transportul deșeurilor la Oradea
Consilierii locali ai Municipiului Alba Iulia au dat un vot favorabil creșterii prețului pentru colectarea gunoiului din oraș, în urma ședinței extraordinare convocate de Gabriel Pleșa.
Cetățenii municipiului Alba Iulia vor plăti un preț mai mare la colectarea gunoiului, cu aproximativ 3,56 lei, cu TVA. La acest moment depozitarea deșeurilor din Alba Iulia se va face la rampa de transbordare de pe centura orașului, până la deschiderea gropii de gunoi de la Galda de Jos, estimată pentru sfârșitul lunii aprilie.
Noile prețuri în tabelul de mai jos:
Creșterea prețului vine din faptului că Consiliul Local Oradea a majorat din nou taxa pe care o pretinde operatorilor de salubritate din alte judeţe care aduc gunoaie la Eco Bihor. Edilul Florin Birta a explicat că, prin această scumpire, speră că va descuraja alte oraşe să umple halda de gunoaie a Bihorului.
Taxa de 15 euro pe tona de deşeuri se adaugă tarifului de depozitare de la Eco Bihor, care este de 20,51 euro pe tonă. Aşadar, un operator de salubritate din afara Bihorului va plăti aproape 36 de euro pe tona de deşeuri adusă la depozitul ecologic din Episcopia, cost la care i se adaugă şi cheltuielile de transport.
Astfel, factura la gunoi pe care cetățenii din municipiul Alba Iulia o vor plăti va fi majorată, cu aproximativ 30 – 40 %. Problema gunoiului vine în urma deciziei APM Gorj de a suspenda autorizația depozitului operat de Polaris M Holding la Târgu Jiu, locul unde era transportat gunoiul menajer din județ.
Secțiune Știri sub articolul principal
Urmăriți Ziarul Unirea și pe GOOGLE ȘTIRI
![](https://ziarulunirea.ro/wp-content/uploads/2023/12/ziarulunirea.jpg)
Știri recente din categoria Ştirea zilei
Preotul Doru Gheaja, părintele cântecelor patriotice din România, împlinește astăzi frumoasa vârstă de 83 de ani
Preotul Doru Gheaja, părintele cântecelor patriotice din România, împlinește astăzi frumoasa vârstă de 83 de ani Preotul Doru Gheaja, părintele cântecelor patriotice din România, împlinește astăzi frumoasa vârstă de 83 de ani. Părintele Gheaja Doru s-a născut în 19 iulie 1941, localitatea Buzd, judeţul Sibiu, într-o familie de preoți. El a decis să îndeplinească dorința […]
Secțiune Articole Similare
-
Opinii - Comentariiacum 2 zile
Muntele Găina sau ”Muntele Dragostei” din Alba, unde are loc anual Târgul de fete, încărcat de legende și tradiție
-
Sportacum 3 zile
FOTO: Reunire la Metalurgistul Cugir, cu revenirile lui G. Goronea, S. Itu și M. Codrea
-
Opinii - Comentariiacum 4 zile
15 iulie: Ziua Mărcii Poștale Românești. Primele mărci poștale, tipărite în Moldova, în 1848
-
Opinii - Comentariiacum 4 zile
15 iulie, Ciurica, o altă zi a femeilor! Dacă îţi baţi bărbatul, îţi va merge bine tot anul
-
Opinii - Comentariiacum o zi
18 iulie: Se stingea din viață Regina Maria, femeia care a influențat cel mai mult istoria României
-
Opinii - Comentariiacum 2 ore
Tradiţia fascinantă a Târgului de fete de pe Muntele Găina. Cum erau vândute fetele de măritat în secolul XIX în comunităţile din Munţii Apuseni