(P) Sume colosale cheltuite de Primăria Alba Iulia pe sensurile giratorii “buclucaşe” din oraş!
14 septembrie 2015 – două autoturisme s-au ciocnit în sensul giratoriu din centrul municipiului Alba Iulia, fiind proiectate în imobilul în care are sediul Banca Raiffeisen.
24 decembrie 2015 – un accident rutier s-a petrecut, în dimineața de Crăciun, în același sens giratoriu, o femeie de 59 de ani fiind lovită de un autoturism pe trecerea de pietoni.
12 aprilie 2016 – în sensul giratoriu aflat în vecinătatea pieței din cartierul Cetate a avut loc o coliziune între o autospecială SMURD de la ISU Alba și un autoturism l13 aprilie 2016 – în sensul giratoriu din centrul municipiului Alba Iulia s-au ciocnit două autoturisme… și lista poate continua.
Să fie de vină numai conducătorii auto?! Să fie de vină cei care conduc administrația locală? Păi, să vedem dacă sensurile giratorii sunt dimensionate conform prețului? Sensul giratoriu de la intersecția dintre Calea Moților și Bulevardul Horea a costat 191.563 de lei + 49.975 de lei TVA (53.000 de euro). Giratoriul este compus dintr-un zid din piatră ornamentală cu o lungime sub 40 de metri și o înălțime ce variază între 50 – 70 de centimetri, umplut cu pământ.
Sensul giratoriu de la intersecția străzii Toporașilor cu B-dul Revoluției a costat 136.245 de lei + 32.698 de lei TVA. lSensul giratoriu de la intersecția străzii Doinei cu Calea Moților a costat 71.167 lei + 17.080 de lei TVA. Sensul giratoriu de la intersecția străzilor Henri Coandă și Vasile Alecsandri a costat 60.940 de lei + 14.620 de lei TVA. În mod normal, o firmă de construcții poate executa un sens giratoriu de acest tip cu o sumă ce variază între 4.000 și 7.000 de euro. Cât a încasat Elis Pavaje SRL pentru lucrările de amenajare a celor 4 sensuri giratorii?
Aproximativ 570.000 de lei, adică 127.000 de euro! Se impunea construirea acestor sensuri giratorii, mai ales în zonele foarte aglomerate? Dacă da, atunci de ce sunt mai scumpe cu 100.000 de euro? Este o întrebare legitimă la care trebuie să răspundă conducătorii orașului. Îi obligă sentimentul de teamă pe care l-a trăit femeia de 59 de ani, lovită pe trecerea de pietoni! O întrebare fără răspuns poate să atragă un blestem – cel al sensului giratoriu subdimensionat sau supradimensionat, astfel încât să rezulte diferența de 100.000 de euro.
Publicitate electorală PSD
Secțiune Știri sub articolul principal
Urmăriți Ziarul Unirea și pe GOOGLE ȘTIRI
![](https://ziarulunirea.ro/wp-content/uploads/2023/12/ziarulunirea.jpg)
Știri recente din categoria Ştirea zilei
UPDATE: FOTO | INCENDIU pe autostrada A10 Sebeș-Turda: O autobasculantă a luat foc pe sensul Turda-Sebeș. Trafic blocat
UPDATE: FOTO | INCENDIU pe autostrada A10 Sebeș-Turda: O autobasculantă a luat foc pe sensul Turda-Sebeș. Trafic blocat Circulația este blocată temporar în urma unui incendiu produs la o autobasculantă pe A10 km 30, calea 2 (sensul Turda-Sebeș), a anunțat DRDP Cluj. Citește și: FOTO | INCENDIU violent izbucnit la un autoturism în zona Cetății: […]
Secțiune Articole Similare
-
Opinii - Comentariiacum 21 de ore
Muntele Găina sau ”Muntele Dragostei” din Alba, unde are loc anual Târgul de fete, încărcat de legende și tradiție
-
Sportacum 2 zile
FOTO: Reunire la Metalurgistul Cugir, cu revenirile lui G. Goronea, S. Itu și M. Codrea
-
Opinii - Comentariiacum 3 zile
15 iulie: Ziua Mărcii Poștale Românești. Primele mărci poștale, tipărite în Moldova, în 1848
-
Opinii - Comentariiacum 3 zile
15 iulie, Ciurica, o altă zi a femeilor! Dacă îţi baţi bărbatul, îţi va merge bine tot anul
-
Opinii - Comentariiacum 4 zile
14 iulie: Ziua Transmisioniştilor Militari
-
Opinii - Comentariiacum 9 ore
18 iulie: Se stingea din viață Regina Maria, femeia care a influențat cel mai mult istoria României